Строително цунами ще ни спаси от кризата?
Строително цунами ще ни спаси от кризата. Това каза на брифинг в Министерския съвет изпълнителният директор на Строителната камарата Валентин Николов.
„Строителството е един от най-важните фактори, задвижващи цялата икономика. Това е становище и на европейските ни колеги. Според английските ни колега, за да се излезе от кризата е нужно строително цунами“, добави той.
„Обектите не бива да се спират, а напротив – да се осигурят средства за ускоряване на други
Безобразие е 40 години да не можем да завършим Околовръстното на София, магистрала "Хемус", както и да изградим път София - Видин“, заяви шефът на Камарата на строителите в България.
„Французите казват, че върви ли строителството, върви всичко. Ние стъпваме на историческия опит и на инстинкта за оцеляване на германците, които излязоха от предходната икономическа криза, влагайки много средства в строителството. В Италия разработват програма за саниране на 1 200 000 жилища и разчитат, че това ще донесе заетост на 430 000 човека допълнително“, добави той.
„Строителството у нас трябва да е двигателят на развитието в следващия етап. Ние се намираме в много благоприятна ситуация, защото имаме готови, утвърдени проекти за 3250 сгради на обща стойност 1,605 млрд. лева. При наличие на средства сме готови много бързо да ги задвижим“, заяви Николов.
„Учените от БАН през миналата седмица казаха, че безработицата и потреблението са като скачени съдове. Затова икономическите мерки, които трябва да се предприемат, са изключително важни. Дойдохме да кажем на премиера, че средства трябва да се дават за бедните хора, но това са краткосрочни мерки. Важното е икономиката да заработи“, добави той.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков каза, че възлага огромни надежди на сектор "Строителство". Тези хора са наши основни партньори, добави той.
Нанков изтъкна, че стратегията на кабинета е да се създадат условия за заетост в строителния бранш чрез увеличаване на обемите. С тези мерки ние ще осигурим достатъчно работа и проекти за малкия и средния строителен бранш, добави той.
Заместник-председателят на Камарата Николай Николов от Бургас пък сподели разочарованието си от спирането на санирането и прогнозира, че тези 3200 обекта, които са готови да стартират, може да дадат заетост на 150 000 души.
"Програмата за саниране е много добра, но за съжаление бе плюта и обругана. За съжаление тя спря своята дейност, но по нея бяха обновени около 2000 български големи сгради. Тя мултиплицира ефекта на голяма работна заетост, но не само на строители, а и на доставчици. Благодарение на нея живнаха малките търговци, фамилните хотели и ресторанти", добави той.
"Искам да ви кажа каква бе тази програма в очите на хората. Около 100 000 строители бяха заети с нея. Бабите ни целуваха ръцете и ни благодаряха", заяви бургазлията.
Само 1% от блоковете бяха с течове, но в рамките на гаранцията проблемите са отстранени, уверява той.
Много е груба сметката, но говорим за ресурс от около 1,6 млрд. лева, който в момента не е наличен, допълни Нанков.
Той уточни, че се разработват механизми за допълване и обновяване на програмата за саниране. Ще има нови правила за цени, лимити и правила на дейности. Заместник-министърът обаче не отговори дали програмата ще бъде рестартирана.
От камарата настоят за отмени и на забраната да се работи между 14:00 и 16:00 часа. На брифинга бе изтъкнато, че в Германия колегите им вече работят и в неделя. По всяка вероятност в много от обектите ще минем на двусменен и трисменен режим на работа, за да се разреждат работниците и да се минимизира режима от заболяване, изтъкнаха от Строителната камара.
Трябва да подкрепим строителите за работа между 14:00 и 16:00 часа при тази ситуация, в която сме изпаднали заради пандемията от коронавирус, каза пък Нанков.
Това ще спаси цунамито.
Тия в конкурентна среда са чао за един месец.
Абе тези хора, нас ли мислят за прости или прекаляват с алкохола?
Защо не кажеш нещо за сега съществуващия сграден фонд?
Колко процента от него е свободен, и за какъв чеп да се застроява още? Да не говорим за ценеата че започва от 1200 € + за кв. м а реално са вложени не повече от 200-300 € за кв.м. И още един въпрос. От къде ще ги намериш тези 150 000 строителя?
Всеки взе да дърпа към неговата черга, е ми няма да се оправим!