Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проф. Минасян: Държавният дълг не трябва да е за ядене и пиене, тежестта на кризата да се поеме от всички!

Дълг не е мръсна дума, а символ на разрастване в икономиката, каза Гарабед Минасян. Той смъмри министър Горанов за увеличаването на разходната част в бюджета
Ключови думи: Минасян, кризата, дълг, Горанов

Държавният дълг не трябва да е за ядене и пиене, а тежестта на кризата е редно да се поеме от всички! Това каза в интервю за предаването „Лице в лице“ по бТВ икономистът проф. Гарабед Минасян.

„Ние придобихме алергия към думата дълг. Чуем ли я изпадаме едва ли не в паника. Всъщност дълг не е мръсна дума. В икономиката всичко се разраства благодарение на дълговете. Цялата банкова система съществува благодарение на тях“, добави той.

„Проблемът е по какъв начин използваме този дълг и в това отношение нашата „алергия“ си има своето основание, защото в нашата история има постоянно злоупотреба със заемите, които се теглят. Това, което трябва да се направи е те да се теглят и да се използват не за ядене и пиене, а за разширяването на производството, за икономическа експанзия“, обясни професорът.

Случая сега е съвсем различен, уточни той.

Когато се свива производството, намалят приходите от данъци, добави финансистът. 

„Не ми допада това, което каза финансовият министър Владислав Горанов за увеличаването на разходната част. Точната дума е преструктуриране на разходите, защото кризата не въздейства по един и същ начин върху цялото население. Някои хора, които директно страдат като тези, които имат ресторанти, хотели“, заяви Минасян. 

„Не се правят разходи, т.е. някой спестява от тях. Не ходим по ресторанти и не караме ски например. Същото нещо е и с Народното събрание. Преди време нашите народни избраници успяха да откраднат от народа във формата на субсидии много средства. Те сега не се използват по предназначение, защото техните пътувания са силно ограничени. Те не ходят вече на ресторанти. Свили са си разходите“, коментира той.

„Въпросът е да се предприемат мерки, за да може тази криза да се понесе от цялото население, а не само от отделни слоеве. Министърът нищо не каза за преразглеждане на разходите на отделните министерства. Дали те съответстват на нуждите или може да се ограничат“, изтъкна професорът.

„Тази криза няма нищо общо с онази от 2007-2008 г., както и с предходните, които преживяхме, защото бе чисто икономична. Тази е здравословна, но влияе върху икономиката, и след като премине, производството ще се съживи отново“, обясни той.

„Сега определени мощности са просто замразени. Хотелите, ресторантите и заводите си стоят. Ще отмине този здравословен проблем и хората отново ще тръгнат към тях“, заяви Минасян. 

Тази политика, която досега правителството водеше, бе свързана с намаляване на публичните услуги и това въздейства върху начина на живот на цялото население, добави той.

През последните 35 години няма построена държавна болница в страната, изтъкна професорът.

Майсторлъка на макроикономическото управление е да се направи така, че тежестта на кризата да се поеме колкото си може по-равномерно от цялото население, а не само от някаква част, която да страда, подчерта той.

„Банките и сега трупат печалби. Лихвите по депозитите са не само нулеви, а дори отрицателни, защото се налагат с различни видове такси, а лихвите по кредитите остават на високо равнище. Това е така, защото няма реална конкуренция, тъй като БНБ не си върши добре работата“, коментира експертът.

„В хазната не е нужно да има пари. Там трябва да са токова, колкото са необходими. Не е необходимо да поддържаме фискален режим. Плащаме лихви, за да имаме някакво богатство. За какво ни е? Когато имаш нужда от някакво богатство за специални цели, ще емитираш дълг. Не са нужни пари в каса“, каза още той. 
 

16
Коментара по темата
16.
Бургаски
01.04.2020 14:57:48
Държавният дълг е за този който го открадне.Затова е такава тарапана за него.
15.
Рач
01.04.2020 11:24:48
От 14 мнения по темата разбирам,че никой нищо не е разбрал . Той и материала слаб,нищо не съществено не казва. По-добре гледайте интервюто,преди да коментирате.
Другарю номер 14,за това и професора казва,че дълг можем винаги да вземем,това не е и страшно ако знаем колко точно ни трябва и за какво точно ще го ползваме.
14.
Икономист
01.04.2020 06:58:02
Дълговете, другарю професор винаги са се поемали и ще се поемат от бедните. Държавните дългове в България ги правят богатите за да станат още по богати. За да се разпредели равномерно тежестта на дълга данъците трябва да са подоходни, и да се вземат от всички и най вече от тези, които печелят най много, така както е в развитите икономики.
13.
999
01.04.2020 04:01:52
като не стигат за луксозни придобивки ядене и домашна ракийца
12.
До 2
01.04.2020 00:51:28
Защо? А ти пък какъв си?
11.
Трол
01.04.2020 00:50:53
Тежестта ще се поеме от хората, които движат икономиката, кой друг да я поеме? Социално слабите, пенсионерите или безработните?
10.
Ротшилд
31.03.2020 23:02:36
Много точно казано. Всичко в днешния свят се върти около една дума-дълг. Цялата световна икономика и в частност монетарната система се основава на дълга. Всичко е един голям балон. През 8-10 години този изкуствено надуван балон от финансовите институции се пука. Балона надуван последните 10 години, обаче няма аналог в историята и последствията за световната икономика ще са катастрофални, какво остава за малка България и бедния български народ не ми се мисли.
9.
Ami
31.03.2020 22:22:12
С, две думи тез, дето управляват не разбират абсолютно нищо. Държавна отговорност е да има резерви за тези много години и да се осигурят хората. В такава криза, държавата трябва да може да плаща безвъзмездно до 6 месеца мин заплата на всички бг граждани. Не, сега да ми се крият и да раздават кредити. Вие, разбирсте ли трябва да подаряеате на целия народ по една мин заплата всеки месец. Друг е въпроса къде, са парите.
8.
ТЕ ПАРИТЕ ПРЕЗ Б.Б.Р.
31.03.2020 22:16:42
ТЕКЪТ КЪМ "ПРАВИЛНИТЕ" ФИРМИ
7.
който
31.03.2020 22:12:32
иска да плаща дълга на мафията да вдига ръка
6.
Дурхан
31.03.2020 22:09:04
А познайте кога направих първия милион
5.
мафията
31.03.2020 22:06:45
продължава да смуче от бедния народ
4.
Дърт
31.03.2020 22:04:55
Прав сте професоре ,едно време комунистите бяха вярно прости но като имаше суша през 1982 г се сетиха да наложат 10% такса "суша" върху всички кръчмарски сметки...и напълниха бюджета.....Та кризата ще отмине ама дълга ще се плаща ли ?
3.
Дернев
31.03.2020 22:04:35
Добре ги приказва професора,кскто почти винаги, но в БГ няма чуваемост, ако няма далавера. Кучетата и кервана. Нищо друго.
2.
Като чуя икономист
31.03.2020 22:03:25
Ми се приисква да му пръсна гнусната кратуна
1.
Бекяр
31.03.2020 21:56:27
Браво.
  Добави Коментар
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес
Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор Скандалът в борбата не стихва "Затриваме децата, а федерацията се интересува само от чужденците", твърди олимпийският шампион Георги Мърков
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус Получи подкрепата на 87 % от избирателите, според екзитпола Огромен протест в Гърция Съседите търсят справедливост след влакова катастрофа
Русия съобщи, че е завладяла... Още едно село в Донецка област Отново показа класа Попов с престижно класиране
Много е щастлива Известна певица се радва на лични и професионални успехи Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата Божидар Колев е съсобственик на "Технополис" и "Практикер"