Мрежата избухна заради починалите от COVID-19: Един път да имаме късмет, че не сме в Западна Европа!
„Един път да имаме късмет, че не сме част от Западна Европа. Целият бивш соц блок е в много по-добра кондиция. Но това нямаше как да го знаем дори преди месец назад. Много, много интересни ще са изследванията на този феномен. И защо в Белгия мрат така поголовно?!”
Тази информация набира изключителна скорост в социалните мрежи, особено в контекста на това, че в последните два дни в България бяха отменени някои от най-строгите мерки, наложени по препоръка на Националния оперативен щаб, който считано от утре, вече няма да дава редовни брифинги.
Към публикацията, която според потребители в социалната мрежа фейсбук вече се разпространява по-бързо от коронавируса, е добавена и статистика за смъртността на 1 млн. души за държавите от Европа. Както Флагман.БГ писа няколко пъти по този фактор Източна Европа – бившият соц блок, е в много по-добро състояние сравнено със Западна. Всъщност повече от десетократно. Ето я статистиката:
Смъртност на 1 000 000
(02 май 2020 г., 07:58 ч. GMT):
Словакия 4
Латвия 8
Малта 9
България 10
Кипър 12
Гърция 13
Литва 17
Полша 17
Хърватия 18
Чехия 22
Унгария 35
Румъния 39
Финландия 39
Естония 40
Словения 44
Австрия 65
Дания 79
Германия 80
Португалия 99
Люксембург 147
Ирландия 256
Швеция 263
Холандия 286
Франция 377
Обединено кралство 405
Италия 467
Испания 531
Белгия 665
САЩ са 199 на милион (за сравнение с ЕС)
В интервю с доц. Д-р Ангел Кунчев - главният държавен здравен инспектор към Министерството на здравеопазването на България Флагман.БГ зададе въпросът на какво се дължи тази огромна разлика. Една от хипотезите към този момент е БЦЖ ваксината против туберкулоза, която е била и все още е задължителна в бившия Източен блок. „Дай, Боже да има такава зависимост, защото ако е така, от тази гледна точка ще имаме голямо предимство”, каза доц. Кунчев. Той уточни, че за жалост за момента няма достатъчно емпирични доказателства да се твърди, че въпросната ваксина има влияние върху процента заразени и смъртни случаи или това дали заболяването преминава тежко или леко.
Всъщност обаче крещящия контраст между броя смъртни случаи в Източна и Западна Европа действително се нуждае от задълбочен анализа, а факторите за подобна зависимост могат да бъдат много. Сред тях е по-широкото тестване на Запад и минималното такова в Източна Европа. Причина може да бъде и фактът, че повече туристи от държавите първоначално засегнати от COVID-19 предпочитат дестинации в западната част на Стария континент, като така на изток заразата не е успяла да се разпространи толкова много.
Следствие на мерките - Откакто болниците "затвориха" частично врати, смъртността в България е намаляла за този период с над 10%. Случайност? Не! Даже това е един много притеснителен показател за нашето здравеопазване...
Починалите от коронавируса са малко, защото повечето се лекуват вкъщи. Влезеш ли в болница - излизаш с краката напред...
Дано хората продължават да спазват засилена хигиена и дистанция след разпускането на някои мерки, че иначе картинката ще стане трагична.
Тук е ясно, че заразените ще са малобройни. Първо - тестването не е мащабно, а целенасочено.
Второ - гъстотата на населението в България, в сравнение с най-засегнатите държави, е нищожно.
Трето - социалната дистанция, която наложиха от щаба, има ключова роля също (макар и аз да мисля, че мерките са прекалени).
Преди дни ген. Мутафчийски ви го каза труповете не може да ги скрият , за какво тестуване говорите ???
А Беларус колко ги хвалиха, а те милите с 10 пъти повече заразени от България, а населението им е почти колкото нашето.
Само че червения трол няма да каже едно "браво" на кризисния щаб, че сме в челната петица на Европа с най-малка смъртност от коронавирус.