3126 зрелостници от 49 училища отиват на матури в Бургаска област – вижте при какви мерки
На матури тази година ще се явят 3126 ученици в 49 училища в Бургаска област. Организацията остава същата, както са протичали досега, но с ново изискване да се спазва 1,5 м отстояние от всеки ученик на ДЗИ и НВО в 7 клас. Това важи и за квесторите, които са вътре в залите, вече измерихме разстоянието във всяка зала. Има изпитни зали, които са по-малки и там броят на учениците ще бъде съобразен с изискването. Броят варира от 6 – 8 до 15 ученици в стая. Това заяви началникът на РУО-Бургас инж. Виолета Илиева.
„Ще помолим и родителите да изпратят своето дете да положи изпит в училище само при условие, че няма температура. Това ще бъде техен ангажимент, тъй като е невъзможно на толкова много кандидат-зрелостници да им бъде измерена температурата с дистанционен термометър”, добави тя.
Инж. Илиева припомни, че 14 май е последният ден, в който учениците завършват. Надявам се всички 12-класници да завършат успешно, защото това е условие, за да се явят на ДЗИ по български език и избран от ученика предмет, каза тя.
Инж. Илиева е категорична, че въвеждането на термокамери на входа на всяко училище е добър подход, но има много мнения на технически специалисти, които имат различни позиции относно ефективността на термокамерите. „За термокамерите е въпрос на техническа организация и на възможности на училището дали може да задели финансов ресурс от своя бюджет. Ако е възможно и е ефективно обаче, не виждам пречка това да се приложи”, добави тя.
Според началника на РУО-Бургас, всички директори и учители в Областта създадоха необходимите условия за провеждане на дистанционно обучение в електронна среда. Както вече беше съобщено - учебната 2019/2020 година ще завърши така. „Отначало се започна да се работи в социалните мрежи, следващата седмица се въведоха много електронни платформи, които накрая се уеднаквиха, тъй като не можеше във всеки клас всеки учител да е по различна електронна платформа. Министерството на образованието предложи своя такава – Microsoft teams, която се оказа много удачна и също е безплатна. През първите три-четири седмици много от издателствата предоставиха за безплатно ползване своите електронни ресурси, електронният дневник на много училища също се използваше за обратна връзка с родителите. Правеха се много конферентни срещи, педагогически съвети, родителски срещи за обсъждане на образователни проблеми”, каза инж. Илиева.
Тя е категорична, че въвеждането на електронното обучение, макар и инцидентно в такава критична ситуация, даде своя много добър резултат. „Тъй като учителите преди това може би 2 години се готвеха за работа в електронна среда, но тя не се прилагаше и нямаше условията на неизбежност това да се прави. Тези знания и умения не всеки можеше да ги реализира. С положението около коронавируса се създаде практическа възможност всеки да усъвършенства своите умения за работа в такава електронна среда. Родителите одобряват този начин на обучение и взаимодействие и сега видяха какъв огромен труд е създаването на един урок. Така те оцениха труда на учителя, тъй като работата ни достигна до всеки родител чрез тяхното дете”, каза още инж. Виолета Илиева.
Само ,че е объркала партията,трябва да е червена
Може ли да е вярно ?