Министър Банов и кметът Николов открито пред журналисти по казуса "Хеликон" в Бургас
Днес министърът на културата Боил Банов пристигна в Бургас, за да каже има ли място за недоволство у хората, четящи книги, които стягат протест за 17,30 часа пред култовата за интелигенцията книжарница "Хеликон" на пл."Тройката". В карето зад нея предстои реализиране на съвременен ансамбъл от сгради. Самата книжарница и прилепената за нея дюнерджийница са в сграда-бивш хамбар на фамилия Хаджипетрови и не е в списъка на Общината със сгради паметници на културата. Кметът на Бургас Димитър Николов застана до министъра и двамата проведоха открит разговор с журналистите, голяма част от които тази вечер се стягат да протестират.
Журналист: Имате ли в Министерството на културата документ с искане за тези сгради (същите, които са в карето, което ви показваме на фотоси, б.р.) да се превърнат в паметник на културата?
Банов: Не, до момента в община Бургас не е входирано никакво искане, нито питане, нито хипотеза за проект, строителство, надграждане, събаряне, укрепване.
Журналист: Част от имотите бе съборена миналата година. Извършена ли е проверка и съответно какво е установила тя. Има ли нарушения?
Банов: Комисията, (която той праща утре тук, б.р.) идва утре и ще обследва всичко. Деликантният момент е, че там има сгради, които са паметници, има и такива, които не са.
Николов: Има сгради, които и в момента не са паметник на културата, включително, както казах вчера и в началото а нашата пресконференция – емблематичната сграда, където се помещава „Хеликон“. Тя също до момента, до изявлението на министъра на културата, в настоящия момент, не е паметник на културата. Чухте подробно изказването на министъра какво следва оттук нататък.
Банов: Но е охранителна зона и тази сграда също попада вътре. Всякакви действия трябва да се съгласуват с министерството. Трябва да се види дали има характеристики на паметник на културата или не. То е охранителна зона и към този момент всичко, което се прави вътре, подлежи на съгласувание с Министерството на културата. Огромната част от сградите в България, които са паметници на културата, са декларирани по време на социализма.
Николов: През 1989г. местната власт решава този мини квартал да се събори и да се изгради Окръжен народен съвет. С това решение се издига и етажността на бъдещата постройка на Окръжния народен съвет. Тогава в този квартал двете сгради – Маринковският хан (дългата едноетажна постройка откъм ул.Сердика, б.р.) и административната сграда (двуетажната откъм пл.Тройката б.р.), се описват като паметници на културата. Всичко останало не е описано като паметник на културата. Идва демокрацията, започва реституцията и... вие всички сте свидетели на процеса на възстановяване на имотите на бившите собственици от голямата бургаска фамилия Хаджипетрови, те оперират с тях като частна собственост.
- Какви са вариантите след като се установи дали тази сграда, където е книжарница "Хеликон" е паметник на културата или не? Колко време ще отнеме на комисията да излезе със становище?
Банов: Обследването е сериозно, но в случая ще бъде сравнително експедитивно. Трябва да приключи в рамките на месец, защото те идват, събират първоначални данни, след това събират всичко в архива и анализират, правят експеритизи, идват на втори оглед и т.н. Има си законова процедура, която се надявам в рамките на месец да приключи. А ако сградите вече си влизат от режима на всички сгради, включително и тези, дето са само декларирани. По Закона за културното наследство се процедира после. Особено както тук с "Хеликон"-а върви към Ансамбъл, защото са няколко сгради. В Закона всичко е описано, така че оттук насетне основна грижа на държавата, на общината е съвместна грижа за запазване и съхраняване.
Журналист: Това означава ли, че книжарница „Хеликон“ остава в тази сграда, докато приключи обследването?
Николов: Нямаме отношение за това какво се случва вътре в самата сграда, имаме отношение към статута на сградата и бъдещите документални движения.
Банов: За книжарницата мога да кажа само хубави неща. За мен това, че я има е само радост.
Журналист: Хората се притесняват от строежа на нови сгради в района...
Банов: Министерството на културата е консервативно, а аз като министър, съм особено консервативен по отношение на опазване на културното наследство. Това означава, че го пазя в цялост - тоест материалът, такъв какъвто е, консервация, реставрация на наличното състояние. Не преизграждане, надстрояване, събаряне и други такива глупости.
Журналист: Хората се притесняват, че ще изникне още една висока сграда в центъра. Можем ли да кажем какво е разрешеното строителство в центъра – параметрите на общия план?
Николов: Трябва вече да видите в интернет какво е застрояването на квартала.
Банов: Но то не касае паметници на културата. Ето тук отсреща на сградата на Община Бургас (брифингът е в кметството, ред.бел.), може да има и хипотетично 20 етажа. Но когато става въпрос за паметници на културата – параметрите са съвсем други.
Николов: В случая и тази сграда (Община Бургас) е паметник на културата.
Банов: Така ли?
Николов: Да.
Журналист: Все пак, (на Тройката, бел.ред.) са съборени сгради, трябвало ли е да бъде това действие съгласувано с Министерството на култуата? Извършено ли е нарушение?
Банов: При всички случаи в момента няма нищо съгласувано с нас. Така че заедно с Института, който ще прави оценката, ще дойде и Инспекторат, въпреки че сме доста заети в момента. Ще дойдат да погледнат какво е правено в близкото време и дали е правено законосъобразно.
Николов: Всъщност цялата процедура през този месец, когато комисията ще работи тук, ще е публична и ние ще ви информираме на всяка крачка.
Банов: На мен в Бургас ми е приятно да идвам, така че...
Николов: Вие (журналистите) ще следите целият процес в хода на обследването и вземането на решения от самата комисия.
Журналист: На пръв поглед има ли надежда някои от тези сгради да бъдат обявени за паметници на културата?
-Банов: Ние ще прегледаме цялото пространство. На други места в Бургас. Законът е такъв, че дори и вие, като физически лица, или НПО-та или медии, можете да подадете сигнал към Министерството на културата за това, че дадена сграда има културно-историческа стойност. И тя ще мине по реда, ще се обследва и ако има такива качества, ще бъде направена такава.
Вижте видео:
Разговорът е предаден с незначителна редакторска намеса
... И ме изтрийте след 5 мин