Четири основни мерки ни пазят от хакерски атаки докато работим от вкъщи – вижте ги
Сигурността ни в интернет пространството докато работим от вкъщи зависи от 4 фактора и спазването им може да спаси нас, и фирмите от сериозни хакерски атакаи. Това каза пред Флагман.БГ експертът по киберсигурност Любомир Тулев, който е работил седем години в отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.
„Много хора смятат, че е почти невъзможно да нанесат сериозни щети на компанията, за която работят, ако техният компютър бъде компрометиран. В този смисъл те използват слаби и лесно разбиваеми пароли на личния си рутер, не ползват антивирусни програми и като цяло нехаят за собствената си сигурност. А реално от компютъра на човек, който работи отвкъщи, един по компетентен хакер може да достигне до информация в самата фирма“, коментира пред Флагман.БГ Тулев.
Първото и може би най-важно средство, с което да защитим компютъра си, е поставянето на сложна парола на рутера. Тя трябва да съдържа малки и главни букви, цифри и по възможност символи. Пароли от рода на 123123, ЕГН или телефонен номер са толкова лесни за разбиване, че на практика поставянето им е идентично с това да няма никаква парола.
Втората важна част от защитата е използването на т.нар. VPN – виртуална частна мрежа, подчерта киберекспертът Любомир Тулев. Този тип мрежи подсигуряват връзката между служителя, работещ от вкъщи и фирмената дигитална инфраструктура.
„Много е важно да имате инсталиран антивирусен софтуер, който да следи в реално време дали някой извършва опит да проникне във вашата система. Защото ако това се случи, следващата стъпка е да проникне чрез вашия компютър в системите на фирмата, за която работите. Много хора подценяват опасностите и смятат, че ако се компрометира техния компютър това няма да има ефект върху фирмата, в която работят – това е безкрайно погрешно“, коментира Тулев.
Не на последно място той е категоричен, че трябва да се повиши осведомеността на самите служители – да знаят те какви са опасностите и как да се предпазят от тях. „Някои дигитални системи са толкова добре изградени, че единственият начин да се проникне в тях е чрез човешка грешка. Тъкмо затова е важно работещите да знаят за различните хакерски схеми като фишинг атаките, да не се доверяват на непознати имейл адреси и да не инсталират софтуер, който е подозрителен“, заключи киберекспертът.
Очаквайте във Флагман.БГ пълното интервю с експерта по киберсигурност Любомир Тулев!
След твоя коментар вярвам, че ти си много зле в тая насока. Аз поне знам какво не знам ;)
(Ти - Вие - мисля, че не е проблем)
Аз не съм човек от VIP обществото. Обикновен гражданин на света съм. Имам сериозни познания относно хакерство и защита срещу хакерски атаки. Но, въпреки това, хакнаха ми телефона, компютъра и лаптопа.
Така че спасение няма ако ви набележат!!!
Извод - Флагман трупа рейтинг на гърба на некомпетентни по темата граждани!