Коронавирусен сценарий: Нинова остава „служебен“ лидер на БСП до парламентарните избори
БСП може да се яви на следващите парламентарни избори със „служебен“ председател. Причината за странната ситуация е извънредното положение в страната заради коронавируса COVID-19, което е с неясен край.
То бе въведено на 13 март и трябваше да приключи на 13 април. Това се оказа доста оптимистична прогноза, защото заразата в България пълзи твърде бавно. Поне засега. Новият срок на извънредното положение – 13 май, пък я се сбъдне, я не.
В най-голямата опозиционна партия – БСП, пък вече имат сериозни притеснения заради неясната ситуация.
За първи път тази година трябваше да се състоят преки вътрешни избори за лидер, в които да участват всички членове на формацията. Досега председателят винаги се е избирал от Конгреса.
Промяната бе прокарана от сегашния лидер Корнелия Нинова. Тя обаче при сегашните обстоятелства може да доведе до сериозни главоболия за ръководството, до хаос и провал на парламентарните избори, които вече чукат на вратата.
4-годишният мандат на Нинова изтича на 8 май 2020 г.
Затова и вътрешно-партийните избори бяха насрочени за края на април. Заради извънредното положение те бяха отменени, а ясна нова дата за тяхното провеждане няма.
Корнелия Нинова пък явно ще остане „служебен“ председател на БСП и след края на мандата си на 8 май.
Сериозен проблем възниква от това, че според Устава на БСП - „когато изборът на председател съвпада с пълен цикъл на отчет и избори в партията, новоизбраният председател встъпва в длъжност едновременно с новоизбраните органи“.
В случая сме точно в тази хипотеза. Преди да започне извънредното положение, в БСП се бяха провели едва около половината отчетно-изборни конференции. На тях се избират и делегатите за следващия 50-и Конгрес, който според горния текст от Устава трябва да се свика и събере, за да може да встъпи в длъжност и бъдещият председател.
Т.е. след края на извънредното положение общинските конференции следва да се проведат в много бърз порядък, да изберат делегати на Конгреса и да се организират за преките вътрешно-партийни избори.
Според източник от „Позитано“, при оптимистичен сценарий това може да се случи в рамките на два месеца.
Проблемът е, че не се знае кога и как ще приключи кризисната ситуация с COVID-19 в страната.
Много е вероятно мерките срещу заразата да бъдат снемани поетапно и това да продължава дълго след официалния край на извънредното положение.
Коментира се, че забраната за провеждане на масови мероприятия ще е една от последните, които ще паднат. Не бива да се изключва и политически мотив за това от страна на управляващите, които имат интерес от хаос и неуредици при основния политически противник.
Освен това активът на БСП се състои от голям брой възрастни хора, спрямо които ограниченията също се очаква да останат до последно.
Т.е. отчетно-изборните конференции в партията може да се отложат с още няколко месеца след края на извънредното положение.
Самите преки вътрешно-партийни избори също са под угроза.
Според приетата в БСП организация те ще се проведат подобно на президентски вот – с урни по училищата, само че в по-малък мащаб. Кога обаче държавата ще позволи подобно масово мероприятие, съвсем не е ясно.
Редовните парламентарни избори пък трябва да са през март 2021 г.
Ако изобщо успее, БСП ще има твърде къси срокове, за да се справи с излъчването на ново партийно ръководство, така че да има време да се пренастрои и за пълноценна политическа кампания за Народно събрание.
Корнелия Нинова миналата година подаде оставка след евроизборите през май. Малко след това обаче я оттегли с мотива, че не трябва да се всява раздор в БСП с провеждането на вътрешна битка за избор на нов лидер точно преди местния вот.
Със същата мотивировка тя може да задържи „служебно“ поста си и сега – заради парламентарните избори.
Ако пък Бойко Борисов през идните месеци ни изненада с поредна премиерска оставка, което не бива да се изключва предвид кризисната обстановка, тогава вотът за 45-ото Народно събрание ще е предсрочен. Което ще завари БСП „по бели гащи“ - с председател с изтекъл мандат и в организационен хаос. Това всъщност може да е и още един мотив за Борисов да направи стратегическа крачка назад, за да се завърне отново с поредна изборна победа срещу разнебитената БСП.
Той има полза и от нова лидерска битка с Корнелия Нинова, която вече загуби всички партийни вотове на национално ниво срещу него. Президентските през 2016 г., които Румен Радев спечели, бяха друга бира.
не вкарат в затвора всички корумпирани съдии , прокурори и ченгета, всички нарко-разпространители, всички нагли мангали, да забрани хазарта и да обложи олигарсите с 50-60% данък върху печалбите! Идиоти!
Курнелавирус иБеСиПе...
Шрек не е ли оня гологлавия от бургаската община дет им е лидер на тая пасмина?
И като видя олигофрени които си мислят че Импекса и другите "червени милионери" могат да спечелят избори, почвам да си мисля, че от електората на "червените продажници" по-прости няма. Хайаахаха
Боко раздава авантички на Герговци и
други "непродажни социалисти" и червените алчници се цепят на 10 части хахахаааа
1. Партията на Слави не се регистрира и не участва;
2. Избирателната активност е под 30 процента;
3. Ако изборите не са предсрочни и Бойко си ги прави по познатия начин, защото при служебен кабинет, Радев няма да повтори грешката от първия такъв;
Във всички други случаи, ГЕРБ са трети.