Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Празникът на жената е тръгнал от българка

Ключови думи: 8 март, светът празнува, ден на жената, ана маймункова, москва, българка

Има много версии за това как се поставя началото на празника 8 март. Някои от тях: Календарната дата се свързва и с първата масова проява на жени работнички, състояла се на 8 март 1857 г. в Ню Йорк. Жените от шивашките и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниски те заплати. Те са разпръснати от полицията. Две години по-късно, на същия месец, жените основават своя първи работнически синдикат, пише istoricheskidnevnik.eu.

След Октомврийската революция в Русия, от името на българските участнички във Втората международна конференция на жените-комунистки през 1920 г. в Москва, Ана Маймункова препоръчва Осми март за Международен ден на жената. През 1965 г. 8 март е обявен официално като неработен ден и празник на жената в СССР. И днес денят е неработен в Русия и други страни от бившия Съветски съюз – Беларус, Молдова, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Украйна, както и в Северна Македония и Монголия. 8 март е неработен ден в Ангола, Буркина Фасо, Камбоджа, Гвинея Бисау, Русия, Конго, Китай, Лаос, Македония, Монголия, Северна Корея, Непал и Уганда. На Запад Международния ден на жената се отбелязва през 1910-те и 1920-те, но постепенно замира. Той се подновява със зараждащия се феминизъм през 1960-те и то се отбелязва повече информативно.

В България 8 март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., а през 1915 г- е първото публично честване. В Царство България Денят на майката се е отбелязвал на Благовещение (25 март) - християнският празник на майката и жената. Като ежегоден празник 8 март започва да се празнува след преврата на 9 септември 1944 г. През 1977 г. Общото събрание на ООН приема 8 март да бъде признат за Международен ден за правата на жените и за мир.

На 8 март 1895 г проститутките от Чикаго излезли на протест с искане да бъдат изплатени заплатите на... моряците. Причината била, че моряците били натрупали много дългове в публичните домове. Същата демонстрация се повторила на следващата година в Ню Йорк и други градове. През 1896 г. в Париж се състоял марш на девиците с леко поведение, които също претендирали за повече права. Известни са и женските "Парад на гордостта", провеждани в края на 19 и началото на 20 век в САЩ и Западна Европа. По-късно тези демонстрации били наречени "Паради на сексмалцинството". Колоната винаги се водела от самотните майки, а в края били жриците на любовта. Дамите не искали да бъдат третирани единствено като кукли за секс, претендирали за права, включително и за право на еднополова любов.

 

В следващите години следват други протести, най-известният от които е през 1908 г., когато жените организират шествие през Ню Йорк с искания за по-кратък работен ден, по-добро заплащане и право да гласуват.

За първи път Ден на жената е отбелязан на 23 февруари 1909 г. в САЩ по инициатива на Американската социалистическа партия. Празникът е започнал само като политическо събитие на социалистите, но постепенно става част от културата на много страни, особено в бившите социалистически страни. В някои страни денят губи политическата си окраска и става просто повод за мъжете да изразят своята симпатия и внимание към жените около тях. По времето на социализма у нас той беше иронично наричан "Ден на колежката".

 

Август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: "Всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува Деня на работничките и на международната им солидарност, с цел да се мобилизират широките женски трудови маси за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота". На следващата година, Международният ден на жената, е отбелязан от повече от един милион хора в Австрия, Дания, Германия и Швейцария, а през 1913 г. във Франция и Русия.

 

 

3
Коментара по темата
3.
ХХ
09.03.2020 00:14:20
Ей, забравихте да честитите празника на ХХристинка. Снощи е стояла сама до гарата.
2.
Честито!
08.03.2020 22:42:40
8 март е празник на всички курви!
1.
До Флагман
08.03.2020 17:54:25
Честит празник Уважаеми Дами от Флагман !
Може ли да освежите паметта на някой вживяващи се като историци "Бургаски демократи" , като разкажете по-подробно за живота на Ана Маймункова ?
  Добави Коментар
„Хлебарка“ налази ефира на БНТ и дори изпълзя на трето място в „Ново 10+2“ Песента на Диди и Мони от бургаския дует „Парадокс“ дебютира в класацията и едва не я оглави Не му върви срещу Джокович, защото... Изпълнява бекхенд с една ръка
Това са истинските причини жените да привличат емоционално недостъпни мъже Те се влюбват в партньори, които изглеждат чаровни, загадъчни и привлекателни, но с времето се оказва, че тези мъже не могат да предложат дълбока емоционална свързаност Вече не купувам хляб, от 2 кг брашно правя 45 броя от тези памук питки Лесни са, практични и толкова вкусни, че ще се чудите защо изобщо сте купили хляб
Макрон с призив към Нетаняху Френският президент иска спиране на огъня в Газа Ужасна вест от Мианмар Бременна жена издъхна след земетресението
Шокиращ финал Сбогуваме се с хитовия сериал "Златно момче" Кола се запали в движение в голям роден град За щастие няма пострадали
Най-злобните зодии Те могат за нула време да превърнат живота ви в истински ад Малък самолет падна върху къща Пожарна и полиция евакуираха района 
Подробности за важната дискусия с министър Боршош в Бургас Ето какво се случи на разговор за туризма Отиде си голямо име в киното Почина Денис Арнт