Пробутват ни „български“ салами от аржентинско месо и сирене без мляко
Ефектът от мерките, които въведе земеделския министър Десислава Танева за подпомагане на българските производители, е съмнителен. Според Богомил Николов от „Активни потребители“ подходът за налагането на българските стоки на пазара е грешен. Той даде примери за далавери, които въртят някои производители.
„Ако аз бях министър щях да концентрирам усилията си в подпомагане на производителите, а не в движението на стоки, защото никой не може да дефинира какво е българска стока", заяви Николов.
Ако вземете салами, пълни с аржентинско месо, това български стоки ли са, само заради етикета“, попита той.
„Ако вземете една буца сирене, която е произведена от полско сухо мляко, това български продукт ли е? Ако тръгнем в тази посока да следваме стоките, е много трудно да постигнем резултат“, заяви председателят на „Активни потребители“.
Според него трябва да се обърне внимание на върху производителите, които имат проблеми – животновъдите, зеленчукопроизводителите и производителите на плодове. Той допълни, че при преработвателите кризата не е толкова голяма и те не трябва да влизат в конфликт с веригите, защото ще изпуснат шанса си да излязат на европейския пазар.
Богомил Николов съобщи, че се отчита спад в цените на маските и дезинфектантите.
„За няколко седмици пазарът беше залят. Като отмине кризата се обзалагам, че ще ги виждаме тези дезинфектанти за стотинки“, допълни той.
Шефът на „Активни потребители“ очаква високите цени на лимоните и джинджифилът също да се нормализират скоро.
Той изтъкна, че има осезаем спад на търсенето на бързи кредити.
„Несигурността кара хората да изчакват. Трудно е да си правиш сметка. Ако си без работа, как да теглиш нов кредит? Това води до по-голямо затъване. Гражданите, които вече имат ипотечни кредити, как ще могат да минат, през цялата тази ситуация? Процедурата, предложена от БНБ, е пожелателна и не ни дава гаранция, че банката ще подходи към хората по еднакъв начин“, каза още Богомил Николов.
Ние сме необходими само като пазар на отпадъците на по/ богатите от нас държави.
Качествено българско отива за износ.
А Търговците на едро се интересуват само от % на печалбата си.
I MAFIA