Пътят ни към еврозоната открит, няма да ни удари финансово
Без никакви дебати депутатите приеха окончателно на второ четене тази седмица спорната поправка в чл. 29 от Закона за БНБ. Това стана чрез промени в преходните и заключителни разпоредби на Валутния закон.
Текстът бе подкрепен с 91 гласа "за" и 36 – "против".
Според записаното в него други държави ще могат да искат промяна на валутния курс на лева към еврото. На практика това е процедурата, по която всяка държава членка на Европейския съюз трябва да мине, за да приеме еврото и тя не е нова. Различното в случая с България е, че освен факта, че страната ни има валутен борд, фиксираният курс на лева към еврото е записан и в закон - в Закона за БНБ. По презумция изискванията за членство в ERM II и оттам в Банковия съюз и еврозоната са писани за държави с плаващ курс, пише Investor.bg.
Много важно уточнение е, че миналата седмица Народното събрание прие решение, според което страната ни ще излезе от участие във валутно-курсовия механизъм, ако бъде предложен различен от сегашния курс на лева към еврото.
На практика без промяната на чл. 29 пътят на страна към ERM II и еврозната щеше да бъде затворен. Затова беше прието и въпросното решение на НС, за да гарантира, че който и да е финансов министър или управител на БНБ, интересът на българските граждани и спестяванията им ще бъде защитен.
"С промените в Закона за БНБ синхронизирахме законодателството ни с европейкото, което е предпоставка за финализиране на преговорите за ERM II. С допълнителното решение на Народното събрание ние казваме, че такъв разговор може да се води, но тези, които водят този разговори имат ясен и категоричен мандат от Народното събрание какво трябва да договорят и какво могат да подпишат. Те се правят, за да въведем европейските директиви и са едно от условията нашата правна рамка да отговори на изискванията за членството ни еврозоната", коментира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова в парламента.
По думите ѝ за българския гражданин нищо няма да се промени.
"Курсът лев-евро е този, който имаме в момента - 1,9583, такъв ще бъде при влизането ни в механизма, такъв ще бъде през целия ни престой на механизма, такъв ще бъде в момента, в който, дай Боже, след години приемем и еврото. Българският гражданин няма да усети по джоба си или по цените, или по каквото и да било това, което ние днес гласувахме като промяна", категорична е тя.
След ескалирането на темата финансовото министерство и БНБ пуснаха координирани прессъобщения, а през миналата седмица на годишната среща на бизнеса с правителството финансовият министър Владислав Горанов и гуверньорът на БНБ Димитър Радев лично декларираха ангажимента, че България ще влезе в ERM II и в еврозоната с този курс или въобще няма да влезе.
"Ще се откажем от Еврозоната, ако не ни приемат с настоящия курс лев-евро", обяви финансовият министър Владислав Горанов.
Решението гарантирало, че който и да е на власт, когато ни приемат в Еврозоната, няма да се отклонява от това решение.
В интервю в края на миналата година Горанов обяви, че е напълно реалистично до края на април България да влезе в чакалнята. По думите му заради валутния борд страната няма смисъл да стои в чакалнята и един ден, но ще ѝ се наложи да спази срока преди да бъде въведено еврото, който е около 2-3 години.
Което означва, че България може да приеме еврото на 1 януари 2023 година.
ЕЦБ вече обявиха, че приветстват промените и са съгласни с тях.
Българският национален политически елит от последното десетилетие на социализма мечтаеше да бъде припознат от англо-американския свят, това беше мокрият му сън. Те учеха трескаво английски, огромен процент от децата на управляващия елит учеха – или мечтаеха да учат – в САЩ, Англия и Канада. Българският национален държавен елит и сега не изпраща децата си в континентална Европа, а предимно в Англия и САЩ – тъй като сме зона на американски контрол и влияние.
А как ще си запазим остатъците макар от национално самочувствие?
Националното ни самочувствие ще бъде предадено за стопанисване на Слави Трифонов или на някой там, който го замести. А защо не и на Иван и Андрей? Те, разбира се, ще се гаврят с него, но това е положението, на българяните това им харесва.
Българите се съгласиха, че не са нация, а етнос. Българите се отказаха да бъдат нация, независимо, че да бъдеш нация е огромна историческа привилегия – защото да си нация – това, освен привилегия, е и огромна отговорност, и просто бреме. Нациите в света не са никак много – около тридесетина са, останалите 200 държави са по-скоро племенни съюзи и административни околии. Ако някой например беше предложил на гърци или на израелци да се откажат от азбуката си, защото е непонятна (непрозрачна, за разлика от латиницата) щяха да го убият. В България този, който предложи отказ от кирилицата, получи държавна награда от президента. И не президентът е виновен, а фактът, че на нас българите, изглежда ни е по-добре да не сме нация.
Ние сме на път да надживеем националната си държава. При това положение смъртта и емиграцията наистина са двата фактора, които ще определят бъдещето на България. Всъщност те са подобни –смъртта е отдалечаване във времето, а емиграцията – в пространството…
Вероятно наближава времето да опаковаме това, което ни е останало от културата в куфарно-походна форма и да се готвим за дълго бездържавие.
Юдейската държавност изчезна окончателно от историята след един грандиозен бунт – Бар Кохба се държа до последно. А залезът на българската държавност се празнува с бесовски хора от мутри, травестити и фрикове. И чалгата ще кънти до последно…
И какво значи тук някой си Борисов?
докопам ли те си свършен, идиот слабоумен шизи изкарано от дебил.
А когато искаше да излезе им казаха че нямали собствена валута и им се смееха.
Това ни чака и нас.Мизерия.Слуги и роби на Меркел.Ботев и Левски са умряли за Свобода и Независимост,а сега ни управляват продажници които обслужват чужди интереси.
Знаем, че евроатлантическите шизита и отрепки като плевнелиев, служите на всеки който плаща...
Парите не миришат - евроатлантическа ценност.
Само 3 месеца имаше паралелни цени ДМ - Евро. После цените станаха двойни. После тройни. И така до днес. В богата Германия милиони са принудени да имигрират в по- бедни страни, където могат да оцелеят с средни пенсии от 1000 евро.
Какво ще правим ние с пенсии и заплати от 100 - 200 или най- много 500 Евро .
Та като ви казват, че всичко ще е ОК с еврото просто не им вярвайте.