Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гладни кълвачи изяждат пчелите в Кюстендилско

Ключови думи: Пчели, кълвачи, Кюстендил

Гладни кълвачи масово нападат пчелините в Кюстендилско, алармираха потърпевши пчелари. Те казват, че липсата на храна за птиците станала все по-честа причина да намират кошерите си празни, пише Лупа.бг.

„Тези птици пробиват кошерите и директно започват да ядат пчелите. Част от тях, които успеят да се измъкнат остават навън и просто измръзват“, гневят се кюстендилци, които вече са вдигнали ръце от напастта на птиците.

Само преди ден кълвачи оставиха без пчели три от кошерите на местен производител на мед. „Вече започнах да слагам на моя обект специални плашила, изработени от стари компактдискове. Сглобявам ги и ги завързвам в близост до кошерите. Така от вятъра те започват да шумят и да плашат нахалните кълвачи“, коментира 54-годишният Гроздан Илиев.

Сред технологиите, които ползват пчеларите са и стари капачки от буркани, пробити и завързани на въже. Те също създават силен звук от вятъра и по този начин прогонват нашествениците.

„Каквото и да си говорим, пчеларството ни е в криза. Къде заради вноса на чуждестранен мед, там и заради вредители. Счита се, че 10% смъртност през зимата е допустима, но този път тя ще е повече, къде заради изядени пчели, къде заради загинали - други.

През миналата година имаше значителна смъртност. Една от възможните причини, е че имаше късно пило, което изсмуква жизнените сили и енергията на пчелите преди настъпването на зимата, а след това появяването на ранното пило, което действа в една посока с късното пило. Това нещо при късната пролет, заедно със заболяванията допринасят за смъртността”, разказаха от сдружение „Пчела“ в Кюстендил.

През изминалата година добивът на мед от кошер е бил около 20 кг., а голяма част от пчеларите са се отказали да го продават на търговците заради ниските изкупни цени.

„През миналата година се внасяше пчелен мед от Китай и от Украйна. Това свали и без това ниските цени на едро. При цени на едро от 3 лева – 3,5 лева за килограм, търговците заместваха българския мед с евтиния китайски или украински, чиято цена бе в порядъка на евро, евро и половина. Дано и през тази година не се получи същата абсурдна ситуация“, коментираха още местни производители.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Депутатите ще обсъждат вота на недоверие (НА ЖИВО) Казусът с ДПС-ДПС е много интересен Какво ще е времето в България Затопляне в сравнение с последните дни
Сигнал до Флагман: Жена е възмутена от таксиметрова фирма Дамата твърди, че е жертва на тенденциозно отношение Почина българин, направил революция с подкастите Владимир Петков - Каладан е един от хората с най-голям принос за развитието на подкаст-сферата и интереса към този формат в България през последните години
Байдън разкритикува остро Тръмп "Не са минали и 100 управленски дни, а тази нова администрация нанесе толкова щети", каза бившият държавен глава на САЩ Дългогодишен брак се разпадна, защото жена сподели, че... Деликатна ситуация в САЩ
Иска да се пенсионира Кейт Бланшет е милионерка, желае да й остава повече свободно време От АПИ с важна информация за "Хемус" Утре за ремонт на асфалтовата настилка последователно ще се ограничи движението за всички автомобили в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на магистралата
Съседи със страхотен рекорд Партизан Белград с невероятен хеттрик, феновете на "гробарите" обичат много клуба и баскетбола Агресивен мъж счупи носа на шофьор на автобус В област Кюстендил
Разкри защо не говори на български Ситуацията с Фарниев е деликатна Разтърсващи подробности за бягството на момче от детска градина в София Малчуганът се "похвалил" на приятели какво ще стори