Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Сривът на пазарите продължава

Ключови думи: Пазари, срив, коронавирус, европейска борса

Европейският пазар на акции не може да бъде удържан в устрема си надолу. В обедната търговия водещият индекс на Германия Dax е 5,2% в червената зона до ниво от 8474 пункта. Сред най-големите губещи са акциите от авиационната индустрия.

След скептичен коментар на анализатор акциите на Airbus и MTU Aero Engine пострадаха още повече. Книжата на Airbus поевтиняват в сряда с повече от 15% до 53,28 евро, най-ниското ниво от ноември 2016 г. Акциите на MTU поевтиняват във Франкфурт с до 17,9% до най-ниското си ниво от над три години.

Последните два дни на търговия сигнализираха за първите признаци на отпускане, отново имаше интерес за сделки. След временен спад от над 10% в понеделник загубите при закриването на търговията бяха с малко над 5 на сто. А във вторник също имаше временен спад с над 5% от затварящото ниво от 8939 пункта.

"Dax все още е в режим на срив", казав анализаторът Мартин Учнайдер от Bank Donner & Reuschel, цитиран от DPA. Ситуацията ще бъде смекчена в дългосрочен план само ако се намали броят на заразените с новия коронавирус. Несигурността за последиците от кризата, предизвикана от новия вирус, все още е изключително голяма и говори за продължителни силни колебания на пазарите. Учнайдер говори за "повтарящи се краткосрочни и драстични насрещни ветрове".

Икономистът Едгар Уок от Bankhaus Metzler прогнозира, че "броят на заразените ще намалее през април и че икономическата политика може да предотврати дотогава вълните от фалит". От май нататък карантината може да бъде облекчена и световната икономика да има голям шанс за забележимо възстановяване.

Водещият за еврозоната индекс EuroStoxx 50 се понижи с 6,4% до 2367,79 пункта. Развитието отразява крайната несигурност за това кога ще приключи настоящата изключителна ситуация. „Изследователи от Imperial College London заявиха в проучване, че ще минат 18 месеца, преди да бъде намерена ефективна ваксина", казва в коментар пазарният анализатор на CMC Markets Йохен Щанцл. „Въпросът е дали обществото и глобалната икономика могат да издържат толкова дълга фаза с настоящите мерки.“

Френският водещ индекс CAC 40 спада с 5,9 на сто до 3775,77 пункта, докато в Лондон FTSE 100 се свива с 4,88 на сто до 5036,37 пункта.

След третата голяма намеса на Фед индексите в Съединените щати скочиха с между пет и шест процента в рамките на 24 часа, но доверието в централните банки изглежда липсва.

Малко след затварянето на пазара фючърсните договори в САЩ, които сигнализират за откриването на индексите на фондовите пазари, отново се свиха значително. В момента инвеститорите очакват пожения от три до пет процента, когато пазарите в САЩ отворят в 15:30 ч. Пазарите в Азия също бяха по-слаби, австралийският индекс бе с 6,3% надолу.

Към 13:30 ч. фючърсите върху S&P 500 са надолу с 92 пункта, или с 3,7%. Фючърсите върху Nasdaq се свиват с 330 пункта или 4,5%, докато тези върху Dow Jones 30 спадат с 833 пункта, или 4%. Те достигнаха ограниченията и за спрени, което предполага, че пазарите могат да се отворят с още по-големи процентни спадове.

Все повече икономисти, включително тези от най-големите банки на Wall Street, заявиха, че огнището вече е предизвикало глобална рецесия. Goldman Sachs например прогнозира в бележка до клиентите си от неделя, че икономиката на САЩ ще се свие с 5% през второто тримесечие след 0% ръст на брутния вътрешен продукт през първите три месеца на годината.

Акциите на Tesla се обезцениха с над 5% при следборсовата търговия във вторник на фона на предположенията, че фабриката му във Фримънт, Калифорния, може да поддържа само „минимални основни операции“, тъй като служителите на закона я обявиха за несъществен бизнес в опита да да забавят разпространението на коронавируса.

Поглед към другите активи

„Антикризисната валута“ злато поевтинява с повече от два процента до 1493 долара за тройунция (31,1 грама). Според борсовите посредници все повече се налага инвеститорите да прибират кеш и да продават скъпоценния метал, за да компенсират загубите в други области.

Златото вече регистрира най-голямата седмична загуба от 2011 г. с минус 8,6%. Според Commerzbank подобен модел на поведение при златото е бил налице и време на финансовата криза от 2008 г. Тогава златото се възстанови и поскъпна сравнително бързо след рязкото понижение и след това удари рекордно високото ниво от 1921 долара. Ако сценарият се повтори, златото предлага атрактивна възможност за влизане.

Цените на петрола продължават да се сриват. Вчера, вторник, цените паднаха с до шест процента, днес, сряда, Брент губи още 4,39 процента, а за американския WTI понижението е с почти 9%. С цена от 27,37 долара за барел (159 литра) Брентът е малко над нивото от януари 2016 г. (27 долара). Барел WTI струва 24,55 долара -   за първи път от януари 2003 г. 

Доходността по гръцките държавни облигации нараства силно. Например от началото на март доходността по сегашния петгодишен гръцки бенчмарк се е увеличила около пет пъти от 0,72 на сто до 3,56%. Гърция не е заплашена от криза поради покачването на доходността.. Въпреки това надеждата за така бленувания инвестиционен рейтинг се отдалечава все повече.

Инвеститорите обаче започват да се притесняват от кредитоспособността на Италия, както се вижда от значителното увеличение на доходността по краткосрочните държавни облигации. Въпреки че тази стойност нарасна във вторник за всички страни от еврозоната, плюсът беше най-голям при италианските облигации – ръст от 33 базисни пункта.

Подкрепа чрез спешни покупки от страна на италианската централна банка забавят разпродажбата на италианските държавни облигации. Доходността по 10-годишните италиански облигации спада до 2,752 от 2,895 процента. Според вътрешен източник подобни действия ще продължат толкова дълго, колкото е необходимо.

Цените на петрола продължават да се сриват. Вчера, вторник, цените паднаха с до шест процента, днес, сряда, Брент губи още 4,39 процента, а за американския WTI понижението е с почти 9%. С цена от 27,37 долара за барел (159 литра) Брентът е малко над нивото от януари 2016 г. (27 долара). Барел WTI струва 24,55 долара -   за първи път от януари 2003 г. 

*Информацията е на Инвестор.бг и е актуализирана към 14:30  ч.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Девата да се пази от измамници, а Стрелецът да внимава с пари! Хороскоп за деня – 22 януари 2025, сряда  Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя Оказва се, че има още потърпевши
Нов млад "лъв" е луд по нея? Деми Мур е сексимвол на киното, пак я свързват с млад любим 76 са вече жертвите на пожара в турския курорт Карталкая Ранените са 51
През 2019 тя бе елегантна първа дама, а сега налага волята си Сега вече Мелания е строга и решителна Дама до съпруга си, решителен и напорист лидер на "Революцията на здравия разум" Тежка атака по Стойчо Младенов Ето какво твърди бивш "червен" ръководител
Нафтата се подсилва Нуретин Пюскюлю подписа с тима Постави интересен ултиматум Феновете на киното може отново да гледат Джим Кери до ослепителната Диас
Психолог с анализ за мъжката шапка на Мелания, искала да каже, че е най-добрата Според него първата дама сякаш крещи на присъстващите, че си запазва правото аз да ги гледа, а не те нея Зелените ревнаха срещу Тръмп, тръбят за климатичен геноцид и вещаят катастрофални последици  Има ли опасност от ускоряване на глобалното затопляне, след като САЩ напусна пак  Парижкото споразумение за климата
Показа се почти гола Геня обра десетки хиляди лайкове по бельо Ники Кънчев и дама с чувство за хумор "взривиха" залата на "Стани богат" Водещият пак показа голяма обща култура