Хотел „Космос“ – мрачният силует на Бургас, който ни завещаха едни бизнесмени от Варна
Една сграда се извисява мрачно над скайлайна на Бургас - като гробовен обелиск, белязъл цяла епоха от амбиции и реални успехи на българската гражданска авиация. Някогашното бижу на Бургас – близнакът на емблематичния хотел „Плиска“ в столицата – хотел „Космос“, гние неизползван и забравен. Окончателно светлините на високата 19 етажа сграда изгаснаха през зимата на 2014 г., а инвентарът от изтърбушени матраци и протрити фотьойли бе обявен за продан – обява, която и до днес е валидна, вижда се в интернет. Все още стои и обявеният срок, в който ще бъде извършен ремонтът - 14 месеца. В тази обява са вписани телефони за връзка с продавача, но не е ясно кой е той. Тогава от Пресцентъра на новите му стопани, базирани във Варна, твърдяха, че затварят, защото предстоял основен ремонт с иновации. Твърдението им се оказа лъжа. Днешното поколение на града не знае почти нищо за призрачната сграда, която се руши.
Историята започва в края на 70-те години на миналия век – във възхода на империята БГА „Балкан“. Идеята е била в Бургас и София да се изградят хотели-близнаци, които да обслужват персонала на българските държавна авиокомпания "Балкан". Това реално се случва за около десетина години. Информацията за „Космос“ се оказа изключително оскъдна. Хотелът е издигнат между 1985 и 1987 г. Точната дата на откриването е 19 март 1987 г., уточниха за Флагман.БГ от отдел "Справочно- библиографски и краезнание" към Регионалната библиотека „Пейо Яворов“, откъдето ни предоставиха и архив. Грандиозното откриване е било подобаващо отразено в статия в ежедневника „Черноморски фар“. Това е и най-старата публикация за хотела, от чиято история към момента няма и следа в дигиталното пространство.
Още с откриването си той се превръща в елитен, конкуриращ се пряко с „България“, който по това време вече е с над 10-годишен „стаж“. Скай барът на последния етаж представя нова гледка от птичи поглед към целия град – от източната страна към морето и летището, от западната – към езерото, центъра, жк „Възраждане“, жк „Братя Миладинови“ и жк„Славейков“. Хотелът е разполагал с 42 единични, 56 двойни стаи и 12 апартамента. Всяка с телефон, радио, кабелна телевизия и мини бар – за времето си това бяха най-високите технологии.
Снимки: VisitBulgaria.NET
За жалост хубавата част от историята на "Космос" свършва дотук. По времето на правителството на Иван Костов, през 1999 г., БГА „Балкан“ минава в частни ръце - у чужда групировка с мафиотски характер, начело на която стои евреинът Гад Зееви. "Сделката беше скандална, цялата компания бе продадена на стойност, равна на един малък апартамент в Париж, за 150 хиляди долара“, припомня дългогодишният бивш управител на централния хотел "България" Георги Мицов. През 2001 г. Зееви груп фалира, същата съдба спохожда и хотел „Космос“ – домът на пилоти, стюардеси и като цяло на хай гости на града. Впоследствие преминава в собственост на формирование, което се свързва с варненска бизнесгрупа с трибуквено наименование. С днешна дата Фрапорт АГ оперира варненското и бургаското летище, в чиито активи би трябвало да е рухналият "Космос".
Така нареченият ремонт на хотел "Космос" продължава и до днес. Бялата фасада е посивяла, мазилката се разпада, на места стърчат бетонените плочи, изграждащи външните стени. Огромното лого на хотел „Космос“ под формата на кръг със самолет в средата, отдавна не свети в ярко синия си цвят и не привлича погледа с влизането в Бургас откъм АМ „Тракия“.
Сега, след като прекият някогашен конкурент Интерхотел „България“ предстои да бъде топ на Южното Черноморие, става актуална темата с бъдещето на „Космос“.
Флагман.БГ изпрати въпроси към варненския пресцентър на Фрапорт АГ, където е централата, за да узнаем какви са плановете, ако изобщо Фрапорт АГ има общо със собствеността на бургаския хотел, но поне ще стане ясно дали изобщо им пука за картината на бургазлии. Вариантите са два - след няколко години да станем свидетели на показно контролирано събаряне, преди да е загинал някой заблуден пешеходец от падащи мазилки. Но може и да доживеем да го видим в целия му блясък, по пример на някогашния му близнак в София „Плиска“, който също е приютявал пилоти и стюардеси.
Редакцията на Флагман.БГ изказва благодарност си към Отдел "Справочно-библиографски и краезнание" към Регоиналната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас за оказаното съдействие при изготвянето на тази публикация.
1. Месечна инфлация 300%.
2. Обезценена национална валута 3000 лева = 1 долар.
3. Валутен резерв на страната около 200 милиона долара, като при ниво 1,2 милиарда долара, Луканов обяви спиране на плащанията по външния дълг защото резервът е паднал „… под нивото на възможния минимум“.
4. Растяща безработица, достигаща до 16% официално и над 25% реално, заради неработещите, но нефалирани предприятия.
5. Средна работна заплата 35 000 лв = 12 долара.
6. Средна пенсия 18 000 лв = 6 долара.
7. Тотална изолация чрез Шенгенския списък заради високата корупция и престъпност в България по това време.
8. Прекъснати връзки със светоните финансови институции – МВФ и СБ.
9. Дългове към външни кредитори – над 13 милиарда долара.
10. Пълен блокаж на държавата и разгул на „бригадирското движение“ на мутрите. Който не плащаше рекет, нямаше право на бизнес. От рекета бяха „освободени“ само назначените от БКП/БСП “бизнесмени“.
Какво остави след себе си Иван Костов?
1. Месечна инфлация 0,2%, годишна 3%.
2. Национална валута – 2 лева = 1 долар.
3. Валутен резерв – 3,7 милиарда долара.
4. Ниво на безработица под 15% с тенденция към ускорено спадане, което стана през следващите години.
5. Средна заплата 250 лв = 125 долара.
6. Средна пенсия 130 лв = 65 долара.
7. Премахване на Шенгенската изолация и свободно пътуване в Европа.
8. Възстановени връзки със световните финансови институции – МВФ и СБ, както и с Европейската банка. В резултат: нарастнало доверие на външния свят към България и рязко увеличаване на външните инвестиции.
9. Външен дълг на България – намален до 9,5 милиарда долара.
10. Активни действия срещу мутрите и срещу тяхното влияние в обществения живот. Започва възстановяване на държавността и повишаване на обществената дисциплина.
Какво може да се добави към този списък?
- не пропусна през въздушното пространство на България преминаването на руски специални части, желаещи да извършат десант в Прищина, Косово, поканени от незнайно кого, най-вероятно от същите „прогресивни” сили, които продължават да държат Кремъл толкова време.
- не допусна в България десетки хиляди бежанци от войната в Югославия. В състоянието в което се намираше държавата по това време, това би било равносилно на самоубийство
Тези статии са за повишаване на интереса.
Очаквайте още.
Да подсетя Флагман , след като публикуват какво рухна в Бургас , да напишат една статия и за Колодрума! Кой е собственик и за каква минимална сума го е купил . Кой кмет му го продаде и какво смятат да го правят?
Фрапорт няма нищо общо с хотел “Космос”.
Не забравяйте да публикувате отговора от Фрапорт
Същата е и участта на лятната резиденция Перла на Аркутино.И там един ден ще е голяма пералня