Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как порутените бункери в Бургас се превърнаха в атракция

Бункерът край солниците в Бургас е с тематика океанско дъно, може да видим бяла акула и рибката Немо
Ключови думи: бункер, графити, морско дъно, новини от бургас

Порутените бункери в Морската градина на Бургас стават все по-голяма атракция за жителите на морския град. Въпреки пандемията, десетки бургазлии минават край двата железобетонни калпака в плажната алея. Изрисуваните с графити Бункери винаги намират място в нечие селфи или е ключова позиция за среща. 

По-известният бункер е този, който се намира на метри от Експо център Флора и заведение "Тропикана". От 2018 г. той изглежда като морско дъно. Изпълнител на красивия проект е Даниел Дубаров. 

"Проектът е на международна фирма за мобилна санитарна техника. Поискахме само морското дъно да бъде с традиционни черноморски видове като черноморска акула, зарган и паламуд. Ако нарисуваме тропическо дъно, Бургас няма да стане Маями, а е хубаво като го гледат хората, поне да могат да видят риби, които могат да се срещнат у нас", разказа пред репортер на Флагман.бг Даниел Дубаров. 

По думите му има голяма вероятност до 2022-2023 г. Бункерът отново да бъде променен. 

Припомняме, че през 2010 г. бе превърнат в  наблюдателен пункт. Тогава съоръжението бе преобразено в клоун с две лица - едното усмихнато, а другото тъжно.

За малцина обаче е известен другият Бункер. Той се намира на края на Морската градина, близо до Солниците. Дълги години бетонното чудовище бе занемарено, но през 2017 г. бе изготвен идеен проект, който олицетвори океанско дъно по стените му. На графитите там можем да забележим по-екзотични видове, които не бихме срещнали в нашите води - като бяла акула или рибката Немо.

"Съоръжените се буквално се разпадаше. Идейният му проект бе насочен към океана. Искахме да е шарено, красиво и разнообразно като визия", споделя авторът на рисунката Иван Янков. 

Така от някогашни ДОТ (Дълговременна Огнева Точка), днес бургазлии се радват на свежи цветове и интересни изкуства. Това костваше доста сили на Община Бургас, тъй като съоръжението беше много порутено, от дулата на картечниците, които някога са стърчали от амбразурите, вече са коралов риф.

Бившите военни бункери са построени през 1943-а година от немските войски за евентуално отбрана при нападение от Съветския съюз. През социализма съоръженията запазиха военния си характер, а в първите години на демокрацията Бункерът в централната част на плажната алея беше превърнат в заведение.

3
Коментара по темата
3.
ръгай чушки в боба
07.05.2020 04:38:17
на времето блъсках една космата циганка в бункера
2.
4oki
06.05.2020 22:35:27
да живе е 1000 летния Раих . Които ги построи . Да ни пази от червената напаст жалка
1.
Искаме флагмани
06.05.2020 22:01:57
Не щем делфини, нито акули - страх ни е!... По бункерите искаме снимките на любимите жирналисти от Flagman.bg.
Отличници! Заслужавате го!
Както земята гергьовденски дъжд!
  Добави Коментар
Шок в Биг Брадър... За знаменитости Магията на Лазаровден завладя децата от ,,Раковина” Малките изпълнители от група ,,Морски звезди” вложиха сърце и душа във всеки танц
От АПИ с предупреждение за "Хемус" Ето подробности Трагедия в Кюстендил Мъж почина в паркирана кола
Предлагат 275 милиона евро за него Ямал е богатство във футбола Мъж шофира безобразно в... Пазарджишко
Направи разтърсващо признание Брани е имала проблеми с дисциплината Слабо земетресение в Добрич Трусът е на дълбочина 13.2 км
Страхотна вест за Надал Любимата му е бременна отново Протест затвори центъра на София Нямаше безредици
Шокираща ситуация в "Ергенът" Има ли връзка в България Дани? Кой ще преподава на децата религия и добродетели? Няма подготвени учители за новия предмет Според проф. Сергей Игнатов въвеждането му е излишно, защото тези неща се преподават в книгите, които децата трябва да четат допълнително