Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пикът на тревога у нас отмина, омръзна ли ни коронавирусът?

Ключови думи: коронавирус, българия, тревога, спад

Българите продължават да оценяват високо действията на властта срещу коронавируса. Тревогата от заразата остава висока, но не продължава да расте. Мобилизацията на хората да жертват част от правата си в името на борбата с вируса пък бележи плавен спад. Видимо остава и традиционното българско съмнение за величината на заплахата. Тези белези на обществено успокоение явно се дължат и на ефективните засега държавни мерки. Дали обаче успокоението не е преждевременно и дали няма да попречи на спазването на мерките?

Изводите и въпросите са от четвъртата редовна вълна на експресно сондиране на общественото мнение по повод коронавируса. Изследването е проведено от „Галъп интернешънъл“ между 13 и 15 април сред 800 души сред национално представителен панел – по телефон и с СМС проучване.

68% от българите заявяват, че се боят или че даже много се боят, че може те или семействата им да се заразят с коронавируса. 29% твърдят, че не се боят или даже никак не се боят. 3% се затрудняват да отговорят. Регистрираната тревога е по-висока, в сравнение с времето преди въвеждането на извънредното положение, но е почти идентична с тази от миналата седмица. Уплахата се увеличи в началото на извънредното положение, но засега е спряла своя ръст.

56% продължават да намират заплахата за преувеличена. И тук няма сериозна промяна спрямо последната вълна на изследване. 39% са на различното мнение или дори на диаметрално противоположното. Българите остават сред обществата, които донякъде се съмняват в заплахата – на фона на света. Това съмнение спадна в началото на извънредното положение с ръста на броя заразени, но и сега остава сравнително високо, макар и да не бележи нов ръст, предава днес.бг.

Общо 75% са по-скоро съгласни или напълно съгласни, че българското правителство се справя добре в ситуацията с коронавируса. 24% са по-скоро или напълно несъгласни. Има и съвсем малък дял затрудняващи се да отговорят. На практика, и тук няма съществена промяна спрямо предходната вълна на сондаж преди седмица и оценката за правителството остава силно положителна. Тя се повиши с взетите мерки през март, след което се установи трайно на нивата над 70% в различните ресори дори и над 80% – когато става дума за щаба. Тепърва ще се види дали ще се задълбочава обичайната в такива случаи плавна ерозия.

Ситуационната позитивна оценка при министър-председателя също остава висока: 68%. Данните са в синхрон с мнението на десетки изследвани от световната асоциация „Галъп интернешънъл“ страни – почти навсякъде кризата дава нов кредит на доверие на текущите правителства и те получават висока ситуационна оценка. Тя по правило е различна от обичайния през останалото време политически рейтинг. При Борисов рейтингът през останалото време беше двойно по-нисък.

Както беше отбелязано и в предходната вълна на изследване, леко намалява делът на готовите да се разделят с част от правата си в името на борбата с коронавируса – на фона на обратна тенденция в много други страни. Общо 73% сега са по-скоро съгласни или напълно съгласни да жертват права, а 24% са несъгласни или съвсем несъгласни. 3% не могат да преценят. Делът на готовите да жертват права остава висок, но намалява от седмици насам – преди извънредното положение делът на съгласните беше 83%, преди седмица пък вече беше 78%. Вероятно и тук личи известно успокоение, на фона на оценяваните досега като успешни мерки от страна на държавата. Ниският (досега) ръст на заболеваемостта може би създава възможност за поява на повече критика към властта и алтернативни гледни точки.

Методика: CATI+SMS сред национално представителен панел, n=800, национална извадка за за населението на възраст 18+ г. Терен: 13-15.04.2020 г. Абсолютна максимална грешка ± 3.5 при 50% дялове. 1% от извадката се равнява на около 55 хиляди българи.

2
Коментара по темата
2.
Даа
17.04.2020 00:55:26
Съгласен съм с коментар N1. ПОРЪЧКОВИ СОЦИОЛОЗИ.
1.
Хахаа
16.04.2020 23:52:11
Според това което хората казват е топно обратното.Най много 10% да ги е страх.На другите им е все едно и не вярват и на една дума.Общественото мнение е че не може такива хора да управляват държава
  Добави Коментар
Водач на тротинетка е с опасност за живота след падане Не е тестван е за алкохол и наркотици НАТО с вариант: Бедните пращат войска в Украйна вместо пари и оръжие Според Financial Times това е реална алтернатива
Какво се случва между Хейли и Джъстин Бийбър? Той спря да я следва в Instagram, но твърди, че не го е направил той Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с посланика на Кралство Мароко Двамата обсъдиха възможността за засилване на сътрудничеството между двете страни в областта на туризма
Продават телефони с инсталиран ТикТок в САЩ, цената стигна до 40 000 долара Някои потребители обаче, така и не изтриха TикToк по време на кратката му забрана и сега използват това като добър начин за бърза печалба Заради грипа: Спират свижданията в болниците във Варна Забраната е до 29 януари
76-годишна прабаба влезе в болница заради световъртеж, диагнозата изненада всички Жената е бременна, бебето трябва да се роди през юли тази година Как върви строителството на мост Мандра? Последният етап е в ход
Кола падна в изкоп на метрото в столицата При катастрофата няма пострадали Той празнува днес Денис Ризов е рожденик
Мечка разкъса баща и син Хищникът сигурно е с бяс Днес могат да почерпят хората с имена... Климент, Климо, Климентин, Климентина, Клементина, Христофор и Харитон