Депутати от БСП роптаят срещу новоразкрития медицински факултет в Бургас – будел недоумение
Асоциации алармират за остър дефицит на лекари в определени региони у нас и недоумяват, че е разкрит медицински факултет в Бургас. Това твърдят депутати от БСП, които са отправили питане към здравния министър Кирил Ананиев по темата.
Народните представители доц. д-р Георги Йорданов, д-р Илиян Тимчев и д-р Иван Ибришимов се интересуват каква е кадровата политика в сферата на здравеопазването.
Те пишат на министъра по реда на парламентарния контрол: „В последно време бяхме запознати със становищата на професионални съсловни организации на работещите в сферата на здравеопазването, касаещи кадровата политика. Оказа се, че въпреки увеличения брой на лекари и на лекари по дентална медицина значителни територии от страната изпитват остър дефицит на медицински специалисти, както и на специалисти в отделните медицински специалности. Недоумение в тях буди и фактът, че бе разкрит седми медицински факултет за страната в Бургас. Предложенията на нашите колеги са за ограничаване на приема на студенти по специалностите „лекар“ и „лекар по дентална медицина“.
Нашето питане към Вас е: Каква е стратегията на Министерство на здравеопазването за осигуряване на необходимите кадри – лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти и различните професионалисти по здравни грижи, обезпечаващи нормалното функциониране на здравната система, съгласно изискванията на Националната здравна карта? Планират ли се нови мерки за осигуряване на необходимия брой специалисти в т.нар. „непривлекателни“ медицински специалности?“
Очакваната дата за отговор на Кирил Ананиев е този петък – 6 март, става ясно от сайта на парламента.
„Флагман“ потърси за коментар единия от вносителите на питането – депутата от Пловдив-град Георги Йорданов.
Той обясни, че получил сигнал от две асоциации. Едната била по дентална помощ, а за другата не успя да се сети.
„Те считат, че броят на лекарите по дентална медицина в България е увеличен. Наистина, направихме справка и се оказа, че България никога не е имала толкова много лекари и лекари по дентална медицина. Лекарите са около 32 хиляди, а лекарите по дентална медицина – около 11 хиляди“, обясни д-р Йорданов.
Според него, макар че произвеждаме много медицински специалисти, в големи области на България с демографски проблеми доктори липсват, понеже тези райони не са привлекателни като условия за труд.
„В същото време в големите градове – София, Пловдив, Варна, Бургас, се установява едно натрупване на лекари, което влошава както отношенията между самите лекари, така и отношенията лекар – пациент, защото се касае за една неистова битка за привличане на пациенти“, коментира депутатът Йорданов.
Освен това, макар че сме имали повече лекари и стоматолози, се оказало, че липсват тесни специалисти.
„А по изискване на здравната каса, за да лекуваш по определено заболяване, трябва да си тесен специалист. Не е достатъчно само да бъдеш лекар. Трябва да бъдеш лекар – гастроентеролог, кардиолог, хирург и т.н. И има редица непривлекателни специалности – анестезиология, обща патология, педиатрия, в които колегите медици не искат да работят. Както и в стоматологията. Затова тези асоциации предлагат да се преразгледа т. нар. държавна поръчка за обучение в държавните ВУЗ-ове, където реално е безплатно обучението. Мисля, че е около 800 лв. на година“, добави Георги Йорданов.
Въпросните асоциации считали, че ситуацията в момента нарушава нормалния достъп на пациентите до медицинска помощ в различните й аспекти.
„И тогава изведнъж се оказа, че ние имаме повече медицински кадри, а откриваме още един ВУЗ. Говореше се дълго време, че в България трябва да закрием поне един медицински университет и не е тайна, че най-често се визираше или Стара Загора, или Плевен; и изведнъж се оказа, че откриваме още един в Бургас“, чуди се депутатът от „БСП за България“.
На аргумента, че Бургас има проблем с лекарите и със здравеопазването като цяло, той отговаря: „Това, да имаш нормален брой медицински специалисти и това, да разкриеш университет или факултет за обучение – няма нищо общо. Мотивите за разкриване на този факултет или висшо медицинско училище – както искате го кажете – са, че нямало достатъчно кадри в Бургас и специалисти и те щели да ги компенсират по този начин, което въобще не е вярно.“
Георги Йорданов смята, че младите бургазлии могат да учат другаде и след това да се завърнат в родния си град, ако желаят.
„Те и досега можеха да се обучават и в Пловдив, и във Варна, и в София или в Молдавия, или в Одеса, или където искате. Въпросът е тогава те да имат мотивацията да дойдат да работят в Бургас и областта. А те нямат тази мотивация. Какво от това, че един студент ще завърши в Бургас медицина? Че той утре ще отиде в Швейцария, примерно, или Германия, или Великобритания... Т.е. аз не приемам този мотив“, категоричен е депутатът от БСП.
Той има и още аргументи против факултета в морския град: „Въпросът е и за качеството на обучение на тези студенти, защото Бургас няма традиция в обучение на висши кадри – медици. А чувам, че това е първият етап, по примера на другите висши медицински училища. Вторият етап ще бъде разкриване на факултет по дентална медицина, фармация и т.н. Това носи един престиж на града. Голямата икономическа изгода в случая е привличането на студенти – чужденци, които заплащат около 8000 евро на година за обучението си и те носят приходи. Въпросът обаче е, че тези студенти отиват там, където най-лесно могат да учат. Т.е. реално погледнато, да получат дипломите по медицина или дентална медицина или фармация с минимални усилия и ако могат (не е хубаво, ама) да си купят дипломата...“
Депутатът заключи: „Така че в този аспект на нещата ние поискахме едно становище от министъра, защото той твърди, че когато са дали разрешение от Министерския съвет за разкриване на факултета по медицина, него не са го питали. Защото наистина в момента ние като бройка нямаме недостиг от магистри по медицина и стоматология по простата причина, че вече другите страни искат подготвени специалисти, т.е. лекари със специалност. Т.е. тези деца, които завършват сега, им предстои още 7-8 години, в които трябва да вземат специалност и тогава да отидат. За да я вземат тази специалност, те трябва да работят с лечебни заведения, за да има с какво да живеят. Това е големият проблем тука. Така че с този факултет в Бургас увеличаваме безработицата, доколкото може да я има, сред младите лекари.“
Припомняме, че Народното събрание разкри медицинския факултет към Университета „Асен Златаров“ в Бургас на 10 май 2019 г. Решението бе прието почти единодушно – 91 гласа „за“ срещу 1 „въздържал се“, който според справката е бил от „Обединени патриоти“.
Представители на БСП в пленарната зала пък е нямало. Причината – тогава все още продължаваше няколкомесечният парламентарен бойкот на соцдепутатите.