Проф. Кантарджиев за китайския коронавирус: Поразява белите дробове, но маските го спират
Смъртоносният коронавирус, който отне живота на 1765 души в Китай, поразява белите дробове и води до двойна бронхопневмония. Вирусът започва да се размножава в белия дроб, пречи на неговите функции и оттам идват усложненията. Това каза в Сутрешния блок на БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни заболявания проф. Тодор Кантарджиев.
„Възрастните хора умират заради отказ на някоя от важните системи на тялото, която има някаква предварителна слабост – например болни бъбреци, дихателна недостатъчност, хронична белодробна болест или сърдечна недостатъчност. Те се изострят“, обясни той.
Той изтъкна, че са нужни по-малко от 2 часа, за да излязат резултатите от проба за коронавирус, но за да не отидат напразно усилията на специалистите от Националната референтна лаборатория, взетият от лекарите материал, трябва по най-бързият начин да бъде изпратен в София и да се съхранява при ниска температура.
За пациента от болницата в Стара Загора, който е със съмнения за коронавирус, професорът изтъкна, че ще бъде изследван и за други респираторни заболявания. От началото на епидемиологичната обстановка у нас са тествани 20 пациенти със съмнения за заболяването, добави експертът.
„Ако колегите от Стара Загора бяха взели материал, когато човекът е постъпил в болницата и го бяха изпратили в Националната референтна лаборатория, съхранен на 4 градуса, то само след броени часове щеше да е известен резултатът. Не знам по какво са изпратили пробата“, заяви проф. Кантарджиев.
„Времето от вземането на материала до изследването трябва да е кратко и той да е съхраняван на ниска температурата, защото иначе огромните ни усилия в националния център, за да имаме перфектна диагностика, отиват напразно“, подчерта шефът на Националния център по заразни и паразитни заболявания.
Той изтъкна, че маските са добра защита срещу страшния коронавирус, но е важно хубаво да прилепват по лицето.
„Трябва да се сменят на няколко часа. Колегите в болниците да са пестеливи, защото ще се появи дефицит на маски. Тя може да се заменя с трислойна марля, в която се слага и памук“, обясни професорът.
„Трябва маските добре да прилепят по носа и да е до очите, защото не са ефективни“, добави той.
„Тъй като коронавирусът е с обвивка, той се унищожава от органични разтворители, в това число от хигиенните кърпички, които са с алкохол. Спиртът може да се употребява за дезинфекционно средство. Употребата на алкохол обаче в големи количества намалява имунитета на организма. Спиртните напитки не пазят, когато се употребяват вътрешно“, подчерта проф. Кантарджиев.
„Засегнат ли се двата бели дроба, лечението е много бавно и изисква голям ресурс. Опасно е този коронавирус да не тръгне в бедни държави, които нямат лекари и не могат да се грижат добре за болните“, коментира той.
„През последната седмица имаме два пъти по-малко случаи на заразяване с грип от предишната, а предходната – три пъти – по-малко от по-предишната. Това означава, че епидемията си отива, но мерките трябва да продължават с избягване на болни, миене на ръце, носене на маски. В края на епидемията боледуват по-възрастните хора и правят усложнения“, предупреди професорът.
Той съветва хората в напреднала възраст да пият по 4 капки Витамин Д в продължение на една седмица. Това укрепва имунитета, каза още Тодор Кантарджиев.