Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Празникът на жената е тръгнал от българка

Ключови думи: 8 март, светът празнува, ден на жената, ана маймункова, москва, българка

Има много версии за това как се поставя началото на празника 8 март. Някои от тях: Календарната дата се свързва и с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Жените от шивашките и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниски те заплати. Те са разпръснати от полицията. Две години по-късно, на същия месец, жените основават своя първи работнически синдикат, пише istoricheskidnevnik.eu.

След Октомврийската революция в Русия, от името на българските участнички във Втората международна конференция на жените-комунистки през 1920 г. в Москва, Ана Маймункова препоръчва Осми март за Международен ден на жената. През 1965 г. 8 март е обявен официално като неработен ден и празник на жената в СССР. И днес денят е неработен в Русия и други страни от бившия Съветски съюз – Беларус, Молдова, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Украйна, както и в Северна Македония и Монголия. 8 март е неработен ден в Ангола, Буркина Фасо, Камбоджа, Гвинея Бисау, Русия, Конго, Китай, Лаос, Македония, Монголия, Северна Корея, Непал и Уганда. На Запад Международния ден на жената се отбелязва през 1910-те и 1920-те, но постепенно замира. Той се подновява със зараждащия се феминизъм през 1960-те и то се отбелязва повече информативно.

В България 8 март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., а през 1915 г- е първото публично честване. В Царство България Денят на майката се е отбелязвал на Благовещение (25 март) - християнският празник на майката и жената. Като ежегоден празник 8 март започва да се празнува след преврата на 9 септември 1944 г. През 1977 г. Общото събрание на ООН приема 8 март да бъде признат за Международен ден за правата на жените и за мир.

На 8 март 1895 г проститутките от Чикаго излезли на протест с искане да бъдат изплатени заплатите на... моряците. Причината била, че моряците били натрупали много дългове в публичните домове. Същата демонстрация се повторила на следващата година в Ню Йорк и други градове. През 1896 г. в Париж се състоял марш на девиците с леко поведение, които също претендирали за повече права. Известни са и женските "Парад на гордостта", провеждани в края на 19 и началото на 20 век в САЩ и Западна Европа. По-късно тези демонстрации били наречени "Паради на сексмалцинството". Колоната винаги се водела от самотните майки, а в края били жриците на любовта. Дамите не искали да бъдат третирани единствено като кукли за секс, претендирали за права, включително и за право на еднополова любов.

 

В следващите години следват други протести, най-известният от които е през 1908 г., когато жените организират шествие през Ню Йорк с искания за по-кратък работен ден, по-добро заплащане и право да гласуват.

За първи път Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. Празникът е започнал само като политическо събитие на социалистите, но постепенно става част от културата на много страни, особено в бившите социалистически страни. В някои страни денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях. По времето на социализма у нас той беше иронично наричан "Ден на колежката".

 

Август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: "Всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува Деня на работничките и на международната им солидарност, с цел да се мобилизират широките женски трудови маси за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота". На следващата година, Международният ден на жената, е отбелязан от повече от един милион хора в Австрия, Дания, Германия и Швейцария, а през 1913 г. във Франция и Русия.

 

 

3
Коментара по темата
3.
ХХ
09.03.2020 00:14:20
Ей, забравихте да честитите празника на ХХристинка. Снощи е стояла сама до гарата.
2.
Честито!
08.03.2020 22:42:40
8 март е празник на всички курви!
1.
До Флагман
08.03.2020 17:54:25
Честит празник Уважаеми Дами от Флагман !
Може ли да освежите паметта на някой вживяващи се като историци "Бургаски демократи" , като разкажете по-подробно за живота на Ана Маймункова ?
  Добави Коментар
Почина култов музикант Той бе част от легендарна рок група Тази тайна съставка ви спасява косата Розмаринова вода е естествено решение за здрава и гъста коса
Опасен ли е новият китайски вирус Властите потвърдиха увеличение на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) – вирус, наподобяващ грип, особено разпространен сред деца Масови сигнали за бомби в училища в страната... Какво се случва в България?
Грип мъчи България Много области обявиха грипна епидемия Очаква се Народното събрание най-после да... Състави комисиите си
Володимир Зеленски с тежко изказване Намеси 200 000 европейски войници Защо в Хърватия обявиха бойкот на магазините Нека да покажем на търговските вериги, но и на производителите, дистрибуторите и на политиците, че мислим сериозно и знаем как да се организираме и покажем, че и от нас зависи намаляването на техните печалби, реализирани на гърба и джоба на потребителите, пише в призива 
Днес имен ден празнуват... Могат да почерпят всички казващи се Анастас бТВ го оставиха без пари Това не е първият случай, в който Кадиев отправя критики към шоуто, като само преди дни намекна, че предаването трябва да бъде свалено от ефир
Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци Те са били скити в румънски камион, влизащ у нас от Турция Братът на издирваната от ФБР Ружа Игнатова с тежки думи Ето какво сподели