Боян Найденов и Цветомир Найденов за нелоялната конкуренция
Какви удари под кръста си правят съперниците в хазартния сектор в България? Вижте какво научихме от Боян и Цветомир Найденови – Цеките, собственици на най-голямата онлайн платформа за залози ефбет.
Какво се има предвид под „нелоялна конкуренция“ в хазарта
Братята Цветомир и Боян Найденови са сред първите действащи лица на българския хазартен пазар. Те работят в сферата от 1990 г., когато помагат на баща си Стефан Найденов за създаването на първата частна компания за залози „Еврофутбол“. В последствие като съдружник в дружеството се включва и Васил Божков, който взима мажоритарния дял. Дълго време „Еврофутбол“ няма друга конкуренция освен държавното Tото 1. Частният оператор създава стотици пунктове в цяла България и надминава многократно тотото по печалба.
През 2006 г. Цеките създават и първата частна платформа за онлайн хазарт. Наричат я Балканбет, а от 2011 г. я преименуват на ефбет. В началото интересът е слаб, тъй като този тип залагания не са много познати на родния потребител. С масовото навлизане на интернет в ежедневието обаче популярността на онлайн бетинга расте, а с бума на смартфоните той става напълно достъпен навсякъде и по всяко време. Възможностите на онлайн хазарта довеждат у нас доста чуждестранни фирми и пазарът става все по-разнообразен.
Единственият контролен орган на сектора е Държавната комисия по хазарта (ДКХ). Тя издава лицензите, тя контролира дейността на операторите, тя проверява финансовите им дела. Дори НАП няма достъп до данъчните декларации на хазартните компании. ДКХ инспектира декларациите, а НАП вижда само внесените данъци. Тази структура обаче създава условия за лобизъм и за злоупотреби в сектора. Има ли такива?
Вреди ли нелоялната конкуренция на българските оператори
Доскоро не се даваше гласност на търканията между играчите в сферата. През декември 2019 г. обаче Боян Найденов и Цветомир Найденов открито се противопоставиха на своя дългогодишен съдружник Васил Божков, подавайки срещу него сигнали в прокуратурата. За укриване на данъци, рекет и заплахи за убийство.
От разказа на Цеките става ясно, че всъщност макар в началото Божков да не е проявил интерес към онлайн залозите, след като видял, че проектът ефбет започва да печели много, той започнал всячески да се опитва да се включи в дружеството. Още през 2016 г. той използва връзките си в ДКХ, за да забави издаването на лиценз на efbet с 16 месеца при законов срок от два. Целта на забавянето е да принуди собствениците на ефбет да му дадат 60% от фирмата. Намесата му в казуса е потвърдена неофициално от член на комисията в частен разговор с Найденови.
Братята твърдят, че това е редовна практика, за да се отсява конкуренцията: бавят се лицензи както на български, така и на чуждестранни компании. Имало е случаи след една година чакане някой от операторите да оттегли кандидатурата си.
През 2019 г. обаче чашата прелива, когато Божков отново иска Найденови да го включат в ефбет с мажоритарен дял или при отказ от тяхна страна, да му плащат по 10 млн. лева годишно. Ако откажат и това, ги заплашва, че ще ги „ликвидира като Манол Велев“. Боян Найденов и Цветомир Найденов подават сигнали в прокуратурата за тези заплахи. Подават и още един сигнал – за укриване на данъци от Васил Божков. Оказва се, че неговите фирми за лотарийни игри внасяли едва около 7% данък, като по закон са предвидени 15%. ДКХ прави проверка и с изненада открива „грешката“ си.
Цеките са убедени, че подобни практики не само уронват авторитета на България като конкурентна среда за бизнес, но и пречат на развитието на компаниите, които стриктно спазват заложените в закона правила.