Два потвърдени случая на коронавирус във Великобритания, близо 50% от Китай няма да ходи на работа
Два са вече потвърдените случаи на коронавирус във Великобритания за последното денонощия. Броят на заразените, както и броят на смъртните случаи расте със средно 20% на ден. Смъртността, причинена от усложнения заради вируса, расте изключително бавно – от по-малко от 2 процента преди 10 дни, до 2.16% към тази сутрин. Официалният брой на загиналите вече е 213, акто нито един от случаите не е извън Китай.
Вчера бе потвърден и случай в Индия, който мнозина възприеха като сериозен проблем, тъй като заради мащабите си, в страната има много места, които не само са лишени от достъп до здравеопазване, но и от питейна вода. Добрите новини са, че потвърдения в Индия случай обаче изглежда не е фатален и състоянието на пациента се подобрява. Въпреки това 1000 души са под наблюдение, а 15 в изолатори.
Въпреки че Световната здравна организация настоява, че забраната за полети към китай по време на епидемията не е необходима, самолетни превозвачи и правителства по света все пак спират масово полетите и налагат гранични рестрикции. До момента, по информация на Business Insider, 43 авиолинии са прекратили полетите си до Китай. Сред тях са „Луфтханза“, „Бритиш Еър“, „Юнайтед“, „Еър Канада“, „Еър Сеул“, „Еър Франс“ и др. През последните 24 часа дори и Сингапур - държава от Югоизточна Азия, затвори границите си за китайци, превръщайки се в първата от региона, която да предприеме тези мерки.
Последни проучвания показват, че коронавирусът може да се предава асимптоматично – казано по друг начин: носителите на вируса са заразни дори и да не са наясно, че са заразени.
Междувременно стана ясно, че близо 50% от всичи китайци ще останат у дома си без да ходят на работа през следващата седмица и дори докато разпространението на коронавируса е ограничено. Това е равносилно на 2/3 от икономиката на Китай, което на практика пък гарантира, че ударът за световната икономика вече е гарантиран.
Засега обаче едно нещо е ясно – вторичните последици за световната икономика са трудни за предсказване, докато не стане ясно колко време ще е необходимо за имплементирането на ваксина. И ако наистина се окаже, че такава може да има най-рано след година, това може да се превърне в истински проблем.