Акушер-гинекологът д-р Дарина Давидова от УМБАЛ „Дева Мария“ отговаря на въпроси за бременността и коронавируса
Обявената световна пандемия от коронавирус, социалната изолация и извънредната обстановка в България са безсилни пред най-хубавото нещо в живота на всяка жена- нейната бременност и раждането на нейното дете. Почти месец бременните жени са лишени от своите профилактични женски консултации, заради опасността от заразяване с коронавирус при струпване на много хора на едно място. Със своите противоепидемични мерки,университетска болница „Дева Мария“ е осигурила оптимална безопасна среда както на пациентките от родилно отделение, така и на бременните жени, които се нуждаят от консултация със специалист по акушерство и гинекология. Въпреки това те имат своите въпроси, а акушер-гинекологът д-р Дарина Давидова от отделението по акушерство и гинекология в УМБАЛ „Дева Мария“ е готова да отговори на тях.
Информацията в текста е по препоръки на RCOG ( Кралският колеж по акушерство и гинекология) и Световната здравна организация.
-Д-р Давидова, как могат бременните да се защитят от корона вирусната инфекция?
-Бременните трябва да вземат същите предпазни мерки като останалите хора. Необходимо е често измиване на ръцете с топла вода и сапун до получаване на хубава пяна (поне 20 сек.) или използване на дезинфектант за ръце на алкохолна основа- това помага да се разруши липидната обвивка на вируса и съответно да се разпадне, ако той е попаднал върху ръцете ни. Тук трябва да не забравяме и добра грижа за хидратация на ръцете, тъй като честото миене на ръце прави кожата суха и раздразнена. Това не е само козметичен проблем- раздразнената кожа от своя страна допълнително предразполага за лесно проникване на вируси и бактерии. Желателно е да не да докосват лицето си (очите, устата и носа) , както и очилата и маската си (ако носят такива) преди да са сигурни , че са с чисти ръце. Ако са с ръкавици – първо е необходимо да ги свалят. Спазването на дистанция от 2 метра от други хора се смята за добра мярка и намаляване на риска от инфекция.
-Трябва ли бременните да носят маски?
-Трябва да се знае, че различните видове маски имат различна степен на защита. Ще изразя собственото си мнение - всеки човек- независимо дали е болен или здрав при условията на тази епидемия е редно да носи маска, та дори и ръкавици. Така се изразява отговорност към собственото здраве и това на обществото. С това той предпазва себе си от директно попадане на вируса, ако някой до него кихне; предпазва се дори от собствените си движения -по невнимание да докосва устата или носа; предпазва и околните – ако съответно е болен.
-С по- висок риск от заразяване с коронавирус ли са бременните?
-Данните са твърде ограничени по отношение на бременните жени, което може да разглеждаме и като успокояващ факт. В световен мащаб няма достатъчно статистика за това, че бременните са с по-висок риск от коронавирус, дори напротив. Ако разглеждаме в частност България- не е съобщен случай на бременна с коронавирус до този момент. Въпреки това, промените в тялото на жената и имунната ѝ система по време на бременност дават основание ние да поставяме бременните жени в рискова група за развитие на вирусни и бактериални инфекции като предпазна мярка.
-Трябва ли бременните жени да бъдат тествани за новата коронавирусна инфекция?
-Тестовите протоколи зависят от това в коя държава се намирате. В България няма политика за извършване на такъв тип скрининг на този етап. Препоръката на СЗО е бременните да се изследват за COVID 19 с приоритет при поява на симптоми на болестта.
-Мога ли да ходя на женска консултация по време на епидемията?
-С оглед на препоръките на СЗО и Министерството на здравеопазването за социална дистанция и ограничаване на профилактичните прегледи е добре, ако бременната няма оплаквания и е спокойна за себе си, да не ходи на женска коснултация. Препоръката на СЗО и Кралският колеж по акушерство и гинекология е бременната да се чуе по телефона със своя наблюдаващ лекар и да се прецени налага ли се преглед .
-Какво трябва да направя, ако мисля , че съм заразена с коронавирус?
-Желателно е първо да се свържете по телефона с Вашия личен лекар за снемане на епидемиологична анамнеза и уточняване на симптомите и съответно последващото поведение. След това е желателно да уведомите и Вашия акушер- гинеколог.
-Може ли новият коронавирус да се предаде на от майката на плода?
-До този момент е ясно, че тази вирусна инфекция се предава по въздушно – капков и контактен път. Към днешна дата няма съобщения да е открит този вирус в околоплодна течност и кърма.
-Необходимо ли е бременните жени със съмнение или потвърден коронавирус да раждат чрез Цезарово сечение?
-Съветът на СЗО е, че Цезаровите сечения трябва да се извършват само когато са медицински обосновани. Начинът на раждане трябва да бъде индивидуализиран и да се основава на предпочитанията на жената, наред с акушерските показания.