Майсторова визия за възстановяване от кризата
Предприемачът инж. Виктор Майсторов, който има опит в държавната и общинската администрации, предложи Програма за възстановяване на интензивното земеделие, която цели оживяване на селските райони и преодоляване на серията от кризи в българската икономика. (Кой е той – вж. по-долу*)
Визионерският проект вече е в парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм.
Председателят на Комисията Петър Кънев се изказа със суперлативи за идеите на Майсторов. "Програмата „Майсторов“ пристигна като официален материал. Тя ще бъде разпратена на останалите членове на Комисията", каза Кънев.
Той заяви и че е приятно изненадан от вижданията на инж. Виктор Майсторов и че ги подкрепя.
„Това е изключително интересен, много добър материал. Той е изненада за мен, защото в момента Комисията, на която съм председател, е затрупана с предложения, основно от туристическия бранш и от работодателските организации. Те обаче коментират основно проблемите от извънредното положение в следващите 2-3 месеца. Докато този материал е доста по-различен. Той касае един доста по-дълъг период на възстановяване и на българското земеделие, и на българската икономика. Направи ми приятно впечатление, че има хора, които мислят с по-дълъг хоризонт и с визия за по-нататъшно развитие на икономиката ни“, каза Кънев пред Флагман.БГ.
Според него този тип дългосрочни визии трябва да се обсъждат точно сега по време на пандемията - “за да може да бъдем подготвени след няколко месеца как да спасяваме икономиката, така както го правят и Франция, и Германия, и изобщо големите развити държави“.
Ето какво предлага Виктор Майсторов:
Идея за програма за възстановяване на интензивното земеделие
и чрез него решаване на проблемите с връщането на работната ръка в България,“ангажирано“ подпомагане на бедните, оживяване на селските райони и преодоляване на негативните ефекти от няколко кризи – настоящата, свързана с коронавируса, демографската във всичките й аспекти и кризата с доверието към държавната власт
1. Описание на идеята - ангажимент на държавата
1.1.Основният момент в реализацията на тази програма е изграждането на мрежа от преработвателни предприятия, на характерни места с благоприятно разположение спрямо транспортна инфраструктура (пресечни точки на аутобани, пристанища, възлови жп гари), с добри условия или предпоставки за агромелиорация (почви, климат, водни обекти, традиции в отглеждането на определени култури).
1.2.Проучване и подготовка на рецепти за преработка и производство на базови продукти и полуфабрикати от зеленчуци и плодове (доматено пюре, зеленчукови смеси, плодови концентрати, замразени продукти, сушени продукти).
1.3.Осигуряване на качествен посадъчен материал в съответствие с избраните рецепти и технологии.
1.4.Определяне на необходимите годишни количества, както и в дългосрочен план (седем години), определяне на атрактивни изкупни цени на готовата земеделска продукция.
1.5.Разработване на подходяща система от финансови инструменти за подпомагане старта на земеделските предприятия(ферми) с опростени и кратки процедури, валидни също за срок от седем години.
1.6. Първоначалната инвестиция по най-окрупнени показатели ще е около 300 милиона евро, а ежегодното подпомагане на цялата схема ще е в рамките на 750 милиона евро. В тези разчети въобще не се отчита стойността на готовата продукция, която държавата ще реализира от продажбата й.
2.Предпоставки
2.1.преди всичко необходимостта от осигуряване на ангажираност и препитание на завръщащите се от чужбина българи, които и там са работили в селски стопанства, вместо директни финансови социални помощи. Това ще сработи, ако резултативният годишен доход от тези дейности е сравним с дохода, който са получавали по полетата на Европа.
2.2. Разбира се и природните дадености в различните райони на България, даващи условия за добър резултат в няколко характерни култури – зеленчукопроизводство, овощарство, билкарство и др.
3.Очаквани резултати
3.1. осигуряване на спокойствие, на базата на сигурност за следващите седем години
3.2.задържане и завръщане на хората, работещи в селското стопанство в чужбина - около 150 000 нови работни места и още толкова в поддържащи дейности.
3.3.Оживяване на изоставените селски райони.
4. Целеви групи
4.1. Работоспособни хора на възраст 55 до 65 год. Останали в България и останали без работа(пенсионери)
4.2. Работещите в селскостопански дейности в чужбина
4.3. Ромите
4.4. Млади предприемачи, прилагащи иновативни и високи технологии при отглеждането и най-вече в преработката на селскостопанската продукция.
4.5. възрастни специалисти в агромелиорацията, които да споделят опита си като консултанти.
5. Вторични активности
5.1 Възстановяване на системите за поливане и изграждане на нови
5.2. Производство на сортови семена и разсад
5.3. продажба и сервиз на малка механизация
5.4. Строителство на малки, леки и евтини сгради, включително и жилищни
5.5. Овладяване и оползотворяване на маломерните и пустеещи земеделски земи.
6.Териториално разположение на преработвателните предприятия.
6.1 преди всичко по поречието на Дунав – Видин, Лом, Свищов, Русе, Тутракан, Силистра.
6.2.Черноморието – не в големите градове Варна и Бургас, а в някои от сателитните. Допълнителният ефект, който може да се очаква, е активирането и на сезонното производство на плодове и зеленчуци за нуждите на туризма.
6.3. Тракийската низина - по поречието на Марица
6.4. Югозападна България по поречието на Струма и Места
6.5. Родопите
6.6. Странджа и Сакар
7. Срокът, в който да се разположи програмата, да е минимум 7 години с гарантирани параметри, за да се компенсира и възстанови доверието на хората в държавата и най-вече за да се разпредели (балансира) отговорността за преодоляване на кризите балансирано между държавата и населението.
28.03.2020
Виктор Майсторов
Чисто практически обаче каква може да е ползата от тази стратегия?
Според Петър Кънев тя при настоящата политическа конюнктура не може да се осъществи заради коалиционното споразумение между управляващите партии, в което са фиксирани твърди ангажименти като данъчна, икономическа, финансова политика.
Но като цяло този дебат трябва да се води. "Аз винаги съм цитирал един човек, когото много уважавам – проф. Христина Вучева, бивш служебен министър на финансите. Тя винаги казва, че всеки има право на собствено мнение, но никой няма право на собствени факти. Действително трябва да работим за един следващ етап от нашето развитие. Големият проблем на това управление и на обществото в момента е, че няма дебат накъде", заключи Петър Кънев.
* Виктор Майсторов е предприемач в сферата на строителството и проектирането. Бивш заместник-кмет на Община Свищов по териториално и устройствено планиране. За кратко време е бил съветник на изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“. Бивш директор на Дирекция „Капитално строителство“ в Министерството на финансите при управлението на Иван Костов.