Гражданите от села край Камено окончателно победиха концесионера на "Каята" след дълга съдебна война
Дългогодишната съдебна сага срещу добива на строителни материали в находище „Каята“, община Камено е приключила със загуба за концесионера. Това става ясно от решение на Министерския съвет, гласувано днес.
Концесионният договор за добив на строителни материали - трахити и трахитови туфи, от находище „Каята” ще бъде прекратен по взаимно съгласие на страните. Това реши Министерският съвет на днешното си заседание, одобрявайки искането на концесионера, информират от правителствената пресслужба.
Находище „Каята” се намира на територията на община Камено, област Бургас. През декември 2010 г. за него е сключен концесионен договор с „Трансстрой холдинг" АД, гр. Бургас. През 2013 г. с решение на Министерския съвет правата и задълженията по предоставената концесия са прехвърлени на „Хидроминерал" ООД, гр. София. През 2019 г. фирмата на концесионера е преименувана от „Хидроминерал" ООД на „Ейч Би Минералс" ООД.
Концесионерът мотивира искането си за прекратяване на концесионния договор с невъзможността да осъществява добивна дейност. Причината за това е отменено по съдебен ред положително решение по оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение, информират още от правителството.
Съдебната битка бе дълга и мина през Административен съд-Бургас и Върховния административен съд (ВАС).
Припомняме, че през 2017 г. пред сградата на ВАС в София дори бе организиран протест от жители на селата Винарско и Вратица.
На първа инстанция Административен съд-Бургас отмени положителната Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), издадена от Регионалната инспекция за околната среда и водите-Бургас. Решението бе от 8 февруари 2017 г. Това на практика блокира концесията. РИОСВ-Бургас, както и концесионерът обаче обжалваха пред ВАС.
В крайна сметка гражданите от сдружението „Винарско за достоен живот“, което бе другата страна по делото, се оказват и крайни победители.
Претенциите на жалбоподателите бяха свързани със замърсяване на водите в района, засягане на подземни комуникации и др.