Депутат предлага: Термокамери на входовете на парламента, за да няма коронавирусна ваканция
Държавата забрани културно-масовите мероприятия заради вече официално регистрирания коронавирус в България. Какво се случва обаче с работата на институции като Народното събрание, където 240 депутати седят един до друг, подобно на хората в кината и театрите?
Миналата седмица, още преди откриването на коронавируса у нас, на Председателски съвет на парламента е било обсъдено да се спрат т. нар. посетителски групи. Става въпрос обикновено за ученици, студенти или избиратели, които преподаватели и депутати организират за групови посещения на Народното събрание. Съпредседателите на парламентарната група на „Обединени патриоти“ (ОП) Искрен Веселинов и Валентин Касабов потвърдиха тази информация.
Според Касабов обаче при новата ситуация с открития коронавирус у нас тази ограничителна мярка вече не е достатъчна.
„Така, както вървят нещата, има опасност най-важната институция в България – парламентът, да спре. Това означава хаос и блокиране на държавата“, каза пред „Флагман“ той.
Според Валентин Касабов е удачно използването на термокамери. Подобна мярка за училищата поискали и настоятелства в Бургас и Варна.
„Чисто превантивно предлагам да се сложат термокамери на входовете на парламента. Така все пак ще се намали опасността от коронавируса“, смята Касабов.
Цената на една термокамера в Европейския съюз била около 25 000 евро. Имало обаче и качествени китайски варианти за около 4500 евро. Срокът на доставката бил около 30 дни.
Според Валентин Касабов термокамерите и защитните облекла поне временно следва да се освободят от ДДС, който е 20% и повишава сериозно цената. Така ще се облекчат училищата и спомоществователите, които искат да закупят устройствата за предпазване от короновируса, категоричен е депутатът от ОП и зам.-председател на партия НФСБ.
Касабов уточни, че не е съгласувал идеите си и не ги е обсъждал нито в рамките на партията си, нито в парламентарната група.
Той обаче смята, че термокамерите са удачна мярка - „за да може Народното събрание да продължи да работи, защото, както върви, ще спрем“.
Според депутата от ОП, никой не може да каже колко би се проточила една принудителна парламентарна ваканция. Имало опасност тя да е дори няколко месеца, ако коронавирусът продължи да се разпространява.
Касабов смята, че следва временно да се ограничат и други посещения на парламента по отношение на външни лица.
Предстои приемането на много важни закони и не може да се допусне Народното събрание да не работи. Един от тези законопроекти е свързан със създаването на единен център за борба с тероризма, категоричен е депутатът от ОП.