Простият път на Борисов за излизане от кризата
БСП и ДПС поискаха план за действие за излизане от икономическата криза, причинена от коронавируса Covid-19. Днес премиерът Бойко Борисов бе извикан в Народното събрание, за да бъде изслушан относно актуалното състояние на страната във връзка с пандемията и ефективността на предприетите здравни, икономически и социални мерки.
От думите на министър-председателя обаче стана ясно, че все още няма ясен план за действие. А причината е, че и в света все още не било ясно кога ще премине пандемията.
Бойко Борисов говореше в характерния за него простоват стил, давайки да се разбере, че няма стратегическа визия за ситуацията, което доведе до упреци от опозицията, че пак се действа пожарно и на парче.
„Много по-богати държави от нас обещават, говорят, но само една-две са предложили досега мярка някаква. В Съединените щати – да, дадоха пари на глава от населението, но това по никакъв начин не им помогна. Днеска може би сте видели колко хиляди са починали“, посочи Борисов.
Според него опозицията искала да бъдат раздадени парите от бюджета за един месец и след това държавата щяла да се чуди как да се справя.
„След това ще питаме откъде ще събереме пари, дали бизнесът ще се отзове, когато хазната е вече празна, да платиме пенсии, заплати за армия, полиция, лекари“, обяви министър-председателят.
Не е ясно как той очаква бизнесът да се отзове, при положение че единственият механизъм за пълнене на бюджета е чрез събиране на данъци, което е длъжна да прави самата държава.
Борисов се обърна към БСП: "Малко ви завиждам. Вие може да предлагате всичко за всички наведнъж, но ние трябва да носим и отговорност. На първо място – за здравето, носиме я; а сега да запазиме и възможността... незнаейки колко ще продължи тази болест. Виждате, отменят Октоберфест, говорят за „Луфтханза“, че ноември ще лети. Между редовете, като четете, американски автомобилни компании говорят за юли, немските говорят за следващия месец - дали ще е така? Всичко е в бъдеще време. И ние като част от една глобална икономика се движим с тях заедно. Ние сами не можеме да се оправиме само като... Можеме здравето да го запазиме. Можеме с тези мерки, ако продължи така, дай Боже, да сме на най-ниските нива. Другото – ние сме свързани и със съседите и с всички останали. Ми видяхте как направихме зелените коридори за транспортния бранш да върви. И много други неща."
По мярката "60/40" към момента имало 7403 подадени заявления, а 101 849 работници и служители се възползвали от нея.
Според Борисов така между 7 и 10 хиляди си запазвали работните места всеки ден. С този темп до края на месеца щели да запазят 120 хиляди работни места.
"Голяма загадка и голямата, в смисъл, грижа е как ще се справим в туристическия сектор. Защото още светът няма рецепта, нито нашите съседи, нито ние как този сектор да бъде отпуснат да работи. Сутринта имахме Коалиционен съвет. Валери Симеонов предложи с ваучери за туризма... Разбрахме се в работна група да видиме какви пари ще струва и по какъв начин да го направиме, за да не превърнем пък в един момент хотели в болници", добави премиерът.
Въпроси към него зададоха само представители на БСП и ДПС. Отчете се с безобидно питане за земеделците и „независимият“ Спас Панчев, подкрепящ властта.
След това отношение по изслушването обаче изразиха и Александър Ненков от ГЕРБ и Искрен Веселинов от „Обединени патриоти“.
Според Ненков, се доказало, че изслушването на премиера е било излишно, защото нищо ново не се чуло. Той припомни, че всеки ден управляващите дават брифинги, свързани с пандемията.
Веселинов от своя страна даде за пример испанските социалисти, които заявили с настъпването на кризата, че в тази ситуация няма да правят деление между власт и опозиция. За разлика от българските социалисти, които търсели повод да нападнат управляващите. Според Веселинов, няма нужда да се самоупрекваме, защото в тази криза България се справяла добре.
Последва оценката на лидера на БСП Корнелия Нинова. Тя бе остро критична и, традиционно, се обърна от трибуната на парламента към българските граждани: „Не е вярно твърдението, че днес е повторено всичко, което сте чували досега на пресконференции. Днес имаме важна новина за вашия живот, произнесена от министър-председателя на България – нямаме план за излизане от кризата! Това е новината от днес.“
По думите й Борисов нямал конкретен отговор на нито един въпрос.
Той имал сгрешена преценка на ситуацията, сбъркана прогноза за спад на икономиката и за ръста на безработицата.
„Действате на парче и, както вече чухме, нямате план как да се върви оттук нататък. На базата на това произвеждате хаотични решения, които променяте всеки ден, а понякога – в рамките на един и същи ден. Всявате страх у хората, за да ги владеете в подчинение. Абдикирахте държавата от задълженията да бъде адекватна в тази криза. Днес казвате, че няма план, защото няма план и в другите държави. Напротив, европейските държавници отдавна изработиха план. И не само на хартия, а го и прилагат. План за възстановяване на икономиката и за подпомагане на техните граждани. Простичко, в две посоки – осигуряване на финансов ресурс за кредитиране на бизнеса и безвъзмездна помощ за домакинствата“, заяви Корнелия Нинова.
Дотук българското правителство работило на принципа „проба – грешка“.
„Тук министър-председателят заяви, че е поканил опозицията в мое лице да се включи в работата на Министерски съвет и на щаба една вечер към 10 часа. Смятате ли, че това е нормално? Ние дадохме своя отговор – и като политическа партия, и аз като лидер: г-н министър-председател, заповядайте в парламента, там ще подкрепим всичко ваше разумно и ще ви дадем алтернативни предложения“, коментира Нинова.
БСП го направила четири пъти – на заседанията на Народното събрание.
Тя обясни, че ако управляващите нямат план за излизане от кризата, БСП щели да го предложат.
Според Нинова властимащите трябва да се съсредоточат върху възстановяване на икономиката чрез помощ за производството, увеличаване на потреблението и няколко спешни реформи.
Тя изреди няколко сектора, които са ключови за България, където да се концентрират усилията за подпомагане.
Нужно било целево кредитиране и субсидиране. Следвало да се увеличи потреблението чрез увеличение на доходите.
„Днес, г-н Борисов, твърдите, че пазите парите, за да има за пенсионерите. Тук липсват основни икономически и базови принципи. Парите за пенсионерите идват от работещите. Стимулирайте в момента работещите, стимулирайте бизнеса, дайте пари на работниците, за да могат те да ви се върнат през данъци в бюджета и да имате пари и за пенсионерите. Колкото повече работници осигурите днес, толкова пари повече ще имате за пенсии“, каза още Корнелия Нинова.
Според нея трябва да се обърне внимание на земеделието. Следвало да се субсидира не на площ земя, а на килограм произведена продукция с акцент към плодове, зеленчуци, месо и мляко.
Председателят на ДПС Мустафа Карадайъ обобщи от своя страна, че противоепидемичните мерки са адекватни на този етап и са дали добър резултат в сравнение с другите държави.
Социално-икономическите мерки досега трябвало да са насочени в определени направления. И засега тези мерки били задоволителни. Особено след подобряването на мярката „60/40“.
От ДПС обаче също поискаха план за действие и то в спешен порядък.
Карадайъ заяви: „Но, важен е въпросът оттук нататък какво следва. Оттук нататък кризата изисква нов подход. Изисква план за управление на епидемиологичната криза и изход от кризата с различни варианти за поведение. Икономическите мерки изискват нов подход, секторен анализ и секторни стратегии. Борбата с коронавируса трябва да включва и план за възстановяване на икономиката и нормалния ритъм на живот. Световни анализатори сочат, че световната икономика ще се премоделира и че това е шанс за по-малките икономики и по-малките държави. Според нас е необходимо изпълнителната власт да представи в най-кратък срок спешен план за действие с конкретни мерки и срокове за изпълнение. Конкретни мерки в политически аспект, конкретно за бизнеса, за малките и средни предприятия и за най-уязвимите граждани.“
Нигяр Джафер от ДПС пък разкритикува управляващите, че нямат политика за масово тестване на населението за коронавирус. В това отношение страната ни била на опашката. То било важно, защото инвестицията в тестове щяла да доведе до много по-голямо спестяване на други разходи.
Веселин Марешки от „Воля“ пък по традиция нападна опозицията и нейния лидер Корнелия Нинова. Според него, изслушването на премиера било излишно, било провокирано от вътрешни конфликти в БСП и водело до риск от зараза на депутатите.
Трябваше да пишете: Простият премиер,няма план за излизане от кризата
2 - план за вземане на нов външен дълг за ОЩЕ 10 милиарда ИМА и вече е изпълнен
В задачата се пита защо натоварваш бъдещите поколения с изплащането на още 10 млрд + лихви, като нямаш план как да ги използваш ?????
За справянето с проблемите се иска акъл и морал, като очевидно ти нямаш и двете!
Тежко ни с този крадлив егоцентрик начело на държавата!
Раята е разединена, всичко е по план!
Лисицов, както винаги е точен, не е направил анализ, посочва само факти, но то и няма нужда - всичко се съдържа в първата дума от заглавието на статията!