Как да разбереш дали се намираш в токсична връзка
Една връзка не може да мине без моменти, в които сме (меко казано) нелюбезни към партньора. Когато обаче напрежението и караниците с него се превърнат в повече от моментен период, истината вероятно е, че се намираш в токсична връзка.
Встрани от физическото насилие, някои неправилни практики в отношенията може да се сметнат за начини за справяне с дадена ситуация. Това обаче е погрешно, тъй като такъв тип поведение спада към симптомите на една вредна за партньорите връзка.
Такива според д-р Джон Готман са следните категории, които той още нарича „четирите конника на Апокалипсиса“: непрестанно критикуване, редовно заемане на отбранителна позиция, презрение и игнориране.
Към тези типове поведение спадат различни навици, за чието преодоляване има и различни начини.
Първата стъпка към промяната е осъзнаването на проблема. Затова ако имаш съмнения, е добре да преразгледаш отношенията си и помислиш дали в твоята връзка няма някои от тези симптоми:
Никога не се смяташ за виновна
Ако и преди си имала проблеми с партньорите си, тогава е възможно проблемът да бъде в теб. Семейният консултант Джесика Уейд обяснява, че ако си изкушена да обвиняваш партньора си за всички недостатъци на връзката, значи пренебрегваш собствената си роля в нея, затова е важно да поемеш отговорност.
Не приемаш чуждо мнение
Друго тип често срещано поведение, което обаче надхвърля обикновения инат, може да навреди, тъй като кара партньора да се чувства недооценен. Това може да бъде преодоляно, като започнеш да изслушваш отсрещната страна по-качествено.
Казваш неща, които „не мислиш“
Думите, изречени в момент на гняв, не могат да бъдат върнати обратно, а тогава обикновено проблемът се корени в прибързаната реакция. Семейният консултант Лиза Бахар препоръчва в такива ситуации да си припомниш какво в действителност се случва, вместо да реагираш спрямо това, което си въобразяваш. Това помага да придобиеш здравословни умения за себеотстояване, с които да замениш пасивната агресивност.
Зависима си от връзката
Вредите произлизат не само от това как се отнасяш със своя партньор, но и със себе си. Ако разчиташ на връзката си, за да се чувстваш щастлива, то според консултантите това е знак за нещо по-дълбоко, което трябва да се разреши. В случай, че си се чувала да казваш, че ще сложиш край на живота си, ако връзката ти приключи, специалистите препоръчват да потърсиш помощ.
Съзнателно наказваш партньора си
Колкото и безвредно да изглеждат, наказването на партньора с мълчание и отказ от интимност са все форми на манипулация. Дори да си мислиш, че по този начин отправяш послания, има и по-градивни начини да изразиш разочарованието си.
Ако например партньорът ти винаги забравя да купи хляб, не се цупи, а просто му обясни, че с връщането си до магазина бави вечерята. Консултантът Джесика Уейд припомня, че мрънкането и крещенето не са ефективен метод и при малките деца, така че е по-добре да не ги прилагаш и с партньора.
Посягаш на партньора по време на спор
Всяко действие, с което причиняваш физическа или психическа вреда на някого, се смята за насилие. Същото важи и за така наречените безобидни шамари, които са симптом за неспособност да изразиш чувствата си по подходящ начин. В такъв случай е добре да обмислиш поведението си и потърсиш консултация от подходящи за това лица.
Добави Коментар