Д-р Симидчиев: Живеем между две епидемии, инфодемията пречи в битката с коварния коронавирус
Живеем между две епидемии – инфодемията и епидемията от коронавирус, чиято цел е да заразява. Той им страхотен фокус. Единственият начин да му се противопоставим, е да имаме достатъчен фокус и да вършим съвсем точните неща, които трябва, а не такива, върху които нямаме контрол. Това каза в предаването „Лице в лице“ по бТВ пулмологът д-р Александър Симидчиев, който е член на Медицинския експертен съвет към правителството.
Ако имаме надеждна информация инфодемията ще загасне и няма да живеем между две епидемии, добави той.
„В САЩ и в Италия се случват страшни неща, но при нас положението е различно. Защо е така има много неща, за които можем да мислим. Това, което правим в Медицинския експертен съвет е да разсъждаваме по тези въпроси и да се опитаме информационно да облекчим ситуацията, защото това, което е необходимо е един добър поглед на надеждна информация, добре подредена“, заяви пулмологът.
Надежданта информация ще помогне на лекарите, когато се срещнат със заразен пациент, да знаят какво точно да правят, добави той.
„Не можем да контролираме дали щеше да падне сняг на 1 април или не. Няма смисъл да се притесняваме за нещо, което е факт. Нека всеки прави това, което може, защото тогава заедно ще излезем от тази криза много по-силни!“, призова той.
„Конспиративни теории постоянно изникват. Какво можем да направим с тях, освен да се притесняваме. Ако си групираме интелекта и фокуса за това да ограничим пандемията. Всяка такава епидемията е борба между техните гени и нашия мозък“, обясни експертът.
„Добре е нашият мозък да не е индивидуален, а да мислим заедно как можем да постигнем този ефект. Ако всеки вкъщи мисли какво може да направи, ще има ефект. Например може да помислите да не излезете днес, или ако отидете навън, да си сложите маска“, добави той.
„Не е нужно да мислим какво се случва в Италия, или във Франция. Важно е за нас специалистите, за да знаем какво можем да направим, т.е. аз по темата БДЖ ваксините и за белодробните усложнения чета много“, каза д-р Симидчиев.
За починалия 40-годишен мъж в „Пирогов“ той каза, че е починал от белодробна емболия.
„Дали между нея и коронавируса има връзка – такива публикации още не съм чел. Може и да е така, но не съм срещал. Търся информация, но докато не ги намеря, не се притеснявам по този проблем. Ще знам, че има лечение за коронавирус, което е поддържащото като на обикновена настинка. Има и лечение на белодробна емболия. Ще се прилагат съответните лечения“, изтъкна пулмологът.
Той потвърди, че спиртът убива коронавируса, но уточни, че когато е много висока концентрацията, води до коагулиране на белтъци. „Част от тях може да са върху кожата и те правят нещо като чадър върху вируса. Между 60% и 70% е нормалната концентрация“, заяви д-р Симидчиев.
„Вирусите не са живи същества. Те са ДНК или РНК, т.е. генетична информация обвита с белтък, която има само една цел – да се размножава и да заразява. Правят го чрез нашето кашляне и кихане. Затова е важно да кашляме в ъгъла на ръката си, а не в дланта си“, подчерта той.
"Дъщеря ми и снаха ми са бременни в седмия месец. Моите внуци стоят в къщи постоянно. Аз искам да направя, каквото мога, за да променя това. Затова трябва да се занимавам с нещата, които мога да променя в медицината и комуникацията", сподели лекарят.
Той коментира и твърдението, че държавите без имунизация с БЦЖ дават повече жертви на COVID-19.
„То дойде от глобални проучвания от други държави, в които има програми за БЦЖ спрямо други, в които няма и се вижда, че честотата на разпространение на епидемията и на по-тежките случаи е различно. Хубавото е, че голяма част от българското общество е ваксинирано. Имунизацията е задължителна“, заяви Симидчиев.
„Не сме от страната на евентуално по-малко засегнатите. Това е добрата новина“, каза още той.