Венелин Ташев, най-крупният и влиятелен в бизнеса: Как в хотел с 1000 легла да сервираме в градина или на тераса?
Изхранването на туристите по българското Черноморие ще бъде голямото предизвикателство, пред което ще бъдат изправени хотелиерите. Проблемът ще бъде най-вече за големите, които и са най-дълго в бранша и са структуроопределящи.. Това стана ясно на днешното заседание на Консултативния съвет по въпросите на туризма в община Несебър. Темата повдигна самият Венелин Ташев, слушан от представителите на Областната дирекция по безопасност на храните.
Той е най-крупният хотелиер, разполага с хиляди легла в двата най-големи хотелски комплекса на Южното Черноморие – „Котва“ в Слънчев бряг и „Парадайз бийч“ в Свети Влас. Летовниците в тези бази могат да бъдат изхранени единствено и само по метода Ол инклузив, тъй като самият сграден фонд е проектиран и реализиран така че да бъде организиран туризъм по този, наложен в световен мащаб, начин.
Според Ташев трябва да се помисли за облекчаване на част от мерките, а именно да бъде разрешено изхранване на туристите в основните ресторанти. Той дори не повдигна темата с ол инклузива, а се концентрира върху друг проблем, засягащ масово средностатистическите бази.
„Аз не обвинявам инспекторите от БАБХ, те изпълняват заповеди, но после ще имат сблъсък с нас, защото някои от мерките са неприложими. Как хотел с 1000 легла да изхранва туристите си на тераса с капацитет 150 души? А като завали дъжд, като духне вятър?! Може да стоим в затворената зала на Общинския ни съвет, например, част от нас са и общински съветници, но вътре в ресторанта – не! Може само на откритата тераса или на външна градина. Ако в Националния оперативен щаб няма хотелиери и ресторантьори, нека да се посъветват с компетентно лице. Нека служители на БАБХ да им кажат. Но преди да излезе дадена заповед, добре да се обмисли експертно, а не след това пак да я променяме, но след много неудобства и загуби “, каза Венелин Ташев.
Хотелиерът коментира темата за безплатните чадъри и шезлонги за летуващите у нас. Той е категоричен, че безплатен обяд няма. Може с допълнителни мерки да се намали цената на плажните принадлежности, да е символична, но не и безплатна.
„Всеки концесионер на плаж е инвестирал средства. Купил е шезлонг за 200 лева, толкова е дал и за чадър, никой не може да го накара да ги предоставя безплатно. Както аз не мога да поискам от някого апартамента му за безвъзмездно ползване. Медиите в големите държави, откъдето идват туристи у нас, писаха, че правителството предприема такава мярка, но след седмица ние ще им кажем, че не са разбрали. Това, което сега предлагат министър Николина Ангелкова и зам.-председателят на Народното събрание г-н Валери Симеонов, а именно да не се плаща втората част на концесионната такса, като по този начин стопаните на плажовете да намалят цените на плажните принадлежности, бе моя идея още миналата година. Очакваше се слаб сезон и още преди да стартираме имахме среща, на която я представих, за да действаме по най-бързия начин. Тогава г-жа Ангелкова ми обясни, че нямало как да стане. Е, тази година явно може. Всяка мярка в помощ на бизнеса и за туристите е добре дошла“, каза в заключение Венелин Ташев.