Кардиолог бие тревога, хлорохинът може да убие пациента с коронавирус
Всички кардиологични асоциации призовават за повишено внимание при пациенти със сърдечно-съдови заболявания при лечение с хлорохин, поради високия риск от злокачествени аритмии и внезапна сърдечна смърт. Това каза в предаването „Лице в лице“ по бТВ шефът на катедрата по „Кардиология“ в „Пирогов“ проф. Мария Миланова.
Тя призова всички да се вслушат в призивите на щаба и да си останат вкъщи през следващите две седмици.
„Няма лекарство. Има медикаменти, които подобряват състоянието на човека при развитието на заболяването и изхода“, заяви лекарката, която е съавтор на приложението, с което можем да си направим тест за симптоми на заразяване с коронавирус
„Нямаме все още отговор защо умират млади хора без придуржаващи заболявания. Затова в момента медиците от целия свят се учим как да бъдем по-полезни при тази ситуация“, добави тя.
„Вечерта на 10 март, когато разбрахме за първите двама заразени пациенти, в нашата болница „Пирогов“, стресът беше огромен, а неяснотите и напрежението – повече от отговорите. С моите колеги търсехме начин да минимизираме натиска и да получат помощ първо тези, които ще имат най-голяма нужда. Тогава следейки информацията, адаптирахме приложение, което се използва в Европа. Може да си го инсталирате на телефона и да го попълните“, заяви проф. Миланова.
„Това приложение съдържа информация за здравословното състояние, за медикаментите, които приемане, за придружаващите заболявания и симптомите. Когато го попълните, ще ви даде съвет. Останете си вкъщи е най-честият отговор“, добави тя.
„Около 80% от пациентите ще прекарат заболяването безсимптомно или с много лека неразположеност. Приложението може да ви посъветва да отидете веднага на лекар, защото е голяма вероятността да сте заразени с коронавирус. Целта е да се избегне струпването пред кабинетите и някой, който е крайно нуждаещ се да не получи бързо помощ“, заяви кардиологът.
„Болки в гърлото, затруднено дишане, висока температура, кашлица са често срещани симптоми за коронавирус. По-малко познат е т.нар. фекално - орален път, който не е за пренебрегване. Конюктивидът, общата отпадналост, загубата на обоняние е свързано с увреждане на нервната система“, обясни тя.
„Не са категорични данните, че топлото време ще намали заразата. А страни като Австралия и Иран това не е факт. Задържането на вируса във въздуха е около три часа, а на повърхности – около 3-4 дни“, каза още проф. Мария Миланова.