Кв."Панорама", Музей на съвременното изкуство, "БургасЛенд" и още от концепцията на новия главен архитект
Знаете ли къде ще се намира кв.“Панорама“ и може ли в „Кумлука“ да се отвори към морето като модерна зона с крайбрежен булевард?
Отговорите на тези въпроси ще намерите в концепцията на новия главен архитект на Бургас Емил Бурулянов, който спечели публичния конкурс и до две седмици се очаква да встъпи в длъжност.
Стратегическият документ носи името „Посока Бургас 2020+20“. Авторът на труда в 44 страници е застъпил визията си за развитието на морската община.
За едни най-младият главен архитект в новата история на Бургас е мечтател, за други визионер, а за трети – прагматик, който вярва в бъдещето на града.
„Акцент в концепцията са младите, умни, образовани и мобилни хора, които заслужават да живеят в благоприятна градска среда, да развиват своите идеи, проекти и мечти“, пише Емил Бурулянов и допълва, че главният архитект трябва да е централна фигура за развитието на града.
„Посока Бургас” на новия главен арх. Емил Бурулянов: Повече фестивали за развитие на града
Арх.Емил Бурулянов отчита грешките, които са допуснати през втората половина на миналия век, когато най-атрактивните територии, контакти с морето, се заемат от производствени и промишлени бази.
Заради това той застъпва идеята да се освободи морския фронт от индустрията, която да отиде в периферията на града, а на нейно място да се появи зелена система и жилищна алтернатива на централните градски части с контролирано строителство.
Емил Бурулянов спечели конкурса за главен архитект на Община Бургас
Новият главен архитект на Бургас застава зад предложението за обособяването на втори градски площад до сградата на Пристанище Бургас. Работата по този проект е сред основните цели на кмета Димитър Николов през настоящия мандат.
Той е категоричен, че урбанизираната градска територия е почти изчерпана от възможности за строителство и е необходимо разширение с нови жилищни територии. Такива са зона „Д“, зона „Б“на ж.к.“Меден рудник“, разширението на кв.Крайморие, кв.Сарафово, както и селата Маринка и Димчево. Сериозен потенциал имат кв.Банево и Ветрен, пише архитектът в концепцията си.
Арх.Емил Бурулянов смята, че е необходимо изграждането на второ платно на ул.“Одрин“, както и алтернативен подход към ж.к.“Меден рудник“, който да бъде естествено продължение на бул.“Ал.Г.Коджакафалията“ и да се слее с главния път за Созопол.
Само във Флагман.бг: Ето кои са кандидатите за нов главен архитект на Бургас
В концепцията си той предлага да продължи политиката на общината за реконструиране и павиране на улиците в ж.к.“Възраждане“. 43 улици и 5 междублокови пространства в комплекса се нуждаят от ремонт, маркира арх.Емил Бурулянов.
Той е застъпил и разширението на индустриалните зони. На първо място е реализирането на втората фаза на Логистичния парк в ПЗ „Юг“, край главния път за Созопол, зоната в Равнец, както и обособяването на територията около Общинския разсадник, 9-ти километър.
Емил Бурулянов предлага да се подготви процедура за публично-частно партньорство за изграждането на парк „БургасЛенд“. Припомняме, че подобна идея съществуваше преди 7 години, дори Общината намери инвеститор – руската „Мостовик“. Преди да започне реализацията обаче компанията затъна в дългове, шефовете й бяха арестувани и впоследствие фалира.
Бургаският архитект Емил Бурулянов с високо отличие за иновативни градски проекти
„Парк Езеро ще се развива все повече в следващите години. Защо да не изградим там Музей на Съвременното изкуство“, пише Бурулянов. Предложението му е там да има и зона за голф, която да се използва за обучителен център на деца.
В стратегическия си документ той застъпва и развитието на морските квартали Крайморие и Сарафово. Бурулянов предлага да се обособят арт пространства около пристанищните зони, които да се превърнат в своеобразен център.
Млад бургазлия спечели най-авторитетната архитектурна награда у нас
За бургаския плаж, новият главен архитект смята, че може да се обособи зона за водни атракционни – пързалка или мини аквапарк. Подходящо място би било местността Атанасовска коса, маркира той.
Относно спортните бази, арх.Бурулянов предлага реконструкция за зала „Младост“, където да бъдат насочени спортовете, за които не се намери място в „Арена Бургас“. Той е категорично за запазването на комплекса, а не неговото разрушаване, каквито слухове се чуха наскоро. Главният архитект на Бургас предлага да се обнови и тенис корта на ул.“Генерал Гурко“ и да се направи закрит тенис комплекс.
Вижте кой стои зад соларната пейка и посади соларни дървета в Бургас
Друг акцент е изграждането на градски стадион в ж.к.“Меден рудник“. Екипът на Бурулянов още преди три години спечели конкурса на Община Бургас и разработи амбициозен проект за спортното съоръжение, който е готов и одобрен от досегашния главен архитект Веселина Илиева.
Сред визионерските му предложение е и изграждането на виртуална електроцентрала върху общинските сгради. „Нужна е инвестиция от 7,8 млн.лева, която ще спестява годишно по 1,2 млн.лева от разходите за електричество“, пише той в концепцията си.
Друга интересна идея е изграждането на система от „умни“ стълбове, които да разбират кога да работят, да събират информация за въздуха и финните прахови частици.
Иновативно решения са и сензорите за паркиране в синята зона, които чрез приложение да подават актуална информация за свободните паркоместа, за да не обикалят шофьорите продължително.
А визията му за развитието на „синята икономика“ е впечатляваща – изграждането на подвижни понтонни съоръжения, плаващи офиси, които са много характерни за градове, намиращи се на море.
Визията на Емил Бурулянов е за отпушване на трафика с повече кръгови движения. Сред потенциалните кръстовища, където може да се премахне светофарната уредба за сметка на кръгово, е пробивът на бул.“Струга“ при бул.“Янко Комитов“ и ул.“Спортна“ при бул.“Тодор Александров“.
Да вдъхнеш нов живот и да го направиш забележително
Бурулянов предлага да се обсъди възможността за пробив на ул.“Фердинандова“ към ул.“Индустриална“. В момента улицата е тупик, а според главния архитект отварянето й ще доведе до вторичен ефект – популяризира на тази част на улицата като търговска локация. Като цяло той предлага преразглеждане на тупиковите улици и отварянето й към основните булеварди.
Арх.Емил Бурулянов смята, че на мястото на т.нар. „Дупка“ на площад „Тройката“ трябва да има модерен парк с минимални обслужващи функции от обществен характер, например Туристически център. Изкопната част да се превърне в подземен паркинг, а кота 0 да се озелени, да се поставят умни градски мебели, арт инсталации, скулптурни обекти и да има детски кътове. „Самият парк трябва да е разработен на нива, преминаващи плавно едно в друго, по примера на много съвременни пространства в мегаполисите“, допълва Бурулянов.
Сред интересните му предложения е пълната реконструкция на пазара „Краснодар“ – с надземна търговска част и подземен паркинг, който да поеме голям брой автомобили и реши проблема на тази част на ж.к.Възраждане.
Той предлага Магазия 7 да се реконструира приоритетно и превърне в Бургаски експо център с морска насоченост – за яхтени или корабни изложения.
Друга любопитна идея от концепцията е развитието на квартал „Панорама“ – около 7-ми километър, до бъдещата Северна дъга. Локацията се характеризира с прекрасна гледка към залива и се очертава да е изключително комуникативна. Според Бурулянов там може да се заложи на високо застрояване, тип небостъргачи с много озеленяване.
За Кумлука визията на арх.Бурулянов е за контролирано строителство, не на всяка цена високоетажно, каквато беше първоначалната идея, защото все пак става въпрос за зона с подпочвени води. По-скоро постъпателно и внимателно планирано. Предложението му е за обособяване на административни зони около старите докове и складове, големи паркинги и зелени зони, както и крайбрежен булевард. Развитието на тази част на Бургас обаче е свързано с изселването на настоящите обитатели на Кумлука, които са обсебили най-красивата част около Южния плаж на Бургас.
Арх.Емил Бурулянов дава заявка за внимателно разглеждане на всеки един от бъдещите проекти за жилищни и административни сгради в Бургас. Той смята, че трябва да се приложи интегриран подход, сградите да бъдат съобразени с градската среда, ако са със стъклени фасади да са с модерна разчупена визия, а цветовата гама да се определя за всеки район от главния художник на Бургас.
предния зле, този зле, следващия зле
дайте кой е добре ? баси народопсихологията
като извадиш няколко точки от 50 страници в 1 е друг въпрос какво ще се разбере
паркинги, висши училища, високотехнологична индустрия и здрави пътища, нулева корупция - има ли ги за няколко месеца ще се усети веднага резултат !
Дава идеи за арт инсталации, шрифта на табелите, зони за голф, умни стълбове за качеството на въздуха. Тези неща се правят, когато всичко останало е наред.
Публично-частно партньорство за Дисниленд - знае ли общината колко терена загуби заради такива партньорства и как да подходи.
Повече кръгови - знае ли как се шофира в Бургас и че тук сме селяни и кръговите не са за нас (създават предпоставки за ПТП-та) , светофарите са по-сигурни.
Дупката на Тройката - знае ли, че имотите там са частни и повечето са изкупени от едно лице.
Подкрепя идеята за градинка вместо пристанище - защо ни е индустрия, по-добре градинки.
А иначе имам въпрос към самата община- след като всичко говорим за презастрояване и липса на всякаква инфраструктура, защо продължавате да продавате всеки празен ъгъл из комплексите, който да бъде застроен с поредната нова кооперация, така че да не може да се диша вече? Значи очевидно не ви е грижа за града, а само някой да лапне парата. Соларни пейки, крайбрежни алеи в Комлука......може, но първо оправете настоящите проблеми, кръстовища, парко места и междублокови пространства.
Емил, е изключително стойностно момче със ценностна система !!!
Емо успех !!!
ЧЕСТИТО ЕМО !!!
ТИ СИ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ИНТЕЛИГЕНТНО И УМНО МОМЧЕ !!!
ЖЕЛАЕМ ТИ УСПЕХ !!!!
БУРГАС ЩЕ ИМА НОВА ВИЗИЯ !!