Матурите ще са в първата седмица на юни при засилени мерки за дистанция
Матурите ще са в първата седмица на юни при засилени мерки за дистанция и дезинфекция. Ще предложим на Народното събрание учениците да не се явяват на двете външни оценявания след четвърти и след десети клас, но не и след седми. Седмокласниците ще отидат на изпит при същите условия, както и зрелостниците. Това каза в предаването „Лице в лице“ по бТВ министърът на образованието Красимир Вълчев.
Безпрецедентен финал се оформя на учебната година в условията на извънредно положение и световна пандемия от коронавирус, каза водещата Цветанка Ризова.
На въпроса дали не може да се проведат онлайн матурите за децата в 12-ти клас, министърът отговори, че се оформило мнението зрелостниците да отидат в училище. „Все още не можем да гарантираме равнопоставеност при неприсъствена форма на провеждането на държавните изпити след 12 клас“, призна той.
„При завишени мерки за дезинфекция ще проведем държавните зрелостни изпити в началото на юни. В следващата седмица ще обявим конкретните дати. Във вторник ще ви дам точна информация. Днес размених думи с ректорите. Няма да имаме проблем с кандидат-студентските кампании“, заяви Вълчев.
„До осем дни след изпитите зрелостниците ще си получат документите, а през юли ще са кандидат-студентските кампании. Няма да има проблеми и за младежите, които ще кандидатстват в чужбина“, уверява той.
След като Ризова го пита дали в случай, че детето е заразено с COVID-19 или е в карантина, ще има възможност да се яви на матура на втора дата, министърът отговори, че има алтернатива. Едната е изпитът да се проведе в същото време, добави той и намекна, че болните младежи може да бъдат оценявани онлайн.
„В предишни години сме имали деца с шарка и други заболявания, които не позволяват физическо присъствие в училище. Ще им осигурим възможност за полагане на изпита. Вторият вариант е да се явят на друга дата“, добави той.
„Учениците в 12-ти клас ще имат възможност да се срещнат със своите преподаватели преди изпитите. Срещите ще са индивидуални. Другите страни отварят образователните си системи, но ние смятаме, че това е рисково. Има опасност от вторична вирусна вълна“, заяви министърът.
„Тези дни едно дете, което учи цигулка, ми писа, че не може да се види с учителя си. Това може да стане възможно след 13 май", добави той.
„Учителите нямат единна скорост на преподаване. Пуснахме анкета. Днес обобщаваме резултатите, за да видим кой докъде е стигнал. Ще се съобразим с темпото на училищата, които са най-изостанали. Ако ви кажа категорично, че няма да бъде включен учебният материал, предаден в електронна среда, няма да е вярно. Учениците може да бъдат изненадани с по-малко материал на изпитите, а и ако прочетат 2-3 теми повече, това няма да им навреди“, коментира Вълчев.
„Не се предвижда нулева година за някои университетски специалности. Всички в момента работят на принципа „колкото може да компенсират – толкова“, а след приключването на мерките за ограничение, да вземат това, което не са успели в електронна среда. Така е за медиците, за машиностроителните специалности“, добави той.
„Някои от студентите ще продължат да учат след падането на мерките. Това се налага за част от специалностите“, заяви министърът.
Няма да удължаваме учебната година, защото не е нужно общо компенсиране, подчерта той.
„Голяма част от децата в ромските квартали са включени в електронното обучение, като помагат медиатори. Учители и непедагогически персонал им носят материал. В три сливенски села ми казаха, че магазинерките помагат на учениците“, каза още Вълчев.
Добави Коментар