НФСБ внесе искания на бизнеса: Държавата да поема осигуровките и 60% от дохода на работници без работа
По инициатива на работодателските организации НФСБ внесе поправки в Закона за мерките и действията при извънредно положение в полза на бизнеса в криза. С текстовете се дават реални облекчения за малките и средни фирми и реална възможност те да запазят необходимите работни места. Предлага се държавата да поеме 60 % от осигурителния доход на останалите без работа, без да се плащат осигуровки от работодателя.
Вносителите от партията на Валери Симеонов се мотивират, че най-тежкият удар от епидемията в икономически аспект поема малкият и среден бизнес, който е тръгнал да свива производството, а за много браншове рискът е да спрат изцяло своята дейност с всички негативни последствия по плащането на обезщетения на съкратените работници, разходите по замразяването на обекти и най-вече – изплащането на краткосрочни кредити, особено в областта на туризма. НФСБ предлага също от въпросната държавна компенсация да имат право да се ползват и служителите с намален работен ден за останалата част от деня. Именно за такива корекции настояха в писмо до ръководството на Народното събрание четирите най-големи работодателски организации в страната, обединени в АОБР, чийто ротационен председател в момента е Кирил Домусчиев.
Сред другите текстове, внесени от НФСБ, е магистър-фармацевтът да може да заменя с изричното съгласие на пациента скъпи лекарства с евтини, доказали ефективността си генерици (лекарства, за които са отпаднали сроковете за лиценз и патенти, но които са доказали с годините своето действие, като аспирин, аналгин-хинин, депосулфамид и др.) Това ще бъде реална финансова помощ за по-бедните, особено за пенсионерите в днешната тежка ситуация и в същото време – сериозен удар срещу лекарствената мафия, изтъкват вносителите.
НФСБ предлага удължаване на срока за лицата, започнали процедура по ТЕЛК за определяне на трайно намалена работоспособност/ вид и степен на увреждане, която все още не е завършена. Предложението е тя да бъде удължена до края на извънредното положение, плюс още два месеца.
Друг текст позволява за времето на извънредното положение да се предостави възможност и на биолози, биохимици, медицински лаборанти да извършват имунохроматографски скринингови тестове. Това е необходима мярка, защото по официална справка на БЛС към 2018 г. има огромен недостиг на специалисти, които да извършват тестовете - специалистите – вирусолози, които единствено към момента могат да извършват имунохроматографски скринингови тестове са само 60 за цялата страна.
Не на последно място, считаме, че в този тежък период държавата трябва да разработи и задейства мащабен план за изграждане и завършване на големи инфраструктурни проекти в пътното строителство, енергетиката, ВиК, язовирите – така ще се разкрият хиляди работни места и едновременно с това ще се създаде принадена стойност и така необходимата за развитието на държавата инфраструктура. Мярка е реална помощ за държавата, а не просто даване пари на калпак, без каквато и да е остатъчна полза.
За подкрепа на своите предложения НФСБ ще разчита на всички здравомислещи и национално отговорни партии в парламента, заявяват от партията.
Но все пак да допуснем, че това стане. Дори нещо повече - да допуснем, че целия парламент се състои от съзнателни и можещи личности. Може би тогава всичко ще бъде наред? Може би тогава те ще изковат едни справедливи закони, защитаващи обикновения човек и водещи нацията към просперитет. Надали. Първо нашите избраници са задължени на тези които са ги “избрали” - тези които са финансирали предизборната им кампания, а това не сме ние обикновените хора, “електората”. Това са различни финансови и мафиотски групировки. Ето кои са тези които депутатите ще облагодетелстват със законите си. Но да допуснем, че и тук не сме прави. Първото което трябва да направи едно правителство и един парламент за да осигури съществуването на държавата и целият огромен необходим за нейното функциониране бюрократичен апарат, това е да осигури бюджета. Това става чрез данъци и такси. Разходите за социални дейности трябва да се намалят. Трябва да се поощри капитала.
Така става и сега. Обикновения човек изобщо не влиза в сметката. Не, влиза. Та нали той безропотно плаща всички данъци. Да всички. Защото освен своите, той неявно плаща и тези на капиталистите. Та нали когато се вдигнат данъците цените на стоките веднага скачат. Той плаща и ДДС, и всички други данъци с които уж се облагат фирмите и търговците. Собствениците нищо не губят. А когато той поиска увеличение на трудовото си възнаграждение, отговарят му, че поради високите данъци и неблагоприятната пазарна ситуация това не може да стане. Какво лицемерие. Така той бива ограбван и като производител, и като потребител. Както се вижда от по-горе изложеното злото се корени не в тази или онази партия, не в тази или онази личност. То е вкоренено в самата властническа система. То е нейна органична, неразделна част.