Почти 10 хиляди се регистрирали като безработни заради COVID-19
9909 са се регистрирали като безработни вследствие на кризата. Това обяви социалният министър Деница Сачева на брифинг в Министерски съвет.
Тя и министърът на финансите Владислав Горанов дадоха подробности за изплащането на компенсации на работодатели по т. нар. схема 60/40.
Кризата, която налага мерките, е заради въведеното извънредно положение вследствие на коронавируса COVID-19. Припомняме, че държавата буквално забрани куп бизнеси, сред които ресторантьорство, туроператорска дейност, училищна и предучилищна дейност, хазарт в игрални зали и т.н.
След въпрос колко са безработните у нас и колко са регистрирани от началото на кризата, Сачева обясни, че общо те са над 200 хиляди.
"Към 27 март общият брой на регистрираните безработни е 213 700. Тези, които са се регистрирали от началото на кризата до момента, са 9909 вследствие на кризата", уточни министърката на труда и социалната политика.
Държавата ще изплаща на определени работодатели 60% от осигурителния доход на техни служители. Целта е да бъдат подпомогнати засегнатите бизнеси вследствие на кризата.
Работодателите ще декларират за кои техни служители ще искат да се приложи мярката.
Осигуровките обаче ще продължат да се покриват изцяло от фирмите и техните работници, т.е. държавата няма да има ангажимент към това.
Съответното постановление е било прието днес на Министерски съвет. Целта е работодателите да бъдат подпомогнати да запазят свои служители.
Деница Сачева обясни кои браншове ще бъдат обхванати от постановлението.
На първо място това са непосредствено засегнатите сектори от ограничителната заповед на министъра на здравеопазването: това са търговия на дребно без търговия с автомобили и мотоциклети, сухопътен транспорт, пътнически и въздушен транспорт, хотелиерство, дейност на ресторанти и заведения за бързо обслужване, дейност на питейни заведения, прожектиране на филми, туристическа, агентска и операторска дейност, организиране на конгреси и търговски изложения, предучилищно образование (като тук се включват основно детските градини - частен сектор), артистична и творческа дейност, други дейности в областта на културата, спортни и други дейности, свързани с развлечения и отдих, поддържане на добро физическо състояние.
В тази графа ще бъдат добавени по-широкообхватно и бизнеси в Банско заради по-строгата изолация на града.
Още утре работодателите ще могат да кандидатстват в Агенцията по заетостта. На сайта на тази агенция до края на деня ще бъдат публикувани и правилата на мярката.
В срок до 7 дни ще има решения, а до 5 дни след това работодателите ще могат да получат и средствата от Фонд "Безработица".
"Във втората част на постановлението са включени и всички останали икономически сектори, като те би следвало да декларират с декларация и съответни финансови документи спад в 20% в приходите от продажби, като референтен месец е месец март 2020 г. спрямо месец март 2019 г.", обясни Деница Сачева.
За компаниите, създадени след март 2019 г., има отделен ред за това как могат да докажат спада на приходите от продажби.
Мярката 60/40 ще може да се прилага спрямо служители, започнали работа до 12 март 2020 г.
"Ще има и публичен регистър на компаниите, които са получили средства. Този публичен регистър ще бъде на страницата на Националния осигурителен институт", посочи социалният министър.
Контрол ще се осъществява за достоверността на подадените документи, включително от НАП, като надеждата е да няма много злоупотреби.
1 млрд. лв. отделя държавата за мярката, като засега се предвижда тя да продължи три месеца, както обясни финансовият министър Владислав Горанов.
Няколко сектора са изключени от нея. Това са селско, горско и рибно стопанство; финансови и застрахователни дейности; секторът на държавното управление; секторът хуманно здравеопазване и социална работа; образование (с изключение на предучилищното образование - частен сектор); домакинства - работодатели.
Мярката представлява държавна помощ, така че се очаква до часове ускорено да бъде получено разрешение от Европейската комисия, както обяви и премиерът Бойко Борисов на брифинг непосредствено преди това.
Ако приемем, че за две седмици (от 13 март до 27 март според техни данни) са уволнени, или съкратени поради обстоятелства, причина, и мотив наложената карантина, то за месец безработните поради същите ще надвишат 50 000. Ако карантината продължи, и след 13 април, то цифрата ще достигне 100 000! Имайте предвид, че цифрите, които споменавам са оптимистичния вариант.
Та един въпрос...
Как Държавата ще изплаща милиарден заем с безработица?
А тези които се осигуряват на една заплата пред държавата няма как да очакват друга за образуването на помощите или пък пенсиите, там е въпрос на лична отговорност и преценка.
Като ще даваш за пример Германия, дай за пример и немския народ.
Можем да си извадим извод че заради пандемията безработицата е намаляла, щом през последните 20 дни се записват по малко безработни!!!!
Към 27 март общият брой на регистрираните безработни е 213 700.
Май беше обратното, но и така става