Решаващото в идващата криза ще е бързата адаптация към новата среда
Иван Гаврилов е роден през 1979 година в София, но е израснал в Бургас. Завършил е Немската езикова гимназия „Гьоте“ в Бургас, а висшето си - в Икономическия университет във Варна. Работил е в сферата на здравеопазването, фармацията. От 2014 година развива собствен бизнес, свързан с международен транспорт и инвестиции в строителството. Общински съветник от ГЕРБ от 2019 година. Председател на комисията по създаване на условия за развитие на малки и средни предприятия в Бургас. Владее отлично английски и немски. Женен, с две деца.
-Г-н Гаврилов, по какъв път трябва да поеме Бургас, за да се адаптира в променящата се икономическа среда?
-Ясно е, че ситуацията ще бъде изключително тежка и много различна. Ще има бизнеси, които ще затворят. Цели сектори на икономиката ще трябва да се променят, за да оцелеят. Много хора ще загубят работните си места, решаващо ще е бързата адаптация. Видяхме на национално ниво, как редица компании успяха да преустроят работата си за дни и сега да жънат сериозни успехи. За съжаление това се случва само в шивашката индустрия, засега, но мисля, че скоро и други сектори ще променят производството си. Оптимист съм, защото тези промени имат и своите добри страни. Очаквам, например, много европейски фирми да преструктурират своите производства, да ги върнат от Азия в Европа и смятам, че ние можем да се възползваме от тази ситуация.
-Имаме ли шанс да привлечем голяма компания в Бургас?
-Много от големите европейски компании си дадоха сметка, че при една последваща такава криза е важно техните производства трябва да са в Европа. Логично е да погледнат към България, а Бургас разполага с индустриални терени, разширяваме зоните си и определено има какво да предложим. Както казах: Оптимист съм! Уверен съм, че идват времена, в които ще спечелят тези, които съумеят най-бързо да се адаптират в новата ситуация. Надявам се ние да успеем да го направим.
-А какви са най-спешните мерки, които трябва да се предприемат, за да се подпомогне бургаският бизнес? Вие оглавявате една от ресорните комисии към ОбС.
-Не сме спрели да работим по този въпрос, но ни дайте още малко време, за да видим реалните размери на очертаващата се криза и да предприемем най-подходящите мерки. Нашата комисия (по създаване на условия за развитие на малки и средни предприятия в Бургас, б.а.) проведе редица срещи. Имаме много предложения от представителите на различни политически сили. Обединихме се около тезата, че основната подкрепа за малкия и средния бизнес трябва да падне върху държавата, която предприема адекватни мерки. Ние можем само да ги допълваме по най-правилния начин. Ролята на Община Бургас трябва да е социална, експертна, да е медиатор между бизнеса и държавата. Можем, разбира се, да приложим различни инструменти като редуциране на определени такси, общински налози, ускоряването на административни процедури, структурирането на звено към администрацията, което да консултира бизнеса за работа с европейски проекти. Следим какво правят, както в други български общини, така и добрите европейски практики и смятаме да го приложим. Колегите бяха много активни, за което им благодаря. И Тодор Йосифов, и Антонио Душепеев, и кап.Георги Събев имаха изключително добри предложения.
-Какво ще представлява това звено, консултиращо бизнеса?
- Екип от експерти, който да оказват консултантска помощ на фирми, желаещи да се възползват от финансови механизми, предлагани от търговски банки и подкрепа при кандидатстване по европейски проекти. Отворени сме за всякакви предложения. Представители на строителния бизнес, например, призоваха да се промени философията на провеждане на обществени поръчки – да се разбият на лотове, за да могат да участват фирми с по-малки капитали. Заради това е изключително важно е да продължат обектите, които са с европейско финансиране, както и големите инфраструктурни проекти, тъй като те ще дават тласък върху останалите компании.
-В тази връзка какви ще са преките ползи от поемането на дългосрочния дълг на общината?
-Зам.-кметът по бюджет и финанси – г-н Красимир Стойчев ясно обясни, че тази кредитна линия, е свързана с големите проекти с европейско финансиране, които се реализират в момента. Ако не можем да осигурим собственото участие, щяхме да загубим европейското финансиране. Заради това и колегите от различни политически сили изразиха своята подкрепа към администрацията. Времената са трудни и всички виждаме, че се прави и невъзможното, за да не продължи развитието на града.