Допълнителните търговски площи да са до 4% от плажовете, поиска Ангелкова заради Covid-19
Министърът на туризма Николина Ангелкова ще поиска на второ четене законови поправки, свързани със стопаните на плажовете. Това стана ясно днес по време на дебата в парламентарната правна комисия относно промените в Закона за здравето. Припомняме, че с тях правителството предлага да се отмени извънредното положение.
Текстовете касаят различни сектори, като целта е голяма част от мерките, свързани с коронавируса Covid-19, да продължат да действат.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов преди дни обяви консенсус сред управляващите - плажните принадлежности този летен сезон да бъдат безплатни, като за сметка на това да се опрощават таксите, които концесионерите или наемателите дължат на държавата.
Опцията е предвидена в Преходните и заключителни разпоредби на промените в Закона за здравето, през които се изменят и куп други закони.
Николина Ангелкова обаче смята, че на второ четене текстовете трябва да се подобрят.
Днес в правната комисия тя обясни, че следва да има индивидуален подход при плажовете. Идеята е стопаните на пясъчните ивици да имат опция и да плащат част от концесионните или наемните такси, срещу което да имат съответно частично право да предоставят под наем чадъри и шезлонги.
По думите на министърката, следва да се спази принципът за индивидуализация, като аргументът е, че плажовете са изключително различни както с оглед на техните характеристики, така и по отношение концесионните плащания и наемните възнаграждения. Някои от тези възнаграждения вече били изплатени на държавата.
„За да може обаче да сме сигурни, че ако концесионер или наемател избере опция да не плати концесионно възнаграждение, това ще го задължи абсолютно реципрочно, на сто процента, да предостави безплатни плажни принадлежности... Ако има опция да избере 50% от концесионното възнаграждение да плати на държавата, а 50% да не плати, тогава и плажните принадлежности трябва да бъдат намалени задължително с 50% или повече, но не и по-малко“, коментира Ангелкова.
В тази връзка тя помоли депутатите да направят поправки на второ четене.
„Отделно от това, когато коментирахме начина на изпълнение и с оглед на мерките, които концесионерите и наемателите, както и плажуващите трябва да спазват, за да можем да спазим санитарно-хигиенните изисквания и изобщо ограниченията, свързани с разпространението на заразата с коронавирусна инфекция, ще бъдат необходими и промени, свързани с допълнителната търговска площ. Предлагаме за това лято (подчертаваме – всички мерки ще бъдат валидни само за това лято) да бъде до 4% с оглед на изискването за разстояние при разполагането на масите и това, че ще се използват основно на открито заведенията. Което на практика ще намали техния капацитет от 30 до 50%. За да може все пак да има такава възможност, тъй като този текст се регулира от закона и няма как само със заповед на министъра на здравеопазването това да се случи“, каза Ангелкова.
В момента Законът за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) налага ограничение обектите за спортно-развлекателна дейност и заведенията за бързо обслужване да заемат до 2% от площта на морския плаж. Като към обектите за бързо обслужване се допуска ползването на т.нар. допълнителна търговска площ от 2% от плажа, която Ангелкова настоява да се увеличи на 4%.
Тя добави: „По същия начин и със свободната и платена зона, защото на тези плажове, които ние ще обявим, че са изцяло с безплатни чадъри и шезлонги с оглед на опцията, която концесионерът или наемателят е избрал и ние сме подписали споразумение, за да са ясни ангажиментите и на двете страни - съответно там също ще има разминаване между процентното съотношение 50% заета - 50% свободна. Така че ще съм ви много благодарна между първо и второ четене технически това да го изчистим, така че да няма неразбиране, че по някакъв начин, ако на концесионерите им опростим, образно казано, възнаграждението, те няма да предлагат плажни принадлежности. Абсурд!“
Ангелкова настоя и за още няколко промени.
Иначе правната комисия одобри поправките в Закона за здравето на първо четене с 14 „за“ срещу 7 „въздържал се“. С резерви бяха депутатите от БСП.