Слънчев бряг не е само дискотеки и купони, йонизацията на въздуха е подходяща за балнеодиспансер
Веселин Налбантов е заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Флагман.бг разговаря с него за перспективите и изпитанията пред туристическия сектор след коронакризата.
- Г-н Налбантов, какви са нагласите ви за предстоящия летен сезон? Преди седмица казахте, че сте готови да отворите ден след края на извънредното положение, което звучеше много оптимистично. Започнахте ли да набирате персонал?
- Както всички останали държави, така и ние сме освободили персонала и засега не можем да предприемем нищо. Сезонът и подготовката за него вървеше добре преди карантината. Ранните записвания също бяха на отлично ниво. Очаквахме ръст с около 10 % в сравнение с миналата година, но всичко това рухна заради пандемията..
- В тежките условия, през които държавата минава, как смятате да привлечете туристи, за да се спасите сезона?
- Независимо от всичко, надявам се, че пандемията ще отмине, както казват около 10-15 май, ще паднат забраните и всички затворени обекти ще отворят отново. Ще призная обаче, че имаме проблем с Централна Европа, а ние се съобразяваме с тях, защото, за да върнем към нормалния ритъм на работа, трябва да летят самолетите. Като цяло записванията са спрени, хората спряха да плануват почивки. Базата от Свети Влас до Несебър има едно уникално нещо, което не съм го измислил аз. Около 1963 година тук край Слънчев бряг започва да се прави балнеосанаториум, който е преместен от Варна, за лечение на белодробни заболявания. Подготвяме заедно с други хотелиери едно писмо до Министерстово на туризма, да изпрати в Слънчев бряг учени, археолози и други компетентни лица, които да потвърдят и да обявят пред цял свят вярно ли е това, с което курортът разполага. Навремето имаше отдел „Санаториуми” към министерството, където са архивите и данните за тази земя и въздух.
- Искате да превърнете Слънчев в бряг в курорт за лечение на белодробно болни?
- Именно това е уникалното. През територията от Свети Влас до Несебър минават 8 ръкава с различни течения. Въздухът, планината, в комбинация с тези течения нещо чудато. Знаете вечерно време дори и през лятото, без връхна дреха не може да се седи на терасата. Тези течения създават една уникална йонизация на въздуха, която лекува белодробни заболявания, много по-страшни от коронавируса. При нас навремето като е имало туберкулоза и малария, хиляди хора са се излекували и дори е било много модерно в България да идват норвежци и шведи от скандинавските страни, които са се лекували тук.
- Какви са нагласите на другите хотелиери от бранша?
- Към момента сме се събрали няколко хотелиери, а може би ще станат и много повече, които сме готови да поканим всички желаещи на преференциални цени, да заповядат всички на морето, да се излекуват от стреса, от тази опасност, да прочистят белите си дробове, защото това богатство ни е даденост на тази територия. Но нека учените да се произнесат. Това не е реклама, ние ще намалим цените, защото все пак сме търговски дружества, но така ще покажем, че Слънчев бряг не е такова място, каквото го описват и оплюват нашите конкуренти. Това е свято и свещено място. Не може да униваме, справяме се добре засега с пандемията. Надеждата е такава - ще отворим. Слънчев бряг отново ще работи, но и държавата трябва да ни помогне. Аз съм оптимист, ние ако не отворим, целият туризъм е загинал. От това, което чувам сред колегите, много хотели ще останат заключени, ще го направят на по-късен период, може би септември или октомври. Трябва да отворим, дори и в намален състав и с по-малко персонал, ще работим, за да върнем туристите и летния сезон. А държавата просто трябва да подпомага отрасъла, не да ни дава даром пари, ще спасим положението, ако банките ни подадат ръка.
- Само на български туристи ли ще заложите това лято?
- Ако самолетите не полетят отново, няма как да се надяваме на чуждестранни туристи. Ще имаме посетители от Украйна, Молдова, Румъния и Беларус, но в Централна Европа са малко по-страхливи. Говори се, че германската икономика ще започне да работи с пълни темпове след отменянето на извънредното положение, но засега всички сме в очакване.
Пълно с измет и през лятото и през зимата.
Малко останаха хубавите хора в района,а стойностните още по-малко.То не беше,Ямбол,Сливен,мангали,наркомани...Туристи дроп,скъсани,прости,мизерни...
Къв туризъм ще развиваш не ми става ясно,пре тези условия??!
Може да пуснете от затвора и Митьо Очите да организира една бригада рехабилитатори в помощ на сезона.
Zaschtoto Nalbsntow dobre
PLACHTA
такъв какъвто беше ,красота и рай.
Mnogo Boli Towa E Istinata
Йонизираният въздух не е на Слънчака, а в Свети Влас, по-точно в района на бившия Санаториум.
Събориха хубавия санаториум, толкова много болни деца с белодробни заболявания се лекуваха там.
Днес направиха грозния мастодонт на Златев.
Сега от тая бетонна джунгла ще правят балнео курорт.
Абе няма по-прост народ от българския.
Доказано е, че подходящи за лечение на такива заболявания са райони със с ниска влажност и средна надморска височина, предимно със сух климат!!!