Рецесия потопява икономиката ни, Караниколов търси компромис с търговските вериги
Рецесията, която засегна вече Франция и световната икономика, ще засегне и нашата. Това каза в предаването „Лице в лице“ по бТВ министър Емил Караниколов. Той коментира мрачната прогноза на Световната банка, според която до догодина нашата икономика ще е в рецесия, като изтъкна, че има и една добра новина – очаква се ръст от 3,9% през 2021-ва.
„Има сектори, които са засегнати. Хотелиерството е най-засегнато, защото бизнесмените имат кредити, които не могат да връщат. Ще има действия на банките. Франция е в страшна рецесия. Това, което се случи в световната икономика, ще стане и в България“, добави той.
Всички трябва да направят компромис, за да спечели българският производител, а търговските вериги да работят и да получаваме качествени стоки на по-добра цена, заяви министърът.
На въпроса дали наистина нищо не е знаел за кредитът, който Българската банка за развитие отпуска на колекторска фирма той отговори неясно.
"Не трябва да има нито един министър, който да определя кой ще спечели обществени поръчки, кой ще спечели безвъзмездни евросредства и кой ще взима или кой не кредити. Ако аз викам директорите на ББР и им казвам „този да, този – не“, ще нося политическа отговорност затова. Нашата работата е да следим и ако се вреди на имиджа на банката, да предприемем действия", каза Караниколов.
„Има разминаване по отношение на това какво сме направили, тъй като Живко Тодоров ще е един от новите членове на изпълнителният съвет, а той излезе в публичното пространство, са нужни малко разяснения“, добави той.
Воцещата Цветанка Ризова го прекъсна, за да припомни думите на финансовия министър Владислав Горанов, че когато се насочват публичните средства за кризата, свързани с коронавируса, ще бъде усилен капацитета.
"Преди репликата на Борисов, бяха предприети действия с цел усилване административния капацитет на банката. Тодоров е човек с голям опит", заяви министърът на икономиката.
„Законът изисква Българската банка за развитие да има най-малко трима изпълнителни директори. Те определят помежду си кой ще е главният директор. Подадено е второ вчера. Работим и за третото. По етапно ще има смени", добави той.
Не може да бъдат освободени всички, за да не обезглавим банката, подчерта Караниколов.
„При излизането на лиценза на следващите лица ще има смени. Управителният съвет е от трима души. Те ще бъдат сменени“, уверява министърът.
На въпроса какво обезщетение ще получат освободените банкери, той отговори, че ги познава добре и мисли, че те доброволно ще напуснат своите постове.
Мога да го посъветвам ако не се чувства комфортно на сегашната си позиция, да напуска и да идва някой по-разбиращ. Не може да апелираш към търговска компания да прави компромис, за да спечели друг, само защото ви се иска да ви възприемат, че мислите за народа. Бизнесът е като математика, той е сравнително точен. За да се случи нещо, което искаш трябва да му създадеш условия. Какви стъпки предприехте министър Караниколов, за да мотивирате някой да напраите това, което искате? Аз лично си мисля, че повечето министерства могат да се обединият в няколко по-големи и така ще бъдат не повече от 5 за страна като нашата. След това трябва да се прекрати практиката да се назначават политически лица със съмнителни качества, а да се поставят хора врели и кипели в проблеми в сферата си през годините и същите да милеят за България, а не за партийната каса. Чак тогава можем да се оправим...