Зад всяка рана на крайник може да се крие съдово заболяване
С нарастването на продължителността на живот нараства и броят на хората, които имат както съдови заболявания, така и хронични рани от съдов произход. Според статистиката около 3% от хората над 60 годишна възраст боледуват от хронични рани на долните крайници, като процентът скача на 5 при хора на възраст над 80 години.
Една от най-честите причини за хроничните рани е хроничната артериална болест, като тя се увеличава в резултат на застаряване на населението и увеличените рискови фактори за атеросклеротична оклузия като стрес, тютюнопушене, затлъстяване, артериална хипертония и диабет. Труднозарастващите рани не са безобидни- в тежките случаи може да се стигне дори до ампутация на крайника, заради гангрена.
„Най-големият враг на пациента не е толкова заболяването, колкото незаинтересоваността и неглижирането. Заболяването може да се контролира, стига да е открито навреме. За съжаление, все още е гордост да се каже, че някой от години не е посещавал лекар. И докато човекът се гордее колко е здрав, заболяването прогресира.„ обяснява съдовият хирург д-р Галин Желев от Клиниката по съдова хирургия в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Болницата е с традиции в лечението на хронични рани от съдов произход, а през миналата година откри и Кабинет по диабетно стъпало, през който преминаха над 1500 човека.
„При пациентите с хронична рана от първостепенно значение е определяне естеството на раната дали е от съдов произход, като за целта е необходима консултация със съдов хирург. Извършва се съдова диагностика и се определя дали раната е с артериален, венозен или смесен произход. Под внимание се взимат и придружаващите заболявания като захарна болест, артериална хипертония и сърдечна недостатъчност, както и рисковите фактори като тютюнопушене и наднормено тегло. И тук правилната и навременна диагностика е пряко свързана с успешността на лечението, затова съветвам пациентите да не чакат последния момент, за да се консултират със специалист по съдова хирургия“, разказва още д-р Желев.