Спад на цените на жилищата се очаква на половината от пазарите в света
Почти половината (48%) от участниците във вътрешно допитване на консултантската компания Savills за въздействието на коронавируса върху жилищните пазари в света очакват продавачите да запазят имотите си на пазара, но при известно намаляване на цената им.
Допитването е било проведено сред 50 експерти от глобалната мрежа на жилищните пазари в Savills между 20 и 24 април и обхваща експерти от страни като Австрия, Кипър, Чехия, Франция, Гърция, Италия, Португалия, Русия, Испания, САЩ.
Други 47% от участниците обаче очакват продавачите да запазят имотите си на пазара при настоящите цени.
Като цяло малко продавачи напускат пазара, а повечето купувачи продължават да търсят имот, създавайки възможности за бизнес след вдигането на блокадите, пише Savills.
Пазарни нагласи
Коронавирусът засегна жилищния пазар в света, но има значителни вариации в различните локации, страни и континенти.
Относително равно е и съотношението между купувачите, които продължават да търсят имоти и ще пътуват веднага след вдигането на блокадата, и тези, които засега отлагат плановете си. Купувачите на някои пазари като езерото Комо в Италия засега отлагат плановете си за покупка на имот, в други райони като Северозападна Франция, където има значителен брой селски имоти, купувачите продължават активно да търсят възможности за покупка.
Малко обаче са купувачите, които изцяло са спрели търсенето си. Над 90% от анкетираните отбелязват, че 30% или по-малко от купувачите им са се отказали изцяло от идеята да придобият жилищен имот.
Спадът на цените е основна тема в момента и мнозинството респонденти казват, че висок процент от купувачите им очакват да получат по-ниска цена след блокадата. Тенденцията е особено забележима в страни като Испания, които наложиха строги блокади и разполагат с повече наличности. Но има и някои изключения – на горещи точки като Френската Ривиера малко купувачи очакват понижаване на цените, предава investor.bg.
Освен че малко купувачи се оттеглят изцяло от пазара, участниците в допитването отбелязват, че само 6 на сто от продавачите обмислят да изтеглят имота си или вече са го направили. Продавачите, които запазват имотите си на пазара, са разделени основно в две категории – хора, които обмислят понижаване на цените, и такива, които запазват имота си на пазара на същата цена.
Бизнес практики
Макар допитването да показва, че повечето купувачи и продавачи запазват интереса си към сделки, различните блокади и мерки за социално дистанциране са направили бизнеса необичайно труден. Технологиите са засилили комуникацията от разстояние, като три четвърти от респондентите използват видео конферентни връзки, а половината правят видео обиколки.
Наблюдават се и някои бързи правни промени, помагащи да се прави бизнес. 30 на сто от анкетираните съобщават за промени в правните им системи като закон за електронна идентификация във Франция, който е увеличил гъвкавостта на нотариусите. Сега електронният подпис в страната има същата правна сила като подписа на хартия.
Дългосрочни последици от COVID-19
Една от последиците от блокадите в редица страни е, че хората прекарват значително повече време у дома. Това време позволява на домакинствата да помислят от какво се нуждаят вкъщи, особено в света след коронавируса. 86 на сто от участниците в допитването очакват увеличаване на работата от вкъщи и според Savills това ще окаже пряко въздействие върху жилищния пазар, тъй като купувачите променят приоритетите си. Три четвърти от анкетираните смятат, че търсенето на домашен офис ще нарасне, а 83 на сто са на мнение, че добрият безжичен интернет ще бъде приоритет за купувачите в бъдеще.
Зелените площи в различни форми също са смятани за приоритет от купувачите, като 73% от анкетираните са съгласни, че търсенето на зелени пространства от купувачите на жилища в градовете ще нарасне. Други 61 на сто от анкетираните са на мнение, че търсенето в селски райони също ще се увеличи. Желанията за удобства и локация са фактори, които предприемачи от цял свят ще трябва да вземат предвид при проектирането на домовете на бъдещето, отбелязва Savills.
Промяна в бизнес практиките
Коронавирусът увеличава и използването на технологии в процеса по покупка на имот, като 84% от анкетираните смятат, че ще има още по-голямо насочване към онлайн маркетинга в бъдеще. По време на блокадата потенциалните купувачи не могат да правят физически огледи на имоти, което води до ръст на виртуалните огледи. Малко над половината от участниците в допитването смятат, че практиките при огледите ще се променят след вдигането на блокадите. Това включва ограничени огледи на място и засилване на мерките за безопасност.
Това е положението.
В криза, злато или имот.
Друг път няма.
Абе най-сигурното нещо по време на кризи е доказано- недвижимата собственост .
Едно време долара беше по-скъп от еврото и всички имоти бяха в долари после еврото поскъпна и имотите минаха в евро !
Отделно цената на имотите у нас е доста под средните в Европа ,а относно дали цените ще падат - Няма как защото в всяко жилище са вложени доста средства по разрешителни ,строежи и прочие.
По скор ако искате да купите жилище - намирате такова което ви харесва и се договаряте пряко с продавача
така ще прескочите посредниците -лапачи .Пряката договорка със собственика ще ви даде най-добрата цена !!!
И пак ви казвам парите са едни хартийки !!!
С покупката на жилище вие храните много паразити-посредници.