Решението на казуса с възстановените от "Газпром" средства е балансирано, смята Димитър Бойчев
Депутатът от БСП Атанас Костадинов смята, че връщането на пари на потребителите на газ не е най-добрият вариант.
Той спори с народни представители от ГЕРБ върху промените в Закона за енергетиката, обсъждани на второ четене.
Припомняме, че цените на газа от Русия бяха намалени със задна дата. Така се оказа, че „Газпром“ възстановява на „Булгаргаз“ 150 милиона лева. Те пък се очаква да бъдат преразпределени на потребителите. За целта бяха подготвени законови изменения в тази насока.
Според писмо на Клаус-Дитер Борхард, директор „Вътрешни енергийни въпроси“ в Европейската комисия, връщането на парите ще повлияе на свободния пазар, както обясни преди време енергийният министър Теменужка Петкова.
Депутатът Атанас Костадинов на днешния пленарен дебат реши отново да повдигне темата за това какво да се прави с върнатите от „Газпром“ 150 млн. лв. въпреки постигнатия консенсус в парламента.
По думите му, благородно е да върнем парите на потребителите, но това е подводен камък.
Според него средствата трябвало да останат в "Булгаргаз“ и БЕХ и да се инвестират в разширение на стратегическата инфраструктура. Това пак щяло да е от полза за хората.
Атанас Костадинов посочи и юридически проблем. Възстановяването на средства на потребителите щяло да наруши еврорегламент заради „играта с балансиращата компонента“ в цената на газа, която не можело да има ретроактивен характер.
Костадинов изрази опасения от завеждането на „много дела“.
Опонира му бургаският депутат от ГЕРБ Димитър Бойчев – зам.-председател на парламентарната Комисия по енергетика.
Той припомни, че се е провел сериозен дебат с участието на ресорното министерство, както и на съответните комисии в парламента.
„Със сигурност имаше друго решение за тези 150 милиона и можеше много предложения да се дадат в тази посока. Но в дебатите в комисия стана ясно, че единственото решение от гледна точка на „Булгаргаз“, това е да бъдат възстановени парите, които са възстановени от страна на руската компания. И аз останах убеден, че това е единственото решение“, коментира Бойчев.
Според бургаския депутат, с текстовете, които председателят на Комисията по енергетика Валентин Николов е предложил, е бил намерен балансът и това е най-правилният изход от ситуацията.
Димитър Бойчев отхвърли опасенията, свързани с балансиращата компонента.
Вчера изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов много ясно обяснил как се е определяла цената на газа и че на практика не е сработил нововъведеният пазарен принцип.
През 2020 г. само в един ден било изпълнено изискването за поне четири сделки, когато се прилага балансираща компонента.
Фактически цената на газа била определяна по същия начин, както до края на 2019 г.
Затова текстовете са балансирани и не би трябвало да имаме проблем с Еврокомисията, заключи Димитър Бойчев.
В дупликата си Атанас Костадинов коментира: „Проблемът е от това, че България имаше последно възможност 2019 г. да прилага други методи за определяне на балансираната цена, освен стандартно приетия от Европейската комисия. А тъй като трябва да има повече от три сделки, на които да направиш средната, това показва още повече по-голямата ни отговорност. От началото на годината, доколкото знам, през борсата няма толкова много сделки, или поне са минимални, за да може да определим средната цена. И с това завършвам – това още повече потвърждава, че ние трябва много внимателно, много прецизно, с пълна яснота какво правим да въвеждаме промените.“
Шефът на парламентарната Комисия по енергетика Валентин Николов от своя страна заяви, че е „абсолютно съгласен“ с хипотезата върнатите от Русия пари да бъдат инвестирани. Имало обаче юридически проблем.
Средствата трябвало да бъдат възстановени на потребителите, защото тълкуванието е, че не принадлежат както на „Газпром“, така и на „Булгаргаз“, защото са били надвзети заради непазарен принцип.
Николов обясни и че становището на Клаус-Дитер Борхард е по-различно от това, което смята Атанас Костадинов.
Борхард всъщност бил казал, че цената на газа трябва да се определя единствено и само от регулатора – Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Със законовите промени се постигало точно това – давало се в ръцете на КЕВР да прецени влиянието в минал период на балансиращия пазар.
И аз така мисля, 100% съм съгласен с теб!
И дела ще има после и народа пак ще плаща, ама сега вируса е важен, дреме им на хората за няколко стотин милиона...
Хайде със здраве :)))