Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да бъдете по-жизнени през зимата? Яжте тези 4 храни!

Източник: Tialoto.bg
Ключови думи: яжте тези храни за сила през зимата, храни за зимата, храни през зимата, флагман

През последните години се говори много за лечебната сила на суперхраните. След все по-нарастващата популярност на авокадото, много хора като че ли все още се съмняват в неговата полезност, но през този сезон то трябва задължително да присъства в менюто ни. То е пълно с витамини, минерали и антиоксиданти, които пречистват организма от токсини и се грижат за тонуса ни.

Има много други суперхрани, които са пълни с вещества, чрез които тялото може да получи повече енергия през зимата. По-честата им консумация действа положително и върху настроението, което често е минорно заради липсата на достатъчно слънчеви лъчи навън.

Кои храни да ядете, за да бъдете по-жизнени?
Мака на прах
Наричат корена перуански женшен. Той расте във планинските райони на Перу и прилича на ряпата, но има много повече полезни качества. Среща се в три разновидности – жълта, червена и черна мака.

Суперхраната е богата на протеин, калций, магнезий, калий, витамин С и други основни витамини и минерали. Прахът от корена, смесен с кисело мляко или друг вид закуска, е силен стимулант като кафето и дава енергия. Освен това понижава тревожността и успокоява нервната система.

Маката се адаптира към онова, от което се нуждае тялото и има балансиращ ефект най-вече при хора, които имат проблеми с хормоните. В резултат на това понижава успешно нивата на стреса.

Проучвания, цитирани от „Mindbodygreen“, показват, че прахът от мака е мощен афродизиак. Той повишава либидото при мъжете и жените, също така насърчава плодовитостта.

Спирулина
Може да се каже, че това наименование носят сините едноклетъчни водорасли, които се развиват в солени езера. Прахът, който има синьо-зелен цвят, се произвежда от бактериите Артроспира.

Спирулината е богата на най-различни минерали – желязо, магнезий, калций, фосфор, йод, селен, манган; витамини – най-много бета каротини витамини от група В; антиоксиданти и полезни мастни киселини. Спирулината е чудесен източник на витамин В12, който ни дава енергия през студените зимни дни и се грижи за нервната ни система. Освен това в праха има голямо количество протеин, който е много лесноусвояем за организма.

Консумацията на спирулина – под формата на смутита, например, е полезна за намаляване на оксидативния стрес, който атакува клетките и повишава риска от хронични заболявания.

Освен че подобряват настроението и повишават тонуса, веществата в зеления прах регулират кръвното налягане и нивото на холестерола в кръвта, което е предпоставка за по-здраво сърце.

Годжи бери
Червеният плод, който е известен с положителното си действие при желаещите да отслабнат, се използва много често в традиционната китайска медицина. От него се правят тинктури, сокове и вино.


Годжи бери съдържа веществото адаптоген, което има терапевтичен ефект върху тялото и повишава защитните му сили. Суперхраната съдържа още витамини, минерали, полизахариди, антиоксиданти, сред които каротеноиди. Също така е източник на въглехидрати, които ни дават повече енергия.

Похапването на годжи бери е полезно още при проблеми със зрението, черния и белия дроб.

Според едно изследване от 2019, цитирано от „Mindbodygreen“, консумацията на годжи бери намалява раздразнението и подобрява настроението.

Чиа семена
Суперхраната, която трябва да се накисне предварително преди консумация, е богата на витамини, минерали, антиоксиданти (омега-3 мастните киселини предотвратяват сърдечни проблеми). Чиата намалява възпалението в сезона на вирусите, балансира нивото на кръвната захар и се грижи за по-голямата жизненост на тялото.

20% от едно малко зрънце чиа е протеин. Учудващо е как в толкова малък плод има 9 есенциални аминокиселини, които тялото ни не произвежда. От друга страна то е богато на фибри, които са полезни за храносмилателния тракт и ни държат сити между храненията.

Чиата може да се слага в смутита, кисело или прясно мляко или зърнени закуски. Препоръчителната дневна доза е 1 чаена лъжичка на ден.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна
Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа
Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин"
Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна