Епидемията отнема светлия лъч за клетия бургаски моряк Румен Денев, който гние невинен в затвора
Епидемията от коронавирус отнема светлия лъч за клетия бургаски моряк Румен Денев, който продължава да гние невинен в Софийския централен затвор.
Както Флагман.бг писа, изстрадалият бургазлия, арестуван на борда на кокаиновия кораб „Свети Николай Варна“ през 2012 година (ВИЖТЕ НАШАТА ТЕМА В РАЗВИТИЕ), бе трансфериран през януари т.г. от Испания в България по линия на Страсбургската конвенция, уреждаща въпроса с прехвърлянето на затворници.
Връщайки се в България той нямаше никаква възможност да наеме адвокат, който да задвижи процедурата по приравняването на присъдата му и връщането му в Бургас.
След публикацията на Флагман.бг от 14 февруари 2020 година „Един клетник гние в затвора невинен заради кораб с 3 тона кокаин? А може да го спасим“, с редакцията се свърза бургаският адвокат Димитър Вълчев, който изяви желание безвъзмездно да защитава изпадналия в тежка ситуация моряк.
Вълчев няколко пъти пътува до София, срещна се с Румен Денев и подготви искането за производство по реда на чл.457 от НПК. За Софийски градски съд (СГС) обаче това производство не се ползва с приоритет в момента и заседанието е отложено за следващата дата, която вероятно ще е през втората половина на април.
Димитър Вълчев вече се е запознал с документите по делото и е категоричен, че бургазлията е невинен, осъден е единствено на базата на едно изречение, казано в производството от друг моряк, който явно е искал да се защити.
„Начинът, по който е протекло производството в испанския съд, е абсурден. С пасивни служебни защитници, в големи части без превод на български език, с тотално погазване на правата на подсъдимите. Румен е невинен и не заслужава това, което му се случва“, категоричен е адвокат Димитър Вълчев.
Мисълта, че скоро ще види единственото си дете крепи 91-годишната му майка Събка. Най-големият й страх е, че ще си отиде, без да види отново сина си.
Към настоящия момент Румен Денев единственият от целия екипаж на кораба, който все още е в затвора.
Бившите му колеги бяха върнати в България, имаха финансова възможност, наеха си добри адвокати, приравниха присъдите им в разумни граници, а след това поискаха условно предсрочно освобождаване. Румен обаче нямаше този късмет и доскоро е оставен да се оправя сам.
Припомняме, че капитанът Иван Станчев получи затвор от 9,5 години от Върховния съд, Сава Алексиев – първи пом.-капитан, Румен Денев-втори пом.-капитан и Антоний Колев – старши помощник и главният механик Светлозар Дочев бяха осъдени на по 10 години.
В главно действащо лице на обвинението се превърна морякът Красимир Йорданов, който призна вината си като натопи целия екипаж. Той бе осъден на 6,5 години затвор, но веднага след влизане в сила на присъдата бе експулсиран от Испания и от 2016 година е на свобода.