Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как живата храна помага по време на вируси

Ключови думи: имуностимулатор, храни за здраве, кълнове, полезни храни, ферментирали храни, жива храна

По време на студените зимни месеци и рано на пролет, балансираната диета е изключително важна, както за имунната система, така и за цялостното здравословно състояние на човека. Ниските температури и преработената храна, могат да доведат до отслабване на организма и намаляване на защитните функции. Имунната система трябва да бъде достатъчно силна, за да се бори с микробите и вирусите, дебнещи навсякъде около нас. Добрият имунитет е най-добрата защита срещу патогени, бактерии и канцерогени, които могат да ви разболеят.

Обикновено, при промяна на годишните сезони, се сменя и начинът на хранене, като в същото време вирусите и инфекциите зачестяват. Този момент може да бъде истинско изпитание за имунната система. Това е времето, в което трябва да подсилим нейното действие. Най-важният фактор за това е добре балансираната диета.

Ако се съсредоточите върху богатите на хранителни вещества храни, вместо върху висококалорични сладкиши и тестени изделия, вие и вашето семейство, имате по-голям шанс да се предпазите от вируси и други болести.

Какво представлява живата храна?

Под понятието „жива“ се разбира храна, която е възможно най-близка до естественото й състояние, тоест не е претърпяла някакъв вид фабрична обработка и е запазила всички свои полезни свойства. Живата храна, обикновено се среща естествено в природата и се нарича още суперхрана. Доказано е, че в нея хранителните вещества, ензимите и минералите са в най-лесноусвоимата, и правилна форма за организма. Суперхраните са ключът за оптималното здраве. Те подпомагат цялостното функциониране на храносмилателната система, имат положителен ефект върху имунитета и здравето на организма.

Пример, за една изключително здравословна храна, която добре познаваме, са кълновете. Те са богат източник на един от най-полезните витамини - вит. Е, който силно се препоръчва при борба със сърдечно-съдови заболявания, стареене и онкологични болести. Освен това, кълновете са с високо съдържание на витамини от групата В, витамин С, ензими, естествени антибиотици, антиоксиданти и други.

Друг пример за жива храна, са ферментиралите продукти. Те съдържат много повече полезни микроорганизми, отколкото преработените храни.

Ферментирали храни и ползите им за организма

Ферментиралите храни са такива, които са преминали през процес на лактоферментация, който запазва храната и създава полезни ензими, витамин В, Омега-3 мастни киселини и пробиотици. Те са богати на различни видове бактерии, които са част от така наречения „супер орган“ - микробиомът. Той представлява  съвкупност от всички видове бактерии в тялото, които са отговорни за храносмилането и усвояването на хранителните вещества.

Правилният баланс на чревните бактерии и достатъчно храносмилателни ензими, помага за по-доброто усвояване на веществата, съдържащи се в храните. Това от своя страна, помага за подобряването на имунната система и борбата с вирусите.

Съставът на микробиома зависи от много фактори - диета, географско положение, прием на антибиотици и други. Най-добрият начин за поддържане на здравословен микробиом е правилното хранене. Диетата трябва да включва: пълнозърнести непреработени храни, ферментирали храни, като кисело зеле, ферментирали зеленчуци, сирене, кашкавал, хляб с квас и фибри.

Ползите от зеленолистните зеленчуци

Освен, че са мощни антиоксиданти, богати са на минерали и хранителни вещества (калций, магнезии, калий, витамини В, С, Е и К), зеленолистните зеленчуци са източник на фолиева киселина, която не се произвежда естествено в организма. Тя представлява синтетична форма на флоат, който е естествен витамин от група В. Фолиевата киселина има важна роля за човешкия организъм - помага за произвеждането на нуклеинови киселини (ДНК и РНК) и участва в процесите на делене на клетките. Тя оказва положително въздействие върху бременни жени, като намалява нивото на хормоните на стреса. Освен това, фолиевата киселина е необходима за образуването на плацентата и изграждането на костния мозък на ембриона.

Недостатъчният прием на фолиева киселина може да доведе до лошо функциониране на имунната система, което води до чести бактериални и вирусни инфекции. Затова е препоръчително всеки да включи в менюто си зеленчуци, като спанак, зеле броколи, зелена салата, коприва и т. н.

Кои други храни помагат за подсилване на имунната система?

Както вече споменахме, храната играе основна роля за изграждането на здрава имунна система. Веществата, които задължително трябва да присъстват в дневното меню са: витамини А, В, С, D, Е, микроелементи като цинк,желязо, мед и фолиева киселина. А храните, от които могат да се набавят са мед, ядки, плодове, чиа, авокадо, спанак, коприва и много други.

Свежа Спирулина Alphyca е жива суперхрана, използвана още от древността, а в днешно време се употребява като хранителна добавка. Тя съдържа почти всички витамини и минерали, от които тялото се нуждае. Това означава, че спирулина е чудесен начин за подобряване функциите на имунната система и е естествен имуностимулатор.

Как топлите напитки оказват влияние при респираторни вирусни инфекции?

В сезона на настинките и вирусите, е препоръчителен приемът на топли напитки и чайове. Това е особено благоприятно в най-ранните моменти на вирусни инфекции, защото повечето от частиците са все още нестабилни и високите температури могат мигновенно да ги унищожат.

Вирусите, обикновено се предават по въздушно-капков път и първите засегнати части са уста, нос и очи. Частиците се загнездяват в лигавиците на тези органи преди да попаднат по-дълбоко и да започнат да се възпроизвеждат. Затова, честата употреба на горещи напитки увеличава шанса за неутрализиране на вируса.

Основна роля за противодействието на вирусите, има имунната система, а нейните способности се определят от хранителните навици. Храната е не само източник на енергия и наслада, а е и най- доброто лекарство за организма.

Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година
Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото Председател на АБВ от коалиция „БСП-Обединена левица“ Румен Петков настоява да се махне и КПКОНПИ, но не само защото се използвала като бухлака Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци Сред заложниците бяха капитан Любомир Чанев и старши помощникът му Данаил Веселинов