Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Живеете в голям град? Ще умрете млади!

Ключови думи: голям град, замърсяване, умирате млади

Изследване на учени в Швейцария показва, че жителите на големите градове имат по-кратка продължителност на живот най-вече заради замърсения въздух, пише Риа новости. Мащабно изследване на населението и условията, при които живее в 406 града в 20 държави е потвърдило, че основната опасност идва от замърсяването с тропосферен озон.

Това е токсичен за хората и животните газ. За разлика от стратосферния озон, който е на височина между 20 и 30 километра и формира важен предпазен слой от атмосферата, тропосферния е в непосредствена близост до земята. Той е мощен окислител, който участва в много химически реакции с свободните радикали на кислорода. Нивата на тропосферен озон рязко се покачват, когато замърсяващите вещества в атмосферата на големите градове, влизат в химически реакции при слънчево време.

Тропосферният озон оказва общотоксично, канцерогенно и мутагенно въздействие върху човека, казват учените от Националната академия на науките на САЩ. Той може да доведе до преждевременна смърт в райони, където нормите са превишени.

Изследователската група от Берн "Климатичните промени и здравето", оглавявана от Ана Виседо-Кабрера публикува резултати, според които има пряка връзка между смъртността и факторите от околната среда, като параметрите на времето и замърсяването на въздуха в градовете.

Анализирана е смъртта на над 45 милиона души и данните сочат, че дори минимални увеличения на концентрацията на озон от 0,01 милиграма на кубичен метър, могат да увеличат риска от преждевременна смърт с 18 процента.

Повишаване на смъртността се наблюдавала дори в зони, в които озона не е над нормите, които за ЕС са 0,12 милиграма на кубически метър, за САЩ са 0,14, а за Русия и Китай 0,16.

Това означава, според учените, че спешно трябва да се направи преоценка на приетите норми, считани за безопасни и да се въведат по-строги мерки за изхвърлянията на тези вещества в атмосферата, особено в големите градове.

Авторите отбелязват, че поради различните методи на измерване в различните държави, систематизирането на данните е много трудно и затова в изследването не са били включени градове от Южна Америка, Африка и Близкия Изток.

2
Коментара по темата
2.
2
11.02.2020 18:00:26
Загубен и прост бастунджия. Отивай в Сибир, там е най-чисто.
1.
ХХ
11.02.2020 17:32:14
открихме топлата вода, но замърсителите не можем.
пп. туй от общинското и държавно ръководство.
  Добави Коментар
Полицията в Бургаско закопча двама братя Апашите са на възраст 19 и 34 години Откриха мъртъв работник в Пловдивско Подозира се убийство
Две земетресения в страната Край Петрич Какво време ни очаква? Облачно почти в цялата страна
Наградиха Боряна Миткова и Златка Райкова Присъстваха куп знаменити имена от шоубизнеса Потъна в скръб Майкъл Дъглас бе добър приятел с Вал Килмър
Получи голямо признание Невяна Владинова с успехи и като съдийка Тази новина сигурно ще зарадва Тръмп 155 000 работни места повече в САЩ
Много е щастлива Лорънс с второ дете Биячът на метеоролозите ги карал да си почистят кръвта Румяна и Георги Златанови благодарят на Бог, че са живи след нападението
Бе на косъм от смъртта Скалата можеше да загине Избухна скандал с него Ван Дам е на 64, може да влезе в затвора