В сезона на вирусите – как да почиствате мобилния си телефон?
В сезона на грипа от тип А и Б, както и заради случаите на коронавирус, личната хигиена е една от най-важните мерки, която може да ни предпази от заразяване. Специалистите съветват да мием ръцете си често – поне 20 пъти на ден, но кои са повърхностите, до които се допираме най-много? На първо място това е екранът на мобилния телефон, с който някои хора не се разделят, пише Tialoto.bg.
Всеизвестен факт е, че дисплеят на джиесемите, както и клавиатурата на компютъра, са място, на което се събира много мръсотия. А това е идеалната среда за развитието на бактерии и вируси. Докосвайки ги с ръцете, след това ние може да пипнем с пръсти лицето, да си бръкнем в носа или устата – нещо, което не бива да правим, за да се предпазим.
„Почистването на мобилния телефон е далеч по-ефективна превантивна мярка в сравнение с носенето на предпазна маска на лицето“. Това коментира пред „Prevention“ проф. Дебра Гоф от Университета в Охайо. По думите ѝ, хората използват телефоните си стотици пъти на ден и при всяко хващане са изложени на микроорганизмите, които са попаднали върху тяхната повърхност.
Колко живеят микробите по дисплея на мобилния телефон?
Още преди появата на COVID-19, редица проучвания доказват, че дисплеите на електронните устройства, най-вече мобилните телефони, са много по-мръсни в сравнение със седалката на тоалетната чиния. Така например данните от изследване от 2017 г., публикувано в списание „Germs“, сочи, че телефоните на тийнейджърите в САЩ са „развъдник“ за бактерии.
И докато едни микроби се задържат за малко, други могат да останат доста по-дълго на мобилния и чрез него да се заразите и да започнете да боледувате. Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ, ако човек не почиства редовно дисплея на мобилния си телефон, норовирусът може да остане по него до няколко седмици. Той е най-честата причина за гастроентерит или стомашно-чревни инфекции.
По данни на проучване от 2017 г., резултатите от което са качени в „The Journal of Hospital Infection“, вирусите, причиняващи грип, могат да „живеят“ на повърхността на джиесема до две седмици. Някои дори остават там до 7 седмици, ако хигиената на собственика на устройството е слаба. Дори на един памучен тампон, който има пореста структура, бактериите могат да живеят около седмица.
Тъй като настоящият щам на коронавирус все още се изследва, не е ясно колко дълго може да се задържат характерните за него вирусни частици, които са с ресни, наподобяващи кралска корона. Някои лекари предполагат, че става дума за няколко дни. Ето защо дезинфекцията на дисплеите на джиесемите, клавиатурите на компютрите и въобще повърхностите, които пипаме най-много през деня, трябва добре да се почистват. По този начин рискът да попадне вирусът върху ръцете, а оттам в носа и устата, е по-малък.
Как да почиствате и дезинфекцирате мобилния си телефон правилно?
Най-често срещаните дезинфектанти, които се изчерпаха много бързо от някои магазини, са най-ефективни за почистване на ръцете, но могат да съсипят дисплея на мобилния, ако той няма протектор.
По данни на Apple, много препарати, създадени за дезинфекция, както и някои продукти, които имат абразивна структура, ще създадат проблем с разпознаването на пръстовите отпечатъци от страна на дисплея на електронните устройства.
Ето какво да следвате, за да се предпазите от вирусите и същевременно да не развалите мобилния си телефон:
1. Дезинфекцирайте, когато не зареждате мобилния
Преди да направите каквото и да е почистване, изключете телефона от зарядното си. Така, дори и да попадне влага в мобилния, ще предотвратите токов удар и евентуално по-сериозна щета на устройството.
2. Изберете микрофибърни кърпи
Има какви ли не мокри кърпи на пазара, които са антибактериални и с тях може да премахнете натрупаното замърсяване от дисплея, но някои от тях не са подходящи за него. Тези с по-фина текстура и могат „да поемат“ в себе си повече микроскопични бактерии, отбелязва проф. Гоф. Тя изтъква, че алкохолът и другите съставки в почистващото средство не могат да ги убият всичките, но поне ще направят мобилния, който държите в ръцете си, по-чист.
Има и вариант да ползвате микрофибърна кърпа, напоена с дезинфектант или препарат, предназначен за екрана на телевизори, компютри или по-малки електронни устройства. След това ползвайте суха кърпа, като после не забравяйте да изперете микрофибърната кърпа и да измиете хубаво ръцете си.
3. Почистване с алкохол
Ако мобилният ви телефон е доста мръсен или нямате на разположение специални кърпи от микрофибър, можете да го дезинфекцирате, като си направите специален разтвор. Трябват ви 60% вода и 40% алкохол. Напоете памучна или по-дебела хартиена салфетка с него и почистете добре повърхността на телефона. Внимавайте да не го намокрите. Веднага след това минете със суха кърпа.
Не пръскайте дисплея директно с алкохолния разтвор. Според проф. Гоф, сместа от вода и антибактериален сапун също върши работа, само внимавайте да не почиствате дисплея с твърде мокра кърпа, за да не го повредите.
4. Не използвайте абразивни средства
Ако нямате протектор върху дисплея, внимавайте с какво го почиствате. Четете за по-тежки съставки, които могат да развалят дисплея. Ако използвате по-абразивни средства или гъбички с груба повърхност, ще го надраскате много лесно. В никакъв случай не ползвайте препарата за почистване на прозорци, който ви е отличен помощник в домакинската работа. За да предотвратите всякакво нараняване на дисплея, купете си специални кърпички за електронни устройства.
5. Почиствайте мобилния на всеки час
Според много проучвания, трайността на дезинфектанта, който слагаме на ръцете си и с който почистваме бактериите от някои повърхности, трае само 2 минути. Представете си тогава какъв е ефектът от мокрите кърпички против бактерии?
Ако не работите вкъщи, а в офиса, където оставяте телефона си на най-различни места, дезинфекцирането му трябва да става поне на всеки час, за да сте сигурни, че по него няма от вредните микроби.
6. Не носете телефона в тоалетната, не го изваждайте на обществени места
Някои хора имат навика да ходят с телефона навсякъде, дори в тоалетната. Понякога дори се затварят в това помещение, за да говорят на спокойствие, но не предполагат колко лесно вирусите полепват по него. Дори и да оставите телефона настрани, върху повърхността на поставката за тоалетната хартия, вие го излагате на замърсяване. След това го хващате с ръка, допирате дисплея му до лицето си и оттам пренасяте мръсотията в кожата.
Поддържайте телефона си чист и променете някои вредни навици като ходене до тоалетна с него или изваждането му на обществени места – в препълнения градски транспорт, в магазина или по време на концерт, където има голямо струпване от хора.
Добави Коментар