Мавродиев си отива, но министър Караниколов - не, премиерът го защити
Скандалът около Българската банка за развитие (ББР) и уволнението на Стоян Мавродиев и целия борд, обявено от премиера Борисов вчера, продължава да отеква.
На днешния брифинг в Министерски съвет репортерка обясни, че ден преди освобождаването на Мавродиев всъщност се появил протокол от заседание на Надзорния съвет на банката, според който се избира за нов директор Живко Тодоров.
Тя попита Бойко Борисов запознат ли е с този протокол? Какъв е коментарът му и мисли ли, че Министерството на икономиката като принципал на ББР трябва да понесе някаква вина.
Премиерът бе лаконичен: „Министърът – не. Останалите – да. И мисля, че тази тема вече съм я затворил. Не искам и да я коментирам...“
Друга репортерка го попита дали Борисов се чувства подведен, след като Стоян Мавродиев твърди, че това е така.
Тук коментарът на премиера и лидер на ГЕРБ бе: „Не... Не! Вижте, аз много хора съм уволнил. И най-лесното е да кажеш "подведен". Стоян Мавродиев го познавам от 17 години, първата програма на ГЕРБ той я писа. Ако нямаш усет, ако нямаш усещане, ако нямаш... разбиране, че всяка една фирмичка, магазинче или други от самоосигуряващите се, артисти или творци трябва да спасим, а ти изведнъж даваш 75 милиона кредит... Най-малкото – обади ми се и ми кажи „чиста е сделката“, това, така, така, така... „Да знаеш“. ББР действа по правилата на всички останали банки, но за народа тя е държавната банка. А като е държавната банка, да кажеш „не съм знаел“, звучи несериозно. А аз не съм знаел. Е, след като не съм знаел, не се чувствам подведен. Защото нямаше да им дам да я направят, колкото и да е правилна и каквото и да обясняват. Нямаше да им дам. Ще кажа – ще пазите парите, защото може да не ни стигнат. Основната задача на правителството е да успее да опази парите за пенсии, заплати на структуроопределящите жизнени системи на държавата - пенсионерите, армията, полицията, лекарите, учителите. Жизнено важните системи. Това е първата най-важна задача.“
Борисов припомни за периода в държавата, когато пенсията беше 3 долара. А сега много хора започнали да говорят само за подкрепа от страна на държавата.
Друга журналистка поиска от премиера да коментира странно твърдение, че той е човек на Иво Прокопиев, както и че се е огънал под натиска на „Капитал“ (изданието разкри случая с кредита от 75 млн. лв.). Тя му зададе и още по-любопитен въпрос – дали смята да повиши Мавродиев.
Борисов за Мавродиев не отговори.
„А дали съм човек на Прокопиев и на „Капитал“ - отваряте публикациите им от последните 15 години, не знам дали ще намерите случаи с нещо да са ни похвалили“, заяви премиерът.
След коментар на репортерка, че „атаките са изцяло от Прокопиев“, Борисов отсече: „Аз не знам кой какви интереси защитава. Нито ми е работа да отговарям. Казах ви защо ги освободих – 75 милиона от държавна банка в тази ситуация, без да ме уведомят, без да си уведомят принципалите, считам, че не е красиво, не е редно. И да ви кажа честно, когато видях Томислав Дончев по Канал 3 - даваха го директно, как неудобно се почувства от въпроса, още вечерта свърших тази работа. (има предвид решението за оставката на борда на ББР, б.р.) Въобще не съм чакал някой да ми обяснява дали съм подведен или не.“
Любопитно е, че сух от ситуацията отново ще се измъкне икономическият министър Емил Караниколов, считан за човек на „сарайско-библиотекарската групировка“ около Пеевски и Доган.
Борисов днес бе твърд, че Караниколов не трябва да понесе вина.
Според премиера, от ББР са одобрили кредита от 75 млн. лв., „без да си уведомят принципалите“. Единственият ясен принципал обаче е Емил Караниколов и неговото Министерство на икономиката, които според интервюто на Мавродиев от вчера са одобрили сделката. Това бил сторил и Надзорният съвет на банката, ръководен от зам.-министъра на икономиката Лъчезар Борисов.
Трябва да се уточни и кой е новоназначеният изпълнителен директор Живко Тодоров. Тук не става въпрос за човек, сложен на мястото на Мавродиев, който е главен изпълнителен директор.
Тодоров е избран за трети изпълнителен директор, по информация на Флагман.БГ идва от Първа инвестиционна банка (ПИБ), бивш финансов директор. И това, както изглежда, е сторено във връзка с анонса на финансовия министър Владислав Горанов отпреди няколко дни. Горанов тогава обясни, че ръководството на ББР следва да бъде подсилено във връзка с кризата около коронавируса COVID-19 и новите функции, които се възлагат на банката по подпомагането на бизнеса в България.
На 2 април бе съобщено, че договорът на Тодоров като финансов директор е прекратен и той излиза и от УС на ПИБ.
Сега виси въпросът кои и как ще бъдат назначени оттук нататък да управляват ББР, която вместо да подпомага приоритетно малкия и средния бизнес, се е превърнала в държавна „касичка“ за захранване с пари на „обръчите“ от фирми около властта.
Че какво ще направи тоя за самоосигуряващите??? Я да видимЕ, да пишемЕ, да знаемЕ, да говоримЕ...
Такъв неграмотник и негодник скоро не ни е управлявал, ама народа си заслужава управниците...
Престъпен полуидиот за Премиер, който държи на каишкна 240 мишлета в иначе Парламентарна Република!
Нима Премиерът не е знаел за зделката?
Егати изчадията нещастни!