Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Животът след извънредното положение - разновидност на старата ситуация

Ключови думи: извънредно положение, коронавирус, новини

Според адвоката по медицинско право д-р Мария Петрова, животът ни от 14 май ще бъде по-скоро разновидност на досегашното положение, защото ограниченията върху някои от правата ни, с цел спазване на противоепидемична обстановка, ще продължат. Пред  "България сутрин" докторът обясни, че трябва да се прави ясно разграничение между извънредна ситуация и извънредно положение, което се налага по силата на конституцията и извънредна епидемична обстановка.

"Това, което виждам от юридическа гледна точка, особено когато законът беше гледан на първо четене, беше изключително притеснително, защото виждахме един опит да се заобиколи Конституцията и определени норми, които трябва да бъдат спазени, когато се изменят законите, да бъдат прескочени", обясни тя за Bulgaria ON AIR.

Д-р Петрова отбеляза, че при вчерашните дебати е видяла "някаква трезва мисъл".

"Това, което не виждам и в новия закон, е основните ясни критерии, въз основа на които една епидемична обстановка се превръща в извънредна. И респективно, дали извънредната епидемична обстановка следва да се третира като извънредно положение, защото аз смятам, че те категорично не са еквиваленти", настоя тя.

По думите ѝ извънредната епидемична обстановка не би трябвало да дава права на властимащите да ограничават граждански права, предава Dnes.bg.

"И стара уредба в закона коментираше определени заболявания. Това, което наблюдаваме в последните месеци с COVID-19, е нещо изключително ново. Като Медицински експертен съвет бяхме излезли с едно предложение да не се изброяват конкретни заболявания, а да се използват класификацията на Световната здравна организация със степента на опасност на патогените. Тогава можехме да решим проблема от общото към частното", подчерта специалистът.

Някои от ограниченията според нея са били немотивирани, като спирането на денталните практики. Част от мерките д-р Петрова определи като непропорционални и неравнопоставени спрямо гражданите.

"Ако някой може да докаже вреди от тези заповеди на министъра и от налаганите мерки, които до голяма степен са абсолютно немотивирани и съдържат изключително много юридически пороци, сега държавата трябва да може да понесе отговорност за това, което се случи в последните няколко месеца", добави събеседникът.

Адвокат д-р Петрова подчерта, че идеята за създаването на Медицинския експертен съвет не е била опозиционна, а да се използва по-широка форма на експертиза.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Днес могат да почерпят дамите с имена... Аксения, Аксиния, Ксения и Oкcaнa Виктор от „Биг Брадър“ се жени, но не за Беба Бургаският мачо изненада всички, като замени бившата си съквартирантка със звезда от "Хелс Китчън"
Зимната разходка може да е извънредно опасна Изненадваща ситуация в САЩ Спа с 1000 мъже, но иначе е... "Тиха, сякаш срамежлива..." 
Откриха изложба с древни находки, вицепрезидентът във възторг Плодовете на вашия труд са нова голяма доза самочувствие, че сме велик народ, каза Илияна Йотова на археолозите Силно замърсяване на водата в... Италия
Разтърси мрежата Диона със скандални думи Чудна зимна супа Вкусна и полезна
Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми  В мирно време той направи революция, коментира бившият финансов министър от ГЕРБ Почина известен бивш спортист От този свят си отиде двукратен участник на олимпиада
Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта Огромна трагедия в София Тролей блъсна и уби пешеходка