Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Живеете в голям град? Ще умрете млади!

Ключови думи: голям град, замърсяване, умирате млади

Изследване на учени в Швейцария показва, че жителите на големите градове имат по-кратка продължителност на живот най-вече заради замърсения въздух, пише Риа новости. Мащабно изследване на населението и условията, при които живее в 406 града в 20 държави е потвърдило, че основната опасност идва от замърсяването с тропосферен озон.

Това е токсичен за хората и животните газ. За разлика от стратосферния озон, който е на височина между 20 и 30 километра и формира важен предпазен слой от атмосферата, тропосферния е в непосредствена близост до земята. Той е мощен окислител, който участва в много химически реакции с свободните радикали на кислорода. Нивата на тропосферен озон рязко се покачват, когато замърсяващите вещества в атмосферата на големите градове, влизат в химически реакции при слънчево време.

Тропосферният озон оказва общотоксично, канцерогенно и мутагенно въздействие върху човека, казват учените от Националната академия на науките на САЩ. Той може да доведе до преждевременна смърт в райони, където нормите са превишени.

Изследователската група от Берн "Климатичните промени и здравето", оглавявана от Ана Виседо-Кабрера публикува резултати, според които има пряка връзка между смъртността и факторите от околната среда, като параметрите на времето и замърсяването на въздуха в градовете.

Анализирана е смъртта на над 45 милиона души и данните сочат, че дори минимални увеличения на концентрацията на озон от 0,01 милиграма на кубичен метър, могат да увеличат риска от преждевременна смърт с 18 процента.

Повишаване на смъртността се наблюдавала дори в зони, в които озона не е над нормите, които за ЕС са 0,12 милиграма на кубически метър, за САЩ са 0,14, а за Русия и Китай 0,16.

Това означава, според учените, че спешно трябва да се направи преоценка на приетите норми, считани за безопасни и да се въведат по-строги мерки за изхвърлянията на тези вещества в атмосферата, особено в големите градове.

Авторите отбелязват, че поради различните методи на измерване в различните държави, систематизирането на данните е много трудно и затова в изследването не са били включени градове от Южна Америка, Африка и Близкия Изток.

2
Коментара по темата
2.
2
11.02.2020 18:00:26
Загубен и прост бастунджия. Отивай в Сибир, там е най-чисто.
1.
ХХ
11.02.2020 17:32:14
открихме топлата вода, но замърсителите не можем.
пп. туй от общинското и държавно ръководство.
  Добави Коментар
Изяли сме 13 000 тона фалшиво сирене Количеството е по-голямо от произведеното през 2023 г. Трагедия във Франция Във френските Алпи
Неприятна новина за феновете на "Спайдърмен" Премиерата се отлага, но с малко... Провал за България В старт на биатлона
Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция 
Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България" Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности
Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните
Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите Води селски живот И е много щастлив