Яслите и детските градини отварят на 22 май с апел от държавата да не се ползват
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която се разрешава отварянето на яслите и детските градини от 22 май. Това обяви самият той на пресконференция в Министерския съвет.
Отварянето ще стане при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания, свързани с предпазване от коронавируса Covid-19.
"В заповедта е предвидено министърът на образованието и науката, съгласувано с министъра на здравеопазването, да одобрят мерки за организиране дейността на детските градини и ясли. Също така е предвиден текст, с който се възлага на кметовете на общини да създадат необходимата организация по откриване на дейността на детските градини и ясли и тяхното функциониране в зависимост от спецификата на всяка една община. Кметът и общинското ръководство са най-близко до проблема, свързан със създаването на необходимата организация и затова те ще имат крайната дума по отношение на всички необходими условия, които трябва да се осигурят, за да се гарантира здравето и животът на децата", каза още здравният министър.
Медицинският контрол щял да бъде сериозен. Температурата на децата щяла да се измерва с живачен термометър.
"В същото време родителите ще подпишат декларация за информирано съгласие и споделена отговорност, с което те ще декларират, че те са запознати с всичките мерки, които се предприемат в детската градина и че те доброволно, по лично желание, са пожелали тяхното дете да постъпи в детската градина или в детската ясла", обясни Кирил Ананиев.
Образователният министър Красимир Вълчев обяви, че ходенето на детска градина няма да е задължително и то няма да се обвързва със социалните и семейните помощи.
"Много е важно да са каже - апелираме към родителите, ако могат, децата да останат вкъщи. Най-сигурната и безопасна среда е в дома. Въпреки че взимаме решение за отваряне на детските градини и детските ясли, не препоръчваме на родителите, ако имат друга възможност, да пуснат децата си на детска градина или детска ясла. Епидемията и опасността далеч не са отминали", заяви Вълчев.
Според направено проучване, 38% от родителите били готови веднага да си пуснат децата на градина. Около 30% се колебаели и чакали какво ще кажат специалистите и какъв ще е апелът на властите.
Отварянето на градините било основно заради ограниченията за много от родителите да работят заради ангажимента с малките.
Няма да се изискват бележки, свързани със здравето на децата, за да няма струпвания.
Общините ще имат право да решават кога да отворят детските градини от 22 май до 1 юни включително.
"Очакваме в петък малко детски градини да отворят - предимно частни детски градини", обяви Красимир Вълчев. По-голямата част щели да отворят другата седмица.
Предвидени са мерки за дистанция между отделните групи, но не и между отделните деца, тъй като това се оказва невъзможно. Така било и в другите държави.
Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев обясни, че нямат притеснения за децата (малките по принцип не боледуват от новия вирус Covid-19 - б.а.), а за персонала, както и заради опасността малките да пренасят зараза.
Дори хронично болните деца, примерно такива с астма или диабет, ще могат да се завърнат на градина. Това ще е въз основа на споделената отговорност на родителите, обясни просветният министър Красимир Вълчев.
Много адекватен въпрос, но не очаквайте от неадекватни хора - адекватен отговор.
Подкрепям коментара ви
Питам: Тези, които нямат на кой да оставят децата си да ги гледат, а разчитат на детските градини, за да започнат отново работа, какво да правят?
Както една жена казваше в началото на демокрацията:
"ПИТАМ, КОЙ ЩЕ МИ ДАДЕ ПАРИИИ?!"
Е, и аз това питам сега?