Защо женените двойки не са добри в това
Сексуалната комуникация е жизненоважна за щастливата и взаимно удовлетворяваща връзка. Да се говори искрено и прозрачно за сексуалните проблеми, може да бъде трудно. Много хора се чувстват неудобно или унизително да поискат изрично това, от което се нуждаят, независимо дали са в наистина зрели и пълни с обич отношения. За това има много обяснения.
1. Много хора са израснали с посланието, че сексът е "мръсен" или че е невъзпитано да се обсъжда сексът
2. Други могат да бъдат стресирани от обида, нанесена от партньора им
3. Мнозина се притесняват как половинката им ще отговори на техните искания. Много често се смята, че бракът и дългосрочните ангажименти са най-доброто решение на тези проблеми. Освен това много хора вярват, че уменията се придобиват с времето.
Наистина ли бракът има някаква връзка с подобрената сексуална комуникация?
Отговорът всъщност е „не“. Проучване, публикувано в Journal of Sex Research, показва, че семейните двойки съобщават за по-ниски проценти на умения за сексуална комуникация в сравнение с повечето групи. Сексуалната комуникация обикновено се определя като степента, в която хората могат да изразят своите предпочитания по отношение на секса (целувки, орален секс, анален секс, вагинален секс, ролеви игри).
Защо сексуалната комуникация е толкова важна?
Изследванията показват, че сексуалната комуникация е тотално свързана с плътското удовлетворение. Тя е посредник между сексуалната самооценка и сексуалното удовлетворение. Други проучвания показват, че по-високите нива на сексуално общуване положително корелират с повече преживени оргазми и по-висока честота на размяна на ласки.
Защо женените двойки не са страхотни в сексуалната комуникация?
Много често се мисли, че добрите комуникационни умения изискват време и усилия. С течение на времето научаваме нуждите един на друг и умело изразяваме щенията си. Затова бракът трябва да е идеален за развиване на умения за сексуална комуникация, нали?
Всъщност не е задължително.
При семейните двойки се отчитат по-ниски нива на умения за сексуална комуникация с течение на времето.
Освен това е налице интеракцията с женитбата - хората с по-ниски нива на умения за сексуално общуване са по-склонни да сключат брак. Те искат да се чувстват по-сигурни в имането на партньор и се задоволяват с по-неангажирания си сексуален живот.
Това обаче не помага за комуникацията не само между чаршафите, но и извън тях.