Притеснен съм за лятото, наблюдава се огромен отлив на туристи към Созопол
Тихомир Янакиев е кмет на община Созопол. Той бе избран след балотаж в края на миналата година. Дългогодишен общински съветник и бивш банкер, Янакиев днес разговаря с репортер на Флагман.БГ по повод предстоящия летен сезон, финансовото състояние на общината и как плановете за икономически рестарт след предходното управление са били възпрепятствани заради коронавируса.
- Г-н Янакиев, предвид създалата се ситуация с пандемията, какво се случва със Лято 2020 в Созопол?
- Виждам голям отлив на туристи. Отказват се масово групи за май, за юни, а хора от бранша дори ми казват, че има отложени групи и за юли. Това е изключително тревожно. По принцип в Созопол още от Великден започват да идват хора, в момента градът е пуст, няма дори и персонал, тъй като заведенията не могат да отворят. Предположенията са, че сезонът ще се измести с около два месеца напред и можем да се радваме, ако има активност през юли и август и евентуално да разчитаме на някакъв афтър-сезон през септември.
Но ако разгледаме предпоставките за това дали ще има или няма да има сезон, виждаме няколко фактора. Първо – какво се случва с българите, които бяха принудени да излязат в отпуска заради пандемията. Платените отпуски до голяма степен са изчерпани. В същото време и голяма част от хората са на трудовата борса и съкращенията в персонала продължават. И така двете предпоставки за това да има сезон – хората да имат свободно време и да разполагат с пари – към този момент изглеждат неосъществими.
- Но мерките постепенно се разхлабват.
- Това е така, но ние не знаем със сигурност дали извънредното положение ще бъде окончателно свалено на 13 май. Аз поне такава информация нямам и на този етап е трудно да се направи каквато и да е прогноза. Мога да кажа обаче друго – някой трябва да вдигне чартърните полети в небето и да ги докара в България! Не съм чул българската държава да спонсорира този тип полети, не съм чул и да са свалени визите на, да речем руснаците, които могат да „спасят сезона”. Всички тези фактори в комбинация предполагат едно огромно свиване на туристическия сезон. Не мога да прогнозирам с колко процента, но и не искам да казвам личните си виждания. Искрено съм притеснен за перспективите пред нас.
- Вече почти няма човек в България, който да не знае в какво положение заварихте община Созопол. Как се справяте с бюджета покрай всичко, което се случва с коронавируса?
- Не обичам да се повтарям, но ще кажа, че първото, което направих, встъпвайки в длъжност, бе да се опитам да разбера истинското състояние на общината. Откритията бяха: огромни дългове, редица неразплатени задължения и т.н. Само ще кажа, че откакто съм кмет съм разплатил около 800 хил.лв. от тези неразплатени задължения към контрагенти на общината от 2018 и 2019 г. В момента разработваме нов финансов оздравителен план за общината, който да представим пред Министерството на финансите и да получим заем от там за срок от 3 години. Това би ни помогнало изцяло да разплатим всичко, което заварих от ерата "Рейзи" – 3.5 млн.лв. и да започнем на чисто.
- Как оценявате кредитния рейтинг на общината? Банка би ли отпуснала кредит на община Созопол към този тежък момент?
- Като бивш банкер смятам, че кредитната оценка на общината към момента не позволява да кандидатстваме за какъвто и да е заем към банка. Но Министерството не само, че може да ни помогне, то трябва да го направи. Защото ситуацията в общината в момента не е наше дело – то е заваерено положение от предходните управляващи. Въпреки всичко ние сега трябва да поемем отговорността да разплатим тези задължения и това е единственият начин.
- В сегашната ситуация ще успее ли Община Созопол да изпълни някои от важните инфраструктурни проекти, заложени в бюджета за 2020 г.?
- Не, няма защо да лъжем съгражданите си. Не бих казал, че е грешка това, въпреки че може би изглежда така – но аз слагам приоритет на разплащането на старите задължения, за да започне общината на чисто. Всичко вървеше по план до февруари месец. Нямаше как да предвидим това, което ще последва с епидемията. С намалените приходи, които имаме обаче ще се наложи да правим много икономии. Някои от тях дори вече правим – допълнително отрязахме финансирането на спортните клубове и неправителствените организации; определени кадри бяха освободени от общината с оглед икономии от Фонд „Работна заплата”; отделно всички в администрацията излязоха в неплатен отпуск; свили сме всички разходи. Дори и двата служебни Мерцедеса са обявени за продажба. Трудно ще е, но ще опитаме да изпълним всичко, което обещахме на гражданите, въпреки създалата се форсмажорна ситуация с пандемията. Нека не забравяме, че мандатът не е 6 месеца, а 4 години.
- До момента какви разходи от бюджета е направила община Созопол от началото на извнънредното положение, спазвайки всички мерки на Националния оперативен щаб?
- Трудно мога да Ви кажа точно число. Още от първите дни на епидемията обявихме код за дарения към разплащатателната сметка на общината. До този момент по нея са постъпили над 20 хил.лв. от дарители и тук е момента да изкажа огромната си благодарност всички тези хора – физически, юридически лица, сдружения с нестопанска цел, организации. С тези средства закупихме почти всичко необходимо. Но иначе от бюджета си също сме похарчили хиляди – за дезинфектанти, за почистване, за защитни облекла. Със сигурност от административните средства сме изхарчили над 10 хил. лв. Това обаче, погледнато реално, не е най-страшното. Проблемът е, че икономиката към момента е напълно спряла.
Направих си труда да сравня по приходи към хазната периода 13 март – 13 април 2020 г. със същия през 2019 г. Резултатът е красноречив – над два пъти по-малко средства са постъпили към общината през тази година.
- Вече започнаха разговори за т.нар. „спасителен план” за туризма. Едно от предложенията е, че най-реалистичния вариант е българският турист да се завърне по родното Черноморие. Как се вписва Созопол в тази идея?
- Настоящата криза има два аскепкта. Единият е здравният, вторият е икономическият. Относно всички правила от Националния оперативен щаб, от общинските кризисни щабове и директивите на правителството, бихме могли да кажем, че от здравна гледна точка Созопол се справя добре, защото сме изпълнили всичко стриктно. Идва обаче икономическият аспект, според който ние трябва да се постараем да направим града достатъчно атрактивен за туристите. Говорил съм с някои от браншовете вече, обсъдили сме облекчаване на наемателите на общинските обекти, стартирали сме процедури чрез Обществения съвет, чрез които граждани със собствени средства да помагат за привеждането във вид на Созопол. Ясно е, че общината не може да свърши всичко и е добра новина, че обществото ни помага изкючително много, включвайки се в различни инициативи, целящи да направят града по-чист и по-приветлив.За което им благодаря.
А е и логично българският турист да си припомни нашите курорти и родното Черноморие. Стига са ходили в Гърция, Турция! Ако погледнат отново към българското Черноморие ще видят, че то не е по-лошо от гръцкото или турското.
- Чувате ли нещо от концесионерите на плажовете? Предвиждат ли те да намалят цените за услугите?
- Това, което съм говорил с концесионерите и особено на тези в Стария град на Созопол, където са изключително амбициозни, е че те не се притеснява от евентуален спад в туристическия сезон. Те ще приведат плажовете в такъв вид, че да кандидатстват и за Син флаг. Плажовете са в атримониума на Министерството на туризма, затова и Община Созопол няма особено влияние към тяхната дейност, освен когато става въпрос за преместваеми обекти и дезинфектиране в последнтите повече от 40 дни. Все пак съм разговарял с концесионерите на плажове в Созопол – те са амбицирани да направят всичко възможно сезонът да е успешен.
- Как се чувствате Вие самия? Наследихте община Созопол в тежко състояние и вместо всичко да потръгне, изведнъж удари такава тежка криза.
- Чувствам се изправен пред огромно предизвикателство. На първо място искам да благодаря на моите съграждани за доверието и разбирането, което проявяват към мен. Созопол е малък град, срещам се с тях по улиците, разговаряме – виждам и тяхната реакция. Същевременно в Общинския съвет също се чувствам подкрепен, дори и от хора от опозицията, въпреки че някои от тях човек ако ги види, би си помислил, че са се родили вчера, образно казано... Но с подкрепата на хората, съм убеден, че ще се справим със ситуацията. Нужни са обаче по-малко приказки и повече работа.
- Споменахте Общинския съвет. На последната сесия стана ясна важна новина за Созопол...
- Да, ОбС-Созопол взе решение за стартиране на процедура към Министерството на отбраната, с която да ни бъдат прехвърлени 9 военни имота към Община Созопол. Обектите са с отпаднало предназначение, като единият от тях е в местността „Червенка”. Това бе и едно от обещанията ми в предизборната кампания – да направим всичко възможно тези земи да бъдат възстановени и считам, че това е една отгомна крачка напред. Станат ли общински тези имоти, ще обсъдим какво ще се случва с тях, как ще бъдат експлоатирани. При всички положения няма да ги продаваме...
Познавам много хора, които казват, че повече няма да стъпят там. В стария град лудница, сергия до сергия, на плажа чадър до чадър, надути цени, навсякъде лежат отпадъци, строеж до строеж без чувство за естетика. На Каваците като че ли някой чака да се стъмни и ..... започва да мирише на канализация на плажа пред къмпинг Смокиня. Преди не беше така !!! Все още не е късно и може да се предприемат мерки, за да се превърне Созопол отново в една перла на брега на Черно море.
п.с ако чакахме от Бургазлии да се на храним..... Лошо
Кой ще глобяват, като няма кой да дойде?
или ти работиш в администрацията, където и в пандемия си взимаш заплатата?
п.с. Флагмани, защо не ми позволявате да коментирам?
https://www.youtube.com/watch?v=h9FOxmGcRQQ