Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Зад всяка рана на крайник може да се крие съдово заболяване

Най-големият враг на пациента не е толкова заболяването, колкото незаинтересоваността и неглижирането, категоричен е д-р Галин Желев
Ключови думи: д-р желев, умбал дева мария, съдова хирургия, флагман

С нарастването на продължителността на живот нараства и броят на хората, които имат както съдови заболявания, така и хронични рани от съдов произход. Според статистиката около 3% от хората над 60 годишна възраст боледуват от хронични рани на долните крайници, като процентът скача на 5 при хора на възраст над 80 години.  

Една от най-честите причини за хроничните рани е хроничната артериална болест, като тя се увеличава в резултат на застаряване на населението и увеличените рискови фактори за атеросклеротична оклузия като стрес, тютюнопушене, затлъстяване, артериална хипертония и диабет. Труднозарастващите рани не са безобидни- в тежките случаи може да се стигне дори до ампутация на крайника, заради гангрена.

„Най-големият враг на пациента не е толкова заболяването, колкото незаинтересоваността и неглижирането. Заболяването може да се контролира, стига да е открито навреме. За съжаление, все още е гордост да  се каже, че някой от години не е посещавал лекар.  И докато човекът се гордее колко е здрав, заболяването прогресира.„ обяснява съдовият хирург д-р Галин Желев от Клиниката по съдова хирургия в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Болницата е с традиции в лечението на хронични рани от съдов произход, а през миналата година откри и Кабинет по диабетно стъпало, през който преминаха над 1500 човека.

„При пациентите с хронична рана от първостепенно значение е определяне естеството на раната дали е от съдов произход, като за целта е необходима консултация със съдов хирург. Извършва се съдова диагностика и се определя дали раната е с артериален, венозен или смесен произход. Под внимание се взимат и придружаващите заболявания като захарна болест, артериална хипертония и сърдечна недостатъчност, както и рисковите фактори като тютюнопушене и наднормено тегло. И тук правилната и навременна диагностика е пряко свързана с успешността на лечението, затова съветвам пациентите да не чакат последния момент, за да се консултират със специалист по съдова хирургия“, разказва още д-р Желев.
 

Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама
Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена
Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри  Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта"
PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова Твърди, че е била опипвана от... Полицайка
Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал? Неочаквано високи температури в... Англия
Почина млад футболист Трагедия до България Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели