Домашните озонатори срещу Covid-19 на проф. Ганев не могат да получат сертификат
Уреди за озониране, които вероятно могат да унищожават коронавируса Covid-19 в домашни и болнични условия, няма как да получат сертификат. Това обясни пред „Флагман“ проф. Жеко Ганев – управител на старозагорското дружество „Елфи – тех“, чието устройство стана хит в медиите през последните дни.
Озонът се състои от три атома кислород, който е основен неприятел на вирусите.
„В държавата няма стандартизационни документи, по които такова изделие може да се сертифицира. Търсят се различни подходи как да стане тази регистрация“, коментира проф. Ганев.
Според него институциите могат да направят измерване за диелектрична съвместимост и др. подобни, но не и за самото въздействие върху различни видове органични материи.
Друг проблем е, че не можели да измерят остатъчната концентрация на озона във въздуха.
„Защото по българските разпоредби – Наредба 12 на Министерството на околната среда и на Министерството на здравеопазването, пределно допустимата концентрация за експозиция в рамките на 8 часа трябва да бъде не повече от 110 микрограма на кубичен метър. А препоръките на Световната здравна организация за озон са 190. Но всяка държава си избира праговата норма. Ние сме се съобразили с това, което е прието в европейската общност – 50 микрограма озон в кубичен метър при непрекъснато присъствие на хора. Това сме го гарантирали в прибора с няколко защити. Но сертификационните лаборатории в момента нямат методика, която да е утвърдена. Дори и да имат апаратурата – а ние сме им я предоставили, те трябва да имат методика, по която това нещо да се сертифицира. Трябва да се позоват на базата на какъв нормативен документ – какво БДС или какъв европейски нормативен документ, го правят. Такъв документ няма и затова те в момента са в процес на създаване на такъв документ, за което ще отидат най-малко 2-3 седмици“, казва 69-годишният Жеко Ганев.
Той обясни, че е професор по физико-химия, преди работел и в БАН, а фирмата му била на пазара вече 30 години. Разполагали и със собствена производствена база.
Разработвали промишлени уреди за озониране, които се продават и в чужбина.
За малкия уред, който очаква сертификат, от „Елфи – тех“ декларират, че остатъчният озон е под безопасния праг за помещения с площ от 20 до 120 кв. м.
Проф. Ганев обясни, че имат възможност да измерят този показател.
„Имаме и еталонен прибор. Имаме и преносими прибори. Това не е проблем. Големият проблем, който е не само в България, но и в целия свят, е, че този коронавирус е нов вирус – от около 3 месеца. Почти в никоя световна лаборатория няма директно изолирани вируси, които да бъдат активни вируси и да може да се тества с озон и да се каже на каква концентрация той се унищожава“, заяви професорът.
Имало твърдения на частни лаборатории, че коронавирусът се елиминира с озон на 99,97%.
Трябвало обаче да излезе становище на Световната здравна организация (СЗО).
„То се чака може би след една или две седмици“, каза още професорът.
Той призова Националният оперативен щаб да преосмисли мярката за ограничаване на движението на хора в парковете, където има повишено количество кислород, който пък е пагубен за коронавируса.
Много мръсен въздуха в града от бензоли-феноли-петроли и т.н..